Jar a leto sú obdobiami, kedy sa začínajú hlásiť ochorenia, ktoré si ľudia zvyknú zamieňať s vážnejšími diagnózami. Všeobecné lekárka MUDr. Jana Bendová konštatuje, že množstvo informácií vedie ľudí k obavám a zmätku: „Takmer vždy mi príde pacient s vygooglenou diagnózou nádoru na mozgu, celiakiou, alebo podozrením na rozsiahly zápal. Málokedy sa však obavy potvrdia.“ Najlepšie je preto neveriť všetkému, čo sa píše na internete, hľadať overené zdroje a nepodliehať panike.
Alergia sa môže objaviť zo dňa na deň
„Približne 30% obyvateľov Slovenska má alergie a pacienti neustále pribúdajú. S príchodom jari zrazu začínajú smrkať a kýchať. Problémy sa cyklicky opakujú v tom istom ročnom období. Práve to môže byť alergia,“ hovorí Jana Bendová. Jedným z problémov je, že na vyšetrenie k imunológovi sa čaká priemerne 3 – 6 mesiacov. To znamená, že pacient dovtedy nevie, na čo je alergický a či vôbec.

Aj v takomto prípade môže byť riešením rýchly domáci test. Ak je pozitívny, je možné použiť jemnú liečbu alergie, ktorá je dostupná bez lekárskeho predpisu, môže spraviť opatrenia vrátane čistenia vzduchu, ak je alergia na roztoče, tak niekedy stačí výmena perín, matracov a ich častejšie vetranie a podobne.
Dôležité rovnako je, že človek bude vedieť, že bolesť hrdla je spôsobená alergiou a nie je potrebné brať žiadne antibiotiká. Tie aj tak nezaberú, navyš môžu imunite aj organizmu viac škodiť ako prospievať.
Čo sa môže skrývať za jarnou únavou?

Zmena režimu, posuny času, viac svetla, aj vyčerpanie organizmu po zime. To všetko môže spôsobiť, že sa na jar cítime energeticky na mizine. Vhodnou terapiou je viac pohybu na čerstvom vzduchu, zvýšenie podielu ovocia a zeleniny, netreba sa báť ani poobedného spánku. Príznaky jarnej únavy však vykazujú prakticky všetky ochorenia. Lekári hovoria, že za jarnou únavou sa práve na prelome ročných období môže skrývať aj viac ako len vyčerpanosť.
„Mnoho „jarných únav“ nemusí byť jarnou únavou. V častých prípadoch je to napríklad chudokrvnosť, alebo alergia,“ vysvetľuje Bendová a dodáva: „Ak mal človek v minulosti problém s nedostatkom železa, tak sa môže tento problém objaviť znova a prejaviť veľmi podobne ako jarná únava. V takom prípade je vhodným riešením napríklad domáci test na zistenie nedostatku železa v krvi.“ To odhalí, či je potrebné len jesť viac zeleniny a ovocia, alebo je lepšie navštíviť lekára a riešiť chudokrvnoť.
Antibiotiká nebezpečnejšie ako ochorenie
Škriabe vás v hrdle, máte kašeľ, bolí vás celé telo, cítite sa chorí a lekár vám predpísal rovno antibiotiká? Až tak vážne to byť nemusí. Štúdia JAMA (The Journal of the American Medical Association) odhaduje, že zo 47 miliónov ročne predpísaných antibiotík nebolo potrebných až 30%. Zároveň zo štúdie vyplynulo, že lekári až v 71% liečia antibiotikami prípady bronchitídy, ktoré sú zvyčajne spôsobené vírusmi a pri liečbe ktorých sú antibiotiká neúčinné. Dôvodom sú samotní pacienti.
„Z minulosti sú zvyknutí, že ak im lekár nepredpíše antibiotiká, lieči ich nedostatočne. Antibiotiká lekári predpisujú, pretože si ich pacienti žiadajú a trvajú na nich, alebo často sami lekári si nie sú istí správnou diagnózou,“ hovorí Bendová a dodáva: „Antibiotiká predpisujem len v krajnej núdzi. No hlavne staršia generácia je zvyknutá na to, že potrebuje antibiotiká. Preto je tak dôležitá osveta. Bez nej sa môže stať, že vďaka rezistencii do pár rokov antibiotiká stratia svoju účinnosť a my nebudeme mať čím liečiť.“

Na základe príznakov ako sú kašeľ, nádcha a bolesť hrdla sa nedá určiť, či je prechladnutie vírusového alebo bakteriálneho pôvodu. To odhalí zvýšenie hodnôt CRP v krvi. Antibiotiká sú vhodné iba pri vysokých hodnotách CRP.
„Kedysi sa dalo vyšetriť CRP iba v laboratóriu a trvalo to dlho. Ak som odobrala pacientovi krv v piatok, tak výsledok bol až v pondelok. Potom sa presunul CRP test do ambulancie, kde pacient musel prísť, vyčkať radu na vyšetrenie a do 5 minút mal výsledok. Teraz si ho môže test spraviť doma,“ hovorí Bendová.
„Ak je test na CRP negatívny, nie je potrebné ísť k všeobecnému lekárovi. Antibiotiká by predpísať nemal, navyše z čakárne plnej chorých ľudí si môžete s oslabenou imunitou doniesť akurát tak ďalšie ochorenie," dodáva.
Domáce testy na celiakiu alebo plodnosť priamo z lekárne
Pri chorobách je azda najhoršia nevedomosť. Na internete nájdeme množstvo informácií, príznakov a rád. Človek sa z množstva informácií často preľakne. Práve tu vidí doktorka Bendová priestor pre domáce testovanie.
„Testy na doma pomáhajú v situáciách, keď si človek nie je istý svojim stavom. Diagnostika sa postupne presúvala z nemocníc na špecialistov až k všeobecným lekárom a moderná doba prenáša niektoré vyšetrenia priamo do domov pacientov. Pacient sa stáva viac spoluzodpovedný za svoj zdravotný stav,“ hovorí Bendová.

Špecifická je celiakia, ktorú si niektorí ľudí myslia, že ju majú, no nemusí to tak byť. „Tým že sa o celiakii mnoho hovorí, tak veľa pacientov prichádza s podozrením, že ňou trpia. Často zbytočne absolvujú komplikované a nepríjemné gastroskopické vyšetrenia aj odber vzorky z dvanástnika. Pritom celiakiu má len 1% populácie. Ak si spravia napríklad domáci test, sami by sa upokojili, že celiakiu nemajú,“ vysvetľuje doktorka Bendová.
Upozorňuje, že ak komplikácie pretrvávajú, vtedy je určite potrebné navštíviť lekára. „Žiadny test nie je stopercentný. Ak test vyjde negatívny, no problémy ostávajú, potom pacient pôjde na podrobnejšie vyšetrenia.“
Riešením môžu byť domáce testy Veroval. V mnohých prípadoch domáce testovanie môže odhaliť ochorenia v skorých štádiách, alebo pacienta upokojiť, že jeho problémy so závažných ochorením nesúvisia. Tým prakticky pomáhajú dvakrát. Domáce testy Veroval dnes možno použiť na vyšetrenie hladiny CRP, alergie, chudokrvnosť, boreliózu z kliešťa, cholesterol, zápal močových ciest, celiakiu, železo, alergiu, chlamýdie, plodnosť, či drogy.
Tento článok vám prináša Hartmann.
Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.