Spisovateľ Maxim Gorkij sa kedysi nechal počuť, že šťastné sú iba deti, ale ani tie nie nadlho. Napriek tomu platí, že zabezpečiť šťastie svojich potomkov je jedným zo základných cieľov rodičov v akejkoľvek dobe.
Robia tak s vierou, že pre svoje deti činia to najlepšie a realizujú svoju vlastnú predstavu o šťastí, ktorá vo veľkom súvisí so spokojnosťou a naplnením ich života.
O čosi univerzálnejšie rady, ako vychovať šťastné dieťa, ponúka veda a výskumy, ktoré vedci na túto tému realizovali a pretavili do odporúčaní.
1. Choďte do práce
Každé dieťa potrebuje starostlivých rodičov, ktorí mu venujú svoj čas a sú mu od narodenia nablízku. Rastú však dôkazy o tom, že pracujúce matky majú pozitívny dopad na svoje deti, konkrétne na svoje dcéry po ekonomickej, edukačnej aj sociálnej stránke.

Profesorka Kathleen McGinnová z Harvard Business School so svojimi kolegami uskutočnila výskum na 50-tisícoch dospelých z 25 krajín. Dcéry pracujúcich mám majú podľa neho za sebou viac rokov vzdelania, vyššiu pravdepodobnosť, že sú zamestnané a majú tiež vyšší príjem.
Cieľom bolo poukázať na to, ako na dievčatá vplýva vzor matky, ktorá sa realizuje aj mimo domácnosti.
Ukázalo sa však, že pracujúca mama pozitívne vplýva aj na synov. Tí majú neskôr ako dospelí vyššiu pravdepodobnosť, že budú tráviť viac času starostlivosťou o deti a domácnosť.
Potrebujete ďalší dôkaz, že matky, ktoré pracujú, sú pre deti benefitom? Tím z Berlínskeho centra sociálnych vied analyzoval iné výskumy a zistil, že počet hodín práce matky v určitom veku dieťaťa môže znižovať riziko vysokého BMI a teda jeho nadváhy či obezity.
Metaanalýza 69 výskumov v priebehu ostatných 50 rokov tiež ukázala, že deti, ktorých mamy v ich ranom detstve pracovali, nemali vo všeobecnosti žiaden zásadný problém s učením, správaním alebo v spoločnosti, práve naopak, vykazovali nižšie riziko depresií a úzkosti. Pozitívny účinok sa prejavil najmä pri deťoch z rodín s nízkym príjmom.

2. Spievajte im
Je vedecky podložené, že deti spoznávajú hlasy svojich rodičov už v maternici. Aj preto niektoré matky púšťajú svojim deťom hudbu ešte pred narodením, alebo im spievajú, čo je zároveň skvelý nápad aj neskôr.
Štúdia vedcov z Univerzity v Montreale prišla so zistením, že ak bábätkám rodičia spievajú, upokojí ich to na dvakrát tak dlhú dobu, než keby sa im iba prihovárali.
Počuť mamin hlas deťom pomáha vytvoriť si emocionálny komfort. Psychiatri zo Stanford University School of Medicine tiež prišli na to, že u detí sa tým spúšťajú aj takzvené pro-sociálne odpovede. Sila neurologickej odpovede na zvuk matkinho hlasu dokázala predpovedať budúce schopnosti dieťaťa v spoločenskej komunikácii.
Dobrá správa je tá, že vášmu dieťaťu je úplne jedno, či viete dokonale intonovať alebo nie.