Viac ako dva a pol milióna detí vo svete zomrie skôr, než dosiahne vek dvadsaťosem dní, pričom milión z nich zomiera v deň svojho narodenia.
Úlohu zohráva prístup k cenovo dostupnej lekárskej starostlivosti, kvalitná výživa a pitná voda, ale aj prístup k samotnej žene, rešpektovanie jej práv a vzdelávanie v tejto oblasti.
Vo februári tohto roka vydal UNICEF rozsiahlu správu o úmrtnosti novorodencov v jednotlivých krajinách sveta za rok 2016. Rebríček zároveň slúži ako zoznam krajín, ktoré sú najbezpečnejšie a najnebezpečnejšie pre pôrod a život dieťaťa.

Dokopy 184 krajín rozdelila správa do štyroch kategórií podľa výšky príjmu jej obyvateľov a následne v každej skupine zostavili štatistiky dojčenskej úmrtnosti, čiže počtu mŕtvych, na tisíc živonarodených detí.
Najrizikovejšou krajinou je Pakistan, kde na 1000 živých novorodencov prináleží až viac ako 45 mŕtvych. Podobne rizikové sú Stredoafrická republika, Afganistan, Somálsko a Lesotho. Všetky tieto štáty spadajú do kategórie krajín s nízkym príjmom obyvateľov.
Najmenej rizikové krajiny patria do kategórií s vysokým finančným príjmom. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že detská úmrtnosť je tým nižšia, čím väčšia pozornosť sa ženám venuje vo vyspelých nemocniciach. Dobre sa však darí aj tým krajinám, ktoré preferujú domáce pôrody.
Japonsko

Spomedzi všetkých krajín sveta sa v rebríčku najlepšie vodilo krajine vychádzajúceho slnka. V Japonsku na tisíc živonarodených detí prináleží len 0,9 detí, ktoré sa nedožije viac ako 28 dní.
Budúce mamičky tu dostávajú lekársku starostlivosť na vysokej úrovni, ktorá pozostáva okrem iného aj z veľkého počtu ultrazvukov. Japonsko je nielen krajinou, ktorá sa môže chváliť výbornou lekárskou starostlivosťou o dieťa a matku pred a po narodení, ale zároveň krajinou, ktorá veľmi dbá na duševnú pohodu budúcich matiek.

V Japonsku je bežné, že žena prestane chodiť do zamestnania hneď potom, ako otehotnie a pred pôrodom sa presťahuje ku svojej matke, aby mala neustálu podporu a starostlivosť.
Zhruba v polovici tehotenstva získavajú ženy odznak, ktorý im zaručuje miesto na sedenie v mestskej doprave. Spolucestujúci považujú za samozrejmé, že tehotnej žene uvoľnia miesto.
Špecifikom je, že ženy počas pôrodu nepoužívajú lieky proti bolesti. Tie zmierňujú masážami, chôdzou, dýchaním a akupresúrou.