Dlhé roky ženy boli a stále sú zvyknuté používať v čase menštruácie vložky alebo tampóny. Do popredia sa však čoraz viac začína dostávať alternatívna a čoraz populárnejšia metóda, ktorú výrobcovia označujú za ekologickejšiu, lacnejšiu, zdravšiu a spoľahlivejšiu.
Menštruačný kalíšok je posun od tradičných spôsobov a oproti nim má viacero výhod.
No hoci by sa mohlo zdať, že ide o moderný produkt, v skutočnosti vznikol už v tridsiatych rokoch minulého storočia. Vyrábal sa z gumy, avšak v období po druhej svetovej vojne jej nebol dostatok. Keď sa neskôr spustila sériová výroba, ženy pomôcku tohto druhu ešte neprijali a to ani vtedy, keď sa materiál zmenil na latex. V súčasnosti je však všetko inak.
Kalíšky dnes
Menštruačné kalíšky sa vyrábajú najčastejšie z lekárskeho silikónu, pričom ide o materiál, ktorý je netoxický, zdravotne neškodný, hypoalergénny a bez zápachu.
Výrobok je mäkký a tvárny a jeho použitie spočíva v tom, že sa vkladá do pošvového kanála, kde sa doň krv zbiera a nie absorbuje ako v prípade tampónov.
Kalíšky udržia trikrát viac menštruačnej tekutiny než tampón, a aj preto ich stačí vymieňať menej často - každých desať až dvanásť hodín, pričom po vybratí ich treba vyprázdniť do toalety, opláchnuť pod studenou tečúcou vodou a zaviesť späť.
Po skončení menštruácie sa sterilizujú niekoľkominútovým vyvarením.

Desať výhod menštruačných kalíškov
- 1. Vydržia dlho. Zatiaľ čo štandardné vložky a tampóny sú na jednorazové použitie, pri správnej starostlivosti môžete kalíšky podľa informácií ich výrobcov používať aj desať rokov.
- 2. Šetria peniaze. Už nemusíte každý mesiac kupovať stále nové vložky či tampóny. Hoci je jednorazová investícia do kalíška trochu vyššia (jeden stojí priemerne okolo 20 eur), z dlhodobého hľadiska ide o neporovnateľne menší výdavok v porovnaní s inými hygienickými pomôckami.
- 3. Šetria životné prostredie. Za celý život minú ženy tisícky vložiek a tampónov, ktoré končia v zmiešanom odpadne. Nedajú sa znovu recyklovať a použiť, rokmi sa tak vytvárajú milióny ton zbytočného odpadu, ak vezmeme do úvahy aj plastové obaly. Pri kalíškoch sa tento problém odstráni, respektíve zníži na minimum.
- 4. Nemeníte ich tak často, pretože zadržia viac tekutiny. Objem menštruačného kalíška je zhruba 15 až 30 ml. Obyčajne sa vyrábajú v dvoch veľkostiach, pričom všeobecne platí, že menšia veľkosť je pre mladšie ženy, ktoré ešte nerodili, väčšia veľkosť pre ženy v zrelom veku a po pôrode, prípadne so silnejšou menštruáciou. Rozdiel v rozmeroch je však v milimetroch a nie je extrémne výrazný.
- 5. Nehrozí vám syndróm toxického šoku. Ide o potenciálne smrteľné bakteriálne ochorenie, pričom sa o ňom hovorí najmä v súvislosti s používaním tampónov. Pri kalíškoch sa takéto prepojenie nezistilo.
- 6. Neobsahujú chemikálie. Ako napríklad BPA, bielidlá, superabsorpčné látky či dezodoranty, ktoré sa nachádzajú vo vložkách a tampónoch a môžu byť zdraviu škodlivé.
- 7. Nevysúšajú intímne partie. Menštruačné kalíšky sú z nízkoalergénnych materiálov, vďaka čomu nenarúšajú prirodzené vaginálne prostredie a mikroflóru. Sú teda vhodné aj pre ženy, ktoré majú citlivú pokožku alebo trpia častými zápalmi. Keďže má kalíšok hladký povrch, nebráni samočistiacim a ochranným mechanizmom sliznice pošvy, neabsorbuje prirodzenú vaginálnu vlhkosť a neuvoľňujú sa z neho vlákna ani častice.
- 8. Aj počas noci, aj do vody, aj pri športe. Kalíšky môžete používať pri rôznych aktivitách a sú vhodné aj na použitie počas spánku.
- 9. Sú pohodlné a v tele ich necítite. Ak je kalíšok zavedený správne, žena by ani nemala vedieť, že ho má. Jeho poloha je nižšie ako tampón, čo môže žena najprv pociťovať ako nezvyk, ale po skúšaní si každá môže nájsť vhodný spôsob zavádzania, ktorý jej bude vyhovovať a pri ktorom kalíšok nebude presakovať. Ideálne je skúšať kalíšok zavádzať ešte pred menštruáciou.
- 10. Lepšie spoznáte svoje telo. Môže sa stať, že budete najprv musieť hľadať správnu veľkosť kalíška. Ak si sama nie ste istá, pomôže vám napríklad rozhovor s gynekológom, ktorý vám povie, či mate krčok maternice položený vyššie alebo nižšie a či je vaša pošva skôr úzka alebo širšia. O svojich intímnych partiách sa dozviete viac aj skúšaním a objavovaním vlastnými silami.