Pred piatimi rokmi mnoho žien s chirurgicky upraveným poprsím znepokojovala informácia, že aj ony môžu mať voperovaný škodlivý implantát.
Francúzska firma dovážajúca implantáty aj na slovenský a český trh totiž ako výplň nepoužívala schválený medicínsky silikón, ale jeho priemyselnú formu. Tá je pre ľudské telo škodlivá. Od roku 2011 sa zas začalo hovoriť o vzácnom type rakoviny, ktorá priamo súvisí s implantátmi.
Nejde o karcinóm prsníka, ale o anaplastický veľkobunkový lymfóm . Jeho liečba si okrem odstránenia výplne a zjazveného tkaniva v jeho okolí vyžaduje aj chemoterapiu alebo rádioterapiu. Podľa aktualizovaných informácií americkej Agentúry pre správu potravín a liečiv (FDA) počet Američaniek s touto diagnózou oproti minulému roku stúpol.
Problémom je povrch implantátov

Kým vlani zaznamenali 359 prípadov, tento rok ich agentúra hlási 414. Prípadov však aj v USA môže byť oveľa viac. FDA totiž dáta zostavuje na základe dobrovoľného ohlasovania. Celosvetová štatistika doposiaľ neexistuje.
Je však preukázateľné, že vznik anaplastického veľkobunkového lymfómu priamo súvisí so silikónovými implantátmi na zväčšovanie a korekciu poprsia.
Najrizikovejšie sú implantáty so štruktúrovaným povrchom, ktoré sa používajú najmä v Európe. Ich používanie sa pritom doteraz zdalo bezpečnejšie.
Aj na silikónové implantáty s hladkým povrchom, ktoré sa častejšie používajú v USA, môže telo reagovať obrannou reakciou. Tou je vytváranie puzdra, ktoré môže byť bolestivé a navyše deformovať tvar prsníka.
Pri štruktúrovaných implantátoch je riziko puzdrenia menšie. Avšak ich zdrsnený povrch môže viesť k neustálemu dráždeniu okolitého tkaniva, zápalu a k následnému vytvoreniu lymfómu.
Varovným signálom ochorenia je opuch okolo implantátu. FDA udáva, že symptóm sa prejavil ženám v rozmedzí dvoch až dvadsaťosem rokov od operácie. Medián bol osem rokov od operácie. Po diagnostikovaní je potrebné implantáty spolu s napadnutým tkanivom v jeho okolí odstrániť a následne je často potrebná aj ďalšia onkologická liečba.

Nezáleží na tom, či už ženy prekonali rakovinu
Implantáty sa od seba neodlišujú len povrchom, ale aj vnútornou výplňou. Tou najčastejšie býva medicínsky silikón, fyziologický roztok alebo slaná voda. Štatistiky FDA nepreukázali žiaden vzťah medzi chorobou a náplňou implantátu.

Rovnako tak sa nepreukázalo, že by na ochorenie boli náchylnejšie tie ženy, ktoré zákrok podstúpili ako rekonštrukciu po amputácii prsníka potom, ako prekonali karcinóm prsníka.
Lymfóm teda mohli dostať rovnako ženy, ktoré si prsia nechali zväčšovať z estetických dôvodov ako aj tie, ktoré už predtým prekonali rakovinu.
Korekcia a zväčšovanie prsníkov je celosvetovo najčastejšie vykonávaná plastická operácia. Podľa najnovšej správy Medzinárodnej spoločnosti pre estetickú a plastickú chirurgiu (ISAPS) bola aj v rokoch 2015 a 2016 na čele rebríčka estetických operácií. Nasledovali liposukcia a korekcia očných viečok.
Ak uvážime, že celosvetovo má silikónové implantáty 10 až 11 miliónov žien, môžu sa zdokumentované prípady zdať takmer triviálne. Ich počet však od roku 2011, kedy FDA ohlásila prvé prípady, neustále narastá.
Pre New York Times sa k téme vyjadril Mark Marmur, hovorca firmy Allergan, ktorá patrí medzi najväčších výrobcov implantátov.
Uviedol, že spoločnosť už investuje do výskumu vedeného externými vedcami, ktorý má pomôcť nájsť príčinu vzniku lymfómov. Firma bude údajne pracovať na zlepšení chirurgických techník a verejnosť bude o lymfóme informovať na svojich internetových stránkach aj na stránkach svojich partnerov.
Riešením problému je pozorné sledovanie prípadov, dôsledný výskum a tlak na všetky spoločnosti vyrábajúce implantáty. Ten je namieste aj v súvislosti s predchádzajúcimi aférami.