SME
reklama

Hubert de Givenchy: Z Audrey Hepburnovej urobil módnu ikonu

Bol jedným z mála návrhárov, ktorí zakladali a prežili zlatý vek haute couture.

Hubert de GivenchyHubert de Givenchy (Zdroj: SITA)

Hubert de Givenchy, zakladateľ eponymnej francúzskej módnej značky, zomrel v sobotu, 10. marca 2018. Slávny dizajnér mal 91 rokov a podľa slov jeho spoločníka Philippa Veneta skonal v spánku.

Givenchy bol jedným z mála návrhárov, ktorí zakladali a prežili zlatý vek haute couture. Spolu s Christianom Diorom a Yvesom Saint Laurentom patrili do elitnej skupiny módnych návrhárov sídliacich v Paríži, ktorá pretvorila svet módy po druhej svetovej vojne.

Bol priekopníkom konfekčnej módy pre ženy aj mužov. Vytvoril most vyskladaný z precízneho dizajnérstva, ktorým prepojil americký a francúzsky módny svet.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzi jeho známe klientky patrili napríklad herečka Elizabeth Taylorová, monacká kňažná Grace, americká prvá dáma Jackie Kennedyová alebo herečka Audrey Hepburnová.

Zrodený pre módu

Hubert James Marcel Taffin de Givenchy sa narodil 20. februára 1927 v Beuavais na severe Francúzska. Jeho rodičmi boli Béatrice Badinová, ktorú prezývali Sissi, a Lucien Taffin de Givenchy, markíz z Givenchy.

Prečítajte si tiež: Audrey Hepburnová: Vždy som si želala menší nos Čítajte 

Hubert mal len dva roky, keď jeho otec zomrel na chrípku. Spolu s bratom Jeanom Claudeom žili s matkou a starými rodičmi, ktorí ich vychovávali. Keďže jeho starý otec pracoval v oblasti čalúnnictva, mladý Hubert sa o prácu s látkami a o krajčírstvo zaujímal čoraz viac.

Keď mal 10 rokov, s rodinou navštívil podujatie návrhárky Jeanne Lanvinovej, na ktorom sa predvádzali modely značiek Chanel či Schiaparelli. V tom momente si uvedomil, ktorým smerom sa chce vydať. Obdivoval najmä prácu dizajnéra Balenciagu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Balenciaga bol mojím náboženstvom a keďže som veriaci, pre mňa je tu Balenciaga a Boh,“ povedal v jednom zo svojich rozhovor Givenchy.

Ako 17-ročný opustil rodné mesto a v Paríži začal pracovať v módnom dome Jacquesa Fatha, pričom zároveň študoval kresbu na Národnej vysokej škole krásnych umení (École Nationale Supérieure des Beaux-Arts). „Vždy bolo mojim snom stať sa módnym návrhárom a matka moje rozhodnutie akceptovala,“ povedal v roku 2010 pri návšteve Oxfordskej univerzity.

Jeho rodina chcela mať z Huberta pôvodne právnika. V roku 1946 krátko pracoval u Roberta Pigueta a o rok neskôr, po odchode Christiana Diora, u Luciena Lelonga. Následne začal pôsobiť u Elsy Schiaparelli, v ktorej butiku sa prepracoval na post umeleckého riaditeľa. V roku 1952 si založil vlastný módny dom Givenchy, mal vtedy len 25 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vytvoril kapsulový šatník

O pár rokov neskôr ho noviny L´Express opísali ako predstaviteľa pravého haute couture – jeho móda bola úspešná, pôvabná, krásna na pohľad a veľmi francúzska.

V jeho šatách sa odrážala dizajnérova duša francúzskeho aristokrata. Zhotovil módu, ktorá bola nielen krásna, ale aj praktická a stala sa tak novým míľnikom v histórii dizajnu. Givenchyho koncept módy pre modernú ženu pozostával z minimalizmu.

Prečítajte si tiež: Módny dom Dior oslavuje 70 rokov veľkolepou výstavou v Paríži Čítajte 

Vytvoril niečo, čo dnes poznáme pod pojmom „kapsulový šatník“ (v angličtine capsule wardrobe). Podľa neho mala žena vlastniť šesť kvalitných základných kusov oblečenia, ktoré sa mohli navzájom kombinovať.

Keď žena vlastnila tri topy a tri sukne či nohavice, vytvorila ich kombináciou deväť outfitov. Zákazníkov priťahoval aj lepšími cenami, pretože nenakupoval nadmerne drahé látky a do Ameriky priniesol kolekcie so športovým nádychom a oblečenie ready-to-wear, ktoré si priamo z prehliadky mohli ženy vziať a obliecť v aktuálnej sezóne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vytvoril niekoľko ikonických kusov oblečenia, napríklad Bettina blúzku, bielu bavlnenú blúzku s volánovými vrstvenými rukávmi vyšívanými čiernymi vzormi. Blúzka bola pomenovaná po niekdajšej známej modelke Bettine Grazianiovej, ktorá bola pôvodnou dizajnérovou múzou.

Ikonická dvojica

Givenchy mal oko pre detail, uprednostňoval jemné línie, absolútnu eleganciu a jednoduchosť. Kúsky, ktoré vytvoril, sú nadčasové a štýlové aj v súčasnosti, po viac ako šesťdesiatich rokoch. Keď sa stretol s herečkou Audrey Hepburnovou, jeho renomé vzrástlo ešte viac.

Spolu vytvorili dvojicu, ktorá určovala trendy svojej doby. S americkou herečkou začal spolupracovať v roku 1953 a stali sa dobrými priateľmi. Prvý raz stretol Audrey pred natáčaním filmu Prázdniny v Ríme, keď ešte nebola známou hviezdou. Givenchy spočiatku netušil, o koho ide. Chcela si od neho kúpiť róbu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď do miestnosti počas ich prvého stretnutia vkráčalo drobné žieňa s veľkými očami, krásnou tvárou a jednoduchým štýlom, Givenchy nevedel, čo si má myslieť.

„Mala na sebe trištvrťové nohavice a tričko a ja som bol veľmi sklamaný, že to nie je Katharine Hepburnová,“ spomínal.

Vtedy však ešte netušil, do akej významnej spolupráce ich vzťah prerastie. „Šatám dala život, dokázala si ich obliecť spôsobom, aký som ešte u nikoho nevidel,“ povedal v roku 1995 pre Vanity Fair. Stal sa priam jej dvorným krajčírom, obliekal ju do filmov aj na spoločenské podujatia.

„Jedine v jeho šatách sa cítim sama sebou. Je viac ako len návrhár, vytvára osobnosť človeka,“ chválila návrhára Audrey Hepburnová.

Viacero svojich modelov poskytol napríklad do jej snímky Sabrina (1954) a vytvoril aj ikonické malé čierne šaty z Raňajok u Tiffanyho (1961). Tie sa v roku 2006 predali za vyše 900 000 dolárov na aukcii v Londýne. Hepburnová bola inšpiráciou aj pre Givenchyho prvý parfum L´Interdit.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Módu prenechal iným

Svoj módny dom predal v roku 1988 luxusnému koncernu LVHM (Moët Hennessy Louis Vuitton). Napriek predaju ostal Hubert de Givenchy kreatívnym riaditeľom značky ďalších sedem rokov.

„Prestal som robiť šaty, no neprestal som s objavovaním. Život je ako kniha, človek musí vedieť, kedy otočiť stranu,“ nechal sa počuť na margo svojho odchodu do módneho dôchodku v roku 1995.

Hlavnými dizajnérmi značky boli neskôr ďalšie známe mená ako John Galliano, Alexander McQueen, Julien Macdonaldová či Riccardo Tisci.

V roku 2017 sa francúzska značka vybrala opäť novým smerom s britskou dizajnérkou Clare Waight Kellerovou na čele. Ešte minulý rok sa Givenchy zúčastnil na módnej prehliadke na jeho počesť. „Som šťastný, pretože som mohol robiť to, o čom som sníval ako dieťa.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zároveň však netajil svoje rozčarovanie súčasnou módou, najmä oblasťou haute couture. „V súčasnosti mám pocit, že v móde je všetko a nič. Móda sa stala niečím iným a nemôžem povedať, že by som z toho bol nadšený,“ citoval ho denník The Guardian.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 131
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 999
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Každý piaty zomrie 8 771
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 790
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 728
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 967
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 186
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 693
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 647
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 765
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 143
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 274
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 459
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu