Odborne sa jej hovorí hymen a nikto vlastne nevie so stopercentnou istotou povedať, na čo slúži. No nielen preto o panenskej blane medzi ľuďmi často kolujú dezinformácie. Nórska lekárka Nina Dolvik Brochmannová (30) a medička Ellen Stokken Dahlová (26) sa rozhodli dostať na svetlo fakty, ktoré sú známe v odborných či vedeckých kruhoch, ale už menej medzi laickou verejnosťou.

O ženskú sexualitu sa obe zaujímajú už roky a v súvislosti so sexuálnym zdravím napríklad vzdelávali tínedžerov, sexuálne pracovníčky aj utečenkyne.
V roku 2015 dokonca spustili edukačný blog, ktorý sa v Nórsku stal extrémne populárnym, čo neskôr viedlo až k vydaniu knihy The Wonder Down Under (Zázrak tam dole).
Brochmannová a Dahlová postupne prišli na to, že to, čo ich žiačky vedia a v čo veria, celkom nezodpovedá skutočnosti. Ukázalo sa, že problémom sú dva veľké mýty o panenstve.
Hymen nemusí krvácať a nezmizne
"V lekárskej komunite je pravda známa už vyše storočie, no nejakým spôsobom tieto dva mýty pokračujú v sťažovaní života ženám po celom svete," povedala Brochmannová na prednáške TEDx v Osle.
Ide konkrétne o dva problémy - prvý sa týka krvi. Existuje totiž presvedčenie, že keď sa panenská blana poruší pri prvom pohlavnom styku, žena krváca.
"Inými slovami, keď vraj tesne po sexe na plachte nie je krv, tak žena jednoducho nebola panna," hovorí Dahlová a pokračuje: