Veľké jarné upratovanie si vyžaduje veľa trpezlivosti. Každá miestnosť v byte či dome má iné požiadavky, najproblematickejšia býva však kuchyňa. Nachádzajú sa v nej špecifické miesta a povrchy, ktoré často tvrdohlavo odolávajú snahe o vyčistenie.
Tuky a výpary z varenia sa ukladajú na rôzne plochy spolu s prachom. Nasiaknu do maľovky, do pórov prírodných materiálov a dokonale priľnú aj k laminátu, ku sklu či k plastom. Keď v nej bývate často, typický pach kuchyne si nevšímate, návšteva však môže nadobudnúť úplne iný pocit.
Špina sa skrýva nielen na viditeľných miestach, akými sú podlaha, drez či pracovná doska, ale i v poličkách s potravinami, na skrinkách, za sporákom a linkou či na zadnej mriežke chladničky. Párkrát ročne preto venujte kuchyni väčšiu pozornosť. Poradíme vám, ako na to.
Ide to aj ekologicky
Pomôcť si môžete surovinami z chladničky či skrinky a vecami, ktoré máte bežne v domácnosti. Niektoré úkony si nevyžadujú radikálne čistiace prostriedky. Nečistoty v mikrovlnej rúre uvoľní pohár s vodou s prídavkom citrónovej šťavy.
Rady starej mamy
ocot - odstraňuje vodný kameň, baktérie a pachy z drevených dosiek na krájanie mäsa
kyselina citrónová - odstraňuje vodný kameň, škvrny
kuchynská soľ - odstraňuje škvrny, nahrádza práškové čistiace prostriedky
sóda bikarbóna - pohlcuje pachy, odstraňuje škvrny z dreveného náradia.
Po niekoľkominútovom ohrievaní na plný výkon stačí vnútro vytrieť papierovou utierkou. Para sa dá použiť i na odstránenie mastnoty z toastovača. Vodný kameň z rýchlovarnej kanvice, kávovaru či stroja na espresso uvoľní roztok potravinárskej kyseliny citrónovej, no v krajnom prípade aj ocot.
Rovnaký roztok je dobrým pomocníkom pri umývaní chladničky. Ak treba bojovať so zápachom, pomocnú ruku podá sóda bikarbona. Či už v práškovej forme, alebo ako roztok. Naopak, pri drhnutí veľkého znečistenia pomáha kuchynská soľ.
Na nemastnú špinu sú vhodné i populárne švédske utierky. Vyleštia sklenené plochy, vrátia lesk antikorovej vodovodnej batérii či odmastenému digestoru. Vedeli ste, že na rovnaký účel spoľahlivo poslúžia i dámske silonové pančuchy? Na našom trhu sú dostupné i ekologické čistiace prostriedky, ktoré obsahujú menej dráždivých látok.

Keď to jednoducho nejde

Sporák, rúra na pečenie či digestor dokážu byť poriadne tvrdohlavé.
Ekologické čistiace prostriedky a prírodné roztoky sú na ne prikrátke, najmä, ak ide o veľké čistenie zaschnutej mastnoty. Preto je čas siahnuť po špeciálnych prostriedkoch na báze silných lúhov.
Môžete nimi vyčistiť rúru, zapečené plechy, panvice, spodné strany hrncov, vydezinfikovať odpadkový kôš alebo spriechodniť upchaté odpady. Aby ste ich efekt zosilnili, nastriekajte ich na povrch a nechajte pred zotrením či drhnutím chvíľu pôsobiť. Pozor však na látky, ktoré tieto čistiace prostriedky obsahujú, dbajte na vlastnú bezpečnosť.
Existujú aj jednoduchšie riešenia
Veľké upratovanie si vyžaduje trpezlivosť a odhodlanie. Ak sa doňho pustíte, nevytvárajte si skratky a nezametajte „špinu pod koberec“. Robte to poriadne. Prácu si uľahčíte, ak do procesu zapojíte všetkých členov rodiny a rozdelíte im úlohy.
Deťom dajte vybrať z činností, ktoré sú jednoduchšie a pri ktorých neprídu do styku s chemikáliami, silnejšie polovičky zas môžu pomôcť pri ťažších prácach a manipulácii s veľkými spotrebičmi. Ďalším riešením je rozložiť upratovanie na viac dní.
Ak to naozaj nestíhate, skúste si objednať profesionálov - upratovacia služba môže byť jedným z riešení, ako si upratovanie zjednodušiť. Brigádu môžete ponúknuť aj študentom alebo gazdinám, ktoré svoje služby ponúkajú na rôznych internetových portáloch.
A ako upozorniť na to, že je všetko čistejšie, aj keď to voľným okom nevidno? Urobte drobné zmeny v umiestnení predmetov, pridajte drobnú ozdôbku na stôl alebo linku a všetci vás budú chváliť.