Joga má množstvo podôb a cvičia ju ľudia po celom svete. Aj veda potvrdzuje jej blahodarné účinky na telo a myseľ, pričom nezáleží na tom, o ktorý druh ide.
Popularitu nielen v zahraničí, ale tiež u nás na Slovensku si postupne získavajú aj smery, ktoré kedysi neboli masovým trendom. Patria medzi ne napríklad aj partnerská joga alebo akrojoga, ktoré sa cvičia vo dvojici.

Základom partnerskej jogy je spolupráca páru, pričom jeden podporuje pohyby toho druhého, ktorý intenzívne naťahuje svoje svaly v jogových pozíciách.
Akrojoga, ako už názov evokuje, kombinuje jogové pozície s akrobaciou, no nie je nutné si predstavovať premety vo vzduchu či iné extrémne náročné pohyby. Akrojoga sa zameriava skôr na silu, obratnosť, ohybnosť tela a balans.
"Rozvíja vzájomnú komunikáciu, dôveru, vnútornú aj telesnú rovnováhu, uvedomovanie si a ovládanie vlastného tela. Prináša radosť z pohybu a pomáha byť 'tu a teraz'," hovorí inštruktor Lukáš Tomek z bratislavského štúdia Yoga House.
Akrojoga ako taká vznikla na prelome tisícročí v Amerike a na Slovensko ju v roku 2009 priniesla Natália Bogdalíková. "Postupne si toto cvičenie našlo fanúšikov po celom Slovensku a dnes patrí do komunity akrojogínov už niekoľko stoviek ľudí," hovorí Tomek.
Aké sú prínosy akrojogy?
Fotografie dvoch ľudí, ktorí bez problémov vzájomne balansujú na vlastných rukách a nohách, môžu človeka odradiť, v skutočnosti však nejde o nič nemožné a po troche tréningu zvládnu cvičiť akrojogu aj ľudia, ktorí s jogou nemajú žiadne veľké skúsenosti.
Pri tomto type sa cvičiaci rozhodujú medzi dvomi rolami - základňou, ktorá leží na chrbte a zdvíha partnera (base) a letcom, ktorý je vo vzduchu a vykonáva rôzne pozície (flyer).
Akrojogíni uvádzajú ako hlavné dôvody, prečo ju vyskúšať, napríklad rozvoj a posilnenie svalov telesného jadra, teda chrbta, brucha a panvy, koncentrácia na vlastné, ale aj partnerovo telo a získanie kinestetických zručností. Takisto za dôležité považujú aj zlepšenie flexibility i častejšie dotyky, ktoré majú pozitívny vplyv na imunitu.

Inštruktor akrojogy Lukáš Tomek: Dôležitá je technika, nie iba sila
Čím je špecifická akrojoga? Na aké typy polôh a pohybov sa zameriava a ktorú časť tela najlepšie posilňuje?
Akrojoga je špecifická tým, že ide o akrobatické cvičenie vo dvojici, ktoré je dostupné bežným ľuďom. V skutočnosti je akrojoga, a najmä jej základy, jednoduchšia, než sa zdá. Takmer každý už pri prvom kontakte s ňou dokáže oveľa viac, než by od seba čakal.
Typy polôh? Tých je veľa, niektoré sú dole hlavou, iné nie. Stačí vygoogliť „akrojoga“ alebo „acroyoga“ a uvidíte, čo všetko je možné. Akrojoga zapája celé telo, raz pracujú viac nohy, raz ruky, inokedy brucho či chrbát.

Môže ju človek začať cvičiť aj bez predošlých skúseností s klasickou jogou?
Áno, môže, ja sám som takto začínal. Jogu som predtým vôbec necvičil. Predchádzajúce skúsenosti s jogou sú určite výhodou, najmä čo sa týka flexibility a fyzickej sily, ale nie sú nutné.
Flexibilita a sila sa rozvíjajú pri samotnom cvičení akrojogy. Treba si ju prísť vyskúšať. Kde a kedy sa na Slovensku cvičí akrojoga, sa ľudia môžu dozvedieť na takzvanej "akromape".
Dá sa chápať akrojoga ako synonymum k partnerskej joge? Ak nie, v čom je rozdiel?
Partnerská joga a akrojoga nie sú synonymá, hoci je medzi nimi istý prienik. Partnerská joga je cvičenie vo dvojici, ktoré je „viac na zemi“. Mnohé pozície sú modifikáciami pozícií z klasickej jogy, pričom obaja cvičiaci majú kontakt so zemou a role cvičiacich sú v podstate rovnaké.