Vedia si ľudia na Slovensku poradiť s etiketou a protokolom?
Nerob iným to, čo nechceš, aby robili iní tebe, je základ spoločenského správania i protokolu. Príjemné správanie a pozitívny prístup k ľuďom okolo nás sa nám obvykle vracia.
Božena Volková:
- Je tlmočníčka a prekladateľka.
- Po boku manžela Ladislava Volka strávila päť rokov na diplomatickej misii v Indii, kde jej muž pracoval ako veľvyslanec.
- Založila prvú československú agentúru pre hostesky.
- V súčasnosti pôsobí ako lektorka a konzultantka spoločenského správania, biznis etikety a diplomatického protokolu.
- Je publicistkou, organizátorkou a od roku 1992 aktívnou členkou Medzinárodného ženského klubu a s manželom sa venujú India klubu.
Keby toto u nás fungovalo, určite by sa nám žilo príjemnejšie. V bežnom živote ľuďom postačí, aby ovládali základné pravidlá slušného správania. Na spoločenských a protokolárnych akciách je to inak. Kameňom úrazu býva často vhodnosť a primeranosť v úprave.
Množstvo chýb robia ľudia pri stolovaní, aj veľa vysoko postavených ľudí i zahraničných diplomatov. Napríklad taký detail: pri stolovaní za stolom, musia byť obe ruky viditeľne na stole, ale iba do polky lakťa.
Iba Američania si jednu ruku schovávajú pod stôl! U nás sa ruka pod stolom považuje za veľmi neslušné správanie.
Ako protokolistka často hodnotíte spôsob obliekania či vystupovania známych osobností zo Slovenska aj zahraničia. Vedia sa slovenské ženy správať a obliekať podľa etikety a protokolu?
Podľa protokolu sa majú správať tí, ktorých sa to týka. Chyby robíme občas všetci a na kúpalisko alebo na prechádzku do lesa sa upravujeme prakticky a pohodlne a hlavne bez mejkapu. Okrem toho, v živote sú dôležitejšie priority než oblečenie či perfektná úprava.
So správaním je to inak, to je o hodnotách a o úcte a je oveľa ťažšie zaujať slušným správaním, než mejkapom, piercingom alebo výstrihom.
Ženy v iných krajinách, podľa mojich skúseností, nepovažujú oblečenie a svoj zovňajšok za také dôležité ako ženy u nás. Sú oveľa prirodzenejšie, majú iné priority.
Viem, som dosť kritická, ale bude to tým, že mi ide o celkovú kvalitu života u nás. Keď sa
“Keby naše ženy neboli tak veľmi preťažené nárokmi okolia a mali viac času venovať sa sebe, dokázali by sa lepšie ovládať a mohli by sa správať na verejnosti prirodzenejšie a láskavejšie.
„
rozhliadnem po ulici, vďaka profesionálnej deformácii, prvý dojem nie je najlepší, hoci zvyčajne vidím okolo seba mladších ľudí, ktorí pracujú v kanceláriách.
Všeobecne sa už zopár rokov ľudia obliekajú drahšie a vkusnejšie, ale v uliciach panuje móda. No móda nie je totožná ani so štýlom ani s dobrým vkusom.
Snobizmus, slabšie sebavedomie a možno prehnané ambície nútia ľudí napodobňovať, a tak keď nejaká rozmaznaná celebrita nevie na seba upútať pozornosť a oblečie si napríklad legínsy či roztrhané džínsy, sekretárky, učiteľky, právničky či manažérky rovnako ako čašníčky či študentky hrdo nosia takéto oblečenie, ktoré nemá žiaden pozitívny efekt.
A to nehovorím o nevkusných výstrihoch, vzorových pančuchách či mini na ženách, ktoré na to nemajú ani vek ani postavu a často ani zamestnanie, kde je takáto úprava tradične zaužívaná.
A čo sa týka správania, myslím si, keby naše ženy neboli tak veľmi preťažené nárokmi okolia a mali viac času venovať sa sebe, dokázali by sa lepšie ovládať a mohli by sa správať na verejnosti prirodzenejšie a láskavejšie.
Čo podľa vás predstavuje pojem „štýl“?
Štýl je, podľa mňa, obliekanie a celková úprava v harmónii s vlastnými hodnotami, pocitmi a v súlade s dobrým vkusom. Ten je často vrodený a kým si ho nenecháme pokaziť módou, zostáva.
Ako si budovať imidž? Čo to znamená a čo by to malo znamenať?

Môj imidž doslova znamená môj obraz v očiach iných ľudí. Je to aj obraz mojej osobnosti, ktorý si môžem naštylizovať a ponúknuť svojmu okoliu účelovo.
Medzi blízkymi priateľmi nie je imidžové správanie to najvhodnejšie, ale v zamestnaní, hlavne ak pracujeme v osobnom kontakte s mnohými ľuďmi, je lepšie im ponúknuť obrázok estetickej a empatickej osoby.
Imidž by sme si mali budovať v súlade so svojou hoci i dlhodobo plánovanou kariérou. Tí najambicióznejší, z biznisu alebo serióznych zamestnaní, by mali rozhodne využiť služby profesionálov.
Ako sa podľa vás držať trendov a zároveň sa obliekať vkusne?
Trend je to, čo sa nosí, ale je vhodné väčšinou iba pre celebrity a mladých, pre tých, čo ešte nepracujú alebo majú zamestnanie, ktoré si nevyžaduje byť všeobecne akceptovateľný, napríklad umelci, herci, manekýnky ale aj šoféri, predavačky, kaderníčky a ľudia v robotníckych zamestnaniach.
Preto trend, podobne ako módu, treba brať s nadhľadom. Ak to, čo je trendy alebo moderné sa mi páči a je pre mňa vzhľadom k môjmu veku, postaveniu a postave primerané, pokojne si to kúpim, či oblečiem. Ale vyberám si a hlavne, nemusím mať všetko!
Móda je v súčasnosti čoraz uvoľnenejšia, dovolené je takmer všetko. Ako neprekročiť hranicu nedbanlivosti?
Na to je ľahká rada: zdravý rozum a sebakontrola.
