Veľa ľudí má utkvelú predstavu, že na to, aby veci stíhali, musia robiť viac činností naraz. Na poradách počúvame na pol ucha a odpisujeme na e-maily. Popri varení telefonujeme, zároveň sledujeme televízny program aj sociálne siete.
Zdá sa nám, že neodpísať okamžite na správu je neslušné, že v práci musíme okamžite riešiť všetky požiadavky našich kolegov a nadriadených a že členom našej rodiny stačí len časť našej pozornosti.
Je to však naozaj tak?
Multitasking - nepríjemný fenomén súčasnosti

Slovo "multitasking" sa začalo používať v čase prvých počítačov a znamená simultánne vykonávanie viac než jedného programu.
To isté sa očakáva aj od ľudí, ktorí by rovnako mali disponovať schopnosťou robiť viac vecí naraz.
Do veľkej miery sú za to zodpovedné technológie, ktoré pútajú našu pozornosť. Informácie často príjmame paralelne a rovnako tak sa ich snažíme spracúvať a posielať ďalej.
Čoraz viac vedcov a odborníkov na efektívnu prácu však tvrdí, že multitasking je ilúzia. Namiesto toho, aby zlepšoval našu efektivitu, spôsobuje nám len väčšie a väčšie problémy.
Náš mozog v skutočnosti nie je schopný riešiť viac ako jeden problém súčasne a pri jeho dlhodobom preťažovaní podobným spôsobom dochádza k poruchám krátkodobej a následne dlhodobej pamäti.
Dôsledky roztrieštenej pozornosti
Podľa Eyela Ophira, neurovedca zo Standfordovej univerzity, je nemožné vykonávať viac operácií naraz. V skutočnosti ľudia pri multitaskingu len prepínajú medzi viacerými úlohami a mozgu nedávame dostatočné množstvo času na to, aby spracoval jednu úlohu.
Neurológovia poukazujú aj na to, že pri tomto type správania dokonca dochádza v mozgu k výrazným zmenám. Súčasne môžeme robiť len tie veci, ktoré nevyžadujú sústredenie.
Že multitasking nie je efektívny, ukazujú aj viaceré prieskumy, napríklad Paradox Multitaskingu pôvodne publikovaný v Harvard Business Review, ktorý ukazuje, ako dramaticky sa znižuje výkon tých programátorov, ktorí sú neustále vyrušovaní. Téme efektívnosti a neefektívnosti práce sa venovali aj viaceré články v magazíne Forbes (1, 2, 3).
Dobré rady ako sa naučiť robiť jedno po druhom

Je teda namieste zamyslieť sa, ako môžeme zmeniť svoje správanie tak, aby sme boli efektívnejší, pokojnejší a stihli viac vecí.
Téme sa vo svojej knihe Singletasking: Ako stihnúť viac vecí za kratší čas venuje americká autorka Devora Zacková. Ponúka v nej viacero dobrých rád a odporúčaní, ktoré môžu pomôcť pri efektívnej práci a pokojnejšom živote.