Móda sa prispôsobuje požiadavkám modernej doby, ktorá vyžaduje vývoj ekologickejším smerom. Vyzerá to tak, že podľa tejto filozofie sa začínajú riadiť aj producenti oblečenia.
Novou alternatívou ku kožušinovým odevom má byť denim, teda textil, z ktorého sa vyrába džínsové oblečenie. Objavovať sa začal už aj na prehliadkových mólach.
Denimová kožušina

Spoločnosť ISKO, jeden z najväčších producentov denimu na svete, vyvinula spolu s dizajnérom Tizianom Guardinim špeciálny materiál. Vyrobený je z certifikovanej organickej bavlny, respektíve z recyklovanej bavlny.
Na prvý pohľad má pripomínať klasické kožušinové odevy, hoci, samozrejme, nie sú úplne identické s pravou kožušinou.
„Veríme, že denimová kožušina môže byť zodpovedná, zábavná, extravagantná a nekrutá alternatíva k zvieracej kožušine,“ povedal pre Independent Fabio Di Liberto, riaditeľ značky ISKO.
Módna kolekcia, ktorá vzišla z tejto spolupráce, má predstavovať koncept udržateľnosti.
"Spoločnosť ISKO pracuje s partnermi na tom, aby zvýšila povedomie a zmenila spôsob, akým ľudia premýšľajú o denime, a to ako v rámci módneho priemyslu, tak aj u konzumentov."
Guardiniho výtvory si získali podporu ochranárov zvierat a aj milovníkov módy, ktorí ich označili za kreatívne, krásne a funkčné.
"Vždy som chcel vytvoriť alternatívu ku kožušine a v minulosti som vyskúšal početné množstvo rôznych typov odevov - môj prvý výtvor bol vyrobený z ihličia," povedal Guardini a dodal, že v západných krajinách sa zvieracie kožušiny používajú už v menšom množstve, hoci niektoré módne domy sa tohto trendu ešte nezbavili.
"Dúfam, že vytvorením udržateľnej alternatívy ako je denimová kožušina budeme schopní ľuďom ukázať, že tieto alternatívy sú rovnaké krásne a estetické ako skutočná kožušina," vyhlásil Guardini pre Independent.
Ako inak nahradiť kožušinu?
Technologický pokrok donútil ustúpiť od používania kožušín aj viaceré významné značky. Napríklad Gucci a Michael Kors sa koncom minulého roka zaviazali, že zastavia výrobu kolekcií z pravej kožušiny.

"Vzhľadom na výrobný technologický pokrok teraz máme schopnosť vytvoriť luxusnú estetiku používaním nezvieracej kožušiny," vyhlásil dizajnér Michael Kors na margo alternatívnych materiálov, ktoré na dotyk aj na pohľad pripomínajú kožu a kožušinu, no sú vyrobené synteticky.
Napriek týmto krokom zomrie ročne približne 2,7 milióna zvierat chovaných na kožušinu. Existujú pritom aj ďalšie možnosti, ako ju v módnom priemysle nahradiť.
Okrem džínsoviny, ktorá má špecifickým spôsobom výroby navodzovať pocit "huňatosti", rastie záujem najmä o hypoalergénne odevy vyrobené umelo.
Napríklad značka Thinsulate ponúka rukavice, obuv a ďalšie typy oblečenia, ktoré sa pôvodne vyrábali pre armádu, no dnes sú bežne dostupné. Ide o vodeodolnú alternatívu z flisu s technológiou tepelnej izolácie.
Na trhu existuje aj množstvo vegánskych značiek, ktoré vyrábajú svoje produkty z mikrovlákien. Tie pochádzajú ako odpad napríklad z výroby televízorov a podobných technológií. Ďalšie vyrábajú oblečenie z recyklovaných technických tkanín či plastových fliaš, ale aj z umelej kožušiny získanej z konope.