Na preberanie cien Emmy prišla strapatá a nenamaľovaná. Keď si počas ceremoniálu BAFTA všetky jej herecké kolegyne pripomínali čiernymi šatami hnutie Time's Up, ona prišla v červených. Nechcela dráždiť a byť nesolidárna, len nevie robiť veci tak, aby nevybočovala.

Od polovice osemdesiatych rokov, kedy jej filmová kariéra začala, stvárnila americká herečka viac ako 40 filmov. Počas nej dokázala vytvoriť množstvo komických aj dramatických postáv a sympaticky sa nebála využiť ani príležitosti, ktoré jej ponúkali menšie a vedľajšie úlohy.
Frances McDormandová Oscara v kategórii Najlepšia herečka v hlavnej úlohe rozhodne mala získať. Dôvodov je viacero. Bola a je presvedčivá herečka bez hviezdnych manierov, zvláda komickú aj dramatickú rovinu, nebojí sa starnúť a rastie s každou jednou postavou. Spoznajte filmy, ktoré boli pre ňu prelomové.
Zbytočná krutosť (Blood Simple, 1984)
Rok 1984 bol v mnohom prelomový. Frances McDormandová mala 27 rokov a po prvý raz si zahrala filmovú postavu. Bola ňou Abby v prvom filme bratov Joela a Ethana Coenovcov s názvom Zbytočná krutosť. McDormandová tu stvárňuje ženu, ktorú chce jej manžel po odhalení nevery dať zabiť.
V role Abby spočiatku filmu pôsobí ako pasívna zúfala manželka, no divák čoskoro zistí, že ide o plnokrvný charakter, a že jej predstaviteľka sa výborne pohybuje aj v náročnom žánri čiernych a bizarných filmov bratov Coenovcov.
Zbytočná krutosť bola základným kameňom plodnej spolupráce. Do dnešného dňa účinkovala Frances McDormandová v deviatich filmoch legendárnych tvorcov a za Joela Coena sa v tom istom roku aj vydala.

Maj sa, Arizona (Raising Arizona, 1987)
V kriminálnej komédii Maj sa, Arizona stvárnila McDormandová vedľajšiu úlohu premotivovanej Dot. Malý priestor jej však nijako nezabránil v tom, aby naplno predviedla svoj číry komediálny talent.
V scéne, v ktorej prichádza na návštevu, aby sa zoznámila s ukradnutým dieťaťom svojich známych, predvádza neuveriteľnú a nezabudnuteľnú karikatúru.
Horiace Mississippi (Mississippi Burning,1988)
Vo filme režiséra Alana Parkera herečku obsadili do netypickej postavy manželky tyrana. McDormandová bravúrne stvárnila ženu, ktorá musí držať jazyk zubami a žiť so sklonenou hlavou napriek tomu, že jej manžel je vrah.
Aj vďaka úspornému a minimalistickému herectvu dokázala vyjadriť obrovské utrpenie. Za výkon bola po prvý raz nominovaná na Oscara.

Fargo (Fargo,1996)
Tehotná šerifka, ktorá stojí oproti bizarným zločincom, sa stala maskotom vynikajúceho filmu. McDormandová ako policajtka Marge Gundersonová je protiváhou psychopatických gaunerom, ktorí sa zbavujú tiel v drvičke na drevo, zdravým svetlom v temnotách a elementom, ktorý do filmu vnáša nádej a ľudskosť.
Jej územčisté herectvo, charakteristická mimika, ale aj skvelé ovládnutie nezvyčajného prízvuku jej priniesli prvého Oscara a milióny fanúšikov.