Americká módna značka Gap vo svojej novej kampani použila fotografiu modelky, ktorá dojčí svojho syna. Za prirodzenú a veľmi vkusnú fotografiu si získala výrazné sympatie na sociálnych sieťach.
Fotografia síce bola zhotovená na komerčné účely a jej prvoradým cieľom je predať produkt, teda pohodlnú dámsku nočnú košeľu, zároveň sa jej však darí vysielať hneď niekoľko pozitívnych signálov.
Modelka na fotke je Adaora Akubilová, Američanka nigeríjského pôvodu a jej syn Arinze je vo veku, kedy už dojčenie nie je považované za dôležité. Kampaň teda v jednom momente normalizuje verejné a dlhodobé dojčenie a do centra emotívneho záberu navyše vybrala modelku a dieťa tmavej pleti.
Spoločnosť Gap zverejnila na svojom Instagrame sériu dvoch fotiek. Na prvej sa dieťa túli ku svojej mame v nočnej košeli, na druhej sa dojčí z jej prsníka. Fotky sa dočkali obrovskej vlny pozitívnej odozvy.
Takmer štyridsaťtisíc ľudí označilo, že sa im príspevok páči, šíria ho na internete a pripisujú k nemu pozitívne komentáre ako napríklad: „Krásna mama, krásne fotky, krásny odkaz“ alebo: „Toto je cesta, ako urobiť dojčenie normálnym. Je to sladké a roztomilé.“
Hoci je kŕmenie z prsníka pre dieťa aj matku dôležité po výživovej, zdravotnej a emocionálnej stránke, čo dokazujú štúdie aj praktické skúsenosti, dojčenie na verejnosti a dojčenie starších detí sú problematické. Vyvolávajú diskusiu a mnoho ľudí ich stále považuje za nepríjemné.
Veľmi špecifickú situáciu pritom majú Afroameričanky, ktoré dojčenie na verejnosti a dojčenie detí vo vyššom veku ako jeden rok vnímajú veľmi citlivo. Vyhýbajú sa mu a deti dojčia len krátky čas.
„Niektoré Afroameričanky vnímajú dojčenie ako dedičstvo otroctva, kedy bolo jedinou možnosťou, ako dieťa zasýtiť,“ povedala pre časopis People Rauslyn Adamsová pri príležitosti propagácie projektu Chocolate Milk Mommies. Jeho cieľom je podporovať Afroameričanky pri dojčení.
Signál, ktorý svojou kampaňou vysiela značka Gap, má teda špecifický význam. Nejde v nej len o ukážku pekného puta medzi matkou a starším dieťaťom, ale aj o dôležitý podnet pre členky etnickej menšiny.