Pocity rozčúlenia sú prirodzenou emóciou, raz za čas prepadnú každého. Ešte aj dnes pretrváva presvedčenie, že ideálne je hnev kontrolovať a potláčať, pretože ho chápeme ako negatívnu emóciu a tej sa treba vyhnúť.
Iní ľudia zase preferujú vyjadrovať svoje emócie naplno, a to sa týka aj hnevu. Pravdou však je, že či už je rozčúlenie potlačené alebo vyjadrené navonok, môže negatívne vplývať na zdravie.
Epidémia hnevu
„Máme podozrenie, že hnev v našej spoločnosti dosahuje pandemické rozmery, no k dispozícii nie je takmer žiadna pomoc,“ povedal v roku 2011 pre Guardian Mike Fisher, riaditeľ Britskej asociácie pre zvládanie hnevu.

Podľa prieskumu tejto organizácie napríklad 87 pracujúcich matiek priznalo, že kvôli stresu kričia na svoje deti. Hnev je tiež súčasťou partnerských vzťahov a práve v nich môže viesť k násiliu či týraniu.
„Asi o tretinu viac žien ako mužov uviedlo, že je s nimi zle zaobchádzané. No obe pohlavia udávajú znepokojujúco vysoké percento týrania,“ skonštatoval Fisher.
Podľa štúdie publikovanej v časopise Contemporary Family Therapy ženy viac pociťujú a aj vyjadrujú hnev v rámci vzťahov než v rámci všeobecného života. Ukázalo sa tiež, že s kontrolovaním hnevu majú väčšie problémy ako muži.
V skutočnosti však hnev ako taký problém nie je. Problémom je jeho nevhodné vyjadrenie a následná škoda, ktorú urobí v živote človeka a jeho blízkych.

Hnev a vplyv na zdravie
Aj podľa Kathryn Hillovej z britskej organizácie Mental Health Foundation môže byť hnev užitočný. „No keď je mimo kontrolu, môže viesť k rozpadu rodín a tiež k zdravotným problémom,“ hovorí.