Bez mobilného telefónu si dnes už v podstate nevieme život predstaviť. Samotné telefonovanie sa pritom stáva už len okrajovou aktivitou a smartfóny čoraz viac využívame ako prostredníka medzi nami, sociálnymi sieťami a informačnými kanálmi.
Odvrátenou stranou sa stáva závislosť, nutkavé a často neuvedomelé kontrolovanie telefónu, ktorým trávime každú voľnú chvíľu. Ponúkame vám päť dobrých rád, ktoré vám pomôžu vymaniť sa z bludného kruhu neustáleho sledovania a kontrolovania svojho smartfónu.
1. Hovorte deťom, čo s mobilom robíte – nielen kvôli nim, aj kvôli sebe
Najviac vychovávame príkladom. Deti, ktoré neustále vidia svojich rodičov zahľadených do mobilu, budú onedlho napodobňovať ich vzor. Je preto namieste, aby sa rodičia pokúsili obmedzovať toto správanie.

Jednoduchú a dobrú radu priniesla v podcaste TiLT Parenting Podcast Anya Kamenetzová, autorka novej knihy The Art of Screen Time, v ktorej radí, ako nájsť rovnováhu digitálnych zariadení a reálneho sveta. Dvojnásobná matka, odporúča pravdivo hovoriť deťom dôvod, pre ktorý práve beriete telefón do ruky.
Ak nahlas vyslovíte, čo práve s mobilom robíte, dávate jasný signál, že nejde o neuvedomelé konanie. Keď podľa autorky poviete napríklad to, že sledujete predpoveď počasia, alebo píšete otcovi, či je už na ceste z práce, vaše správanie sa stane vecné a transparentné.
Zároveň ide prevenciu pred zbytočným márnením času na sociálnych sieťach. „Asi nechcete zdvihnúť telefón, pozrieť sa na vaše dieťa a povedať: Och, chcem vidieť, čo nové dala Rihanna na Instagram,“ hovorí autorka.
2. Klaďte si prekážky – čím ťažšie sa dá telefón odomknúť, tým lepšie
Téme sa venuje novinárka a spisovateľka Catherine Princeová vo svojej novej knihe How to break up with your mobile. „Rozísť“ sa s mobilom sa autorka rozhodla po tom, ako zistila, že sa počas dojčenia svojej dcéry venuje viac pozornosti telefónu, ako bábätku.
Jej kniha obsahuje mnoho dobrých rád, ktoré vám v boji so závislosťou od mobilu môžu pomôcť. Jedným z nich je vytváranie bariér a drobných obmedzení, ktoré vám zabránia robiť „zombie kontroly“, teda bezmyšlienkovité kontrolovanie telefónu.
Bariérou môže byť napríklad gumička pripevnená okolo mobilu tak, aby bránila jednoduchému odomykaniu. Dobrým spôsobom je tiež nastaviť si na telefóne obrázky na odomykanie, ktoré vás upozornia na to, či si uvedomujete, čo práve idete robiť.