O priaznivých účinkoch bylín sa už vie veľa. Príroda je k nám zhovievavá a ponúka množstvo prírodných liečiv, ktoré dokážu pomôcť telu aj duši.

Mnohé rastliny sú od kvetov až po korene plné účinných látok, ktoré napomáhajú riešiť rôzne zdravotné či estetické problémy.
Aj kvety rastlín dokážu s telom často zázraky.
Nie sú vhodné len do čajov alebo ako ozdoba na dezerty, ale aj ako prísada do kozmetických výrobkov, ktoré tak získavajú oveľa väčšiu účinnosť.
Jazmín
Vôňa jazmínu je intenzívna a mnohým dobre známa. Má schopnosť odblokovať myseľ od stresu okolo nás. Nie náhodou sa nazýva aj kráľovskou vôňou. Jazmín v reči kvetov symbolizuje pôvab a eleganciu – biely kvet vo všeobecnosti je znakom nevinnosti a cudnosti.

Jazmínový kvet bol pritom oddávna považovaný za afrodiziakum. Kvet jazmínu býva súčasťou čajových a bylinkových zmesí, používa sa pri bolestiach žalúdka, menštruačných bolestiach a čaj z neho sa pije pri kožných problémoch.
Využíva sa aj pri meditácii. Jazmínový čaj ľudia pijú aj pre jeho chuť, nielen pre liečivé účinky. Upokojujúco pôsobí na trávenie, preto je vhodné piť ho po jedle. Krásny, voňavý biely kvet má však aj praktický, liečivý význam.
Urýchľuje liečbu akné, popálenín a upokojuje kožu po uštipnutí hmyzom – vôbec má na kožu protizápalové účinky. Pôsobí na lymfatické žľazy, pomáha pri melanchólii, pri migrénach a upokojuje pri nervozite.

Levanduľa
Patrí medzi najobľúbenejšie okrasné bylinky v záhradách vďaka krásnej fialovej farbe a príjemnej charakteristickej vôni. Má však aj dobré terapeutické účinky.
Levanduľový olej zmierňuje svalové bolesti, uvoľňuje stuhnuté svalstvo, upokojuje podráždenú pokožku, pomáha pri hojení pomliaždenín.
Na organizmus pôsobí upokojujúco, pomáha pri nespavosti, nadmernej psychickej a fyzickej únave, znižuje krvný tlak, zmierňuje migrény. Jej vôňa navyše v šatníku účinne pôsobí proti moliam.

Fialky
Sú známe pre svoje krásne sfarbenie a jemnú sladkastú vôňu. Fialky sú bohaté na vitamín C, saponíny, flavonoidy, rutín a množstvo iných prospešných látok. Rutín obsiahnutý vo fialkách má vynikajúce účinky na cievy a pomáha chrániť vitamín C pred oxidáciou.
Fialky majú močopudný účinok, používajú sa na liečbu dýchacích ciest, bolesti hrdla, kašľa, zachrípnutí a chorobách priedušiek, pretože účinne pomáhajú s vylučovaním hlienu. Tiež sa požívajú pri migréne, pri problémoch s kĺbmi a chrípke.
Na vonkajšie použitie ich môžete použiť pri odreninách, ekzémoch, psoriáze, hnisavých ranách a vyrážkach. Výťažky z fialiek majú hydratačné, zjemňujúce a omladzujúce účinky.

Ibiš
Ibiš lekársky upokojuje pokožku, zmierňuje svrbenie, udržuje kožu hydratovanú a zahaľuje ju do upokojujúceho obalu. Sila a účinnosť rastliny spočíva v jeho slize – látke, ktorá sa tvorí vo všetkých častiach rastliny, najmä v koreňoch.
V kozmetike sa zvykne používať vo forme vodno-alkoholického extraktu zo sušených koreňov alebo v krémoch. Z odvarov sa pripravujú sirupy, čaje a obklady.
V kozmetike sa tiež využíva ako prirodzený zdroj AHA kyselín, ktoré pomáhajú odlupovať odumreté kožné bunky, regenerovať pokožku a urýchľovať tvorbu nových buniek. Okrem toho ibiš zvyšuje vlhkosť, flexibilitu a elasticitu pokožky.

Púpava
Mnohí ju považujú za burinu, pritom je celá liečivá. Babky bylinkárky kedysi bielou šťavou zo stonky púpavy za ubúdajúceho mesiaca odstraňovali bradavice.

Púpava veľmi dobre vplýva na pečeň – čerstvé duté stvoly konzumované v surovom stave pomáhajú pri chronickom zápale pečene a tiež pri cukrovke. Obsahuje inulín, taraxacín, vitamíny, saponín, cholín, väčšie množstvo minerálnych látok a fytoncídy – to sú látky, ktoré majú podobné účinky ako antibiotiká.
Jej látky majú tiež žlčopudný účinok, ovplyvňujú tvorbu slín a žalúdočnej šťavy, regulujú stolicu, pôsobia priaznivo na metabolizmus. Podľa ľudového liečiteľstva sú listy a stonky liečivé do slnovratu. Púpava je vhodná aj na vyčistenie krvi.
Čerstvé listy a stonky sa môžu použiť do šalátov. Púpava sa dá skrátka konzumovať celá, či už surová alebo varená. Populárny je aj púpavový med, ktorý pomáha proti kašľu, na uvoľňovanie hlienov.
