Aby sme nestratili rovnováhu je pravidelný oddych veľmi dôležitý. V dnešnom uponáhľanom svete každý z nás potrebuje vypnúť a na chvíľu sa ponoriť do sveta relaxu. Načerpať sily, uvoľniť myseľ a skrášliť si telo pomocou domáceho spa je ideálny formou.
Mali by sme si ho dopriať pravidelne a nič iné neuprednostniť. Nemusíte nikam cestovať a máte konečne čas rozmaznávať len seba.
Takže šup, nabaľte mužovi deti, nech si urobia výlet alebo program bez vás a vy sa ponorte do oázy pokoja, vône, uvoľnenia a úžasnej novej energie. Domáce spa by sme si mali dopriať raz týždenne, pri vyššej záťaži aj častejšie.
Teplota vody rozhoduje
„Liečba mokrým teplom je jednou z najznámejších techník ľudového liečiteľstva, pretože povzbudzuje organizmus, mobilizuje imunitný systém, zmierňuje priebeh chronických ochorení, pozitívne ovplyvňuje srdcovo-cievny systém, zlepšuje prekrvenie orgánov a pokožky, pomáha vyplavovať toxíny z tela,“ vysvetľuje praktická lekárka Alena Fričová.

Niektorí však viac ocenia chladnejšiu vodu. Pôsobí tonizujúco, spevňuje svalstvo a osviežuje telo i myseľ.
Vlažný kúpeľ dokáže postupne odplaviť únavu, upokojiť organizmus a pripraviť ho na spánok.
Horúca voda nevyhovuje každému. Dlhý pobyt v nej môže telo obrať o veľké množstvo energie.
Takýmto kúpeľom by sa mali vyhnúť ľudia so zápalmi v organizme, najmä v oblasti močového či pohlavného ústrojenstva, pretože horúca voda zvyšuje prietok krvi, čím by zápalový proces podporila, osoby s poruchami krvného tlaku, ľudia s celkovým vyčerpaním, poranení pacienti či pacienti so zvýšeným sklonom ku krvácaniu.
Naopak, mimoriadne liečivý je, podľa odborníkov, kúpeľ pri chronickom kĺbovom reumatizme, chorobách svalov, chronických zápaloch nervov, bolestivej chôdzi či zúžených tepnách končatín, chronických poruchách trávenia, zápche alebo hemoroidoch.
Ak sa chcete zbaviť nespavosti, bolestí nôh, únavy, závratov a návalov tepla, ukončite kúpeľ studenou sprchou.
Tie správne pomôcky
To, čo pomáha telu a hlave zrelaxovať sa, sú najčastejšie vône a príjemné prostredie. Domáce wellness však neznamená len pasívne ležanie vo vani pri sviečkach.
Využiť tieto momenty môžete na masáž, peeling a ošetrenie pokožky tela, rúk či nôh. Na to vám okrem kozmetických prípravkov dobre poslúžia aj niektoré užitočné doplnky.

Prvým z nich je lufa. Lufa je druh rastliny z tropických krajín. Je ideálnym prírodným prostriedkom na umývanie, peeling i masáž. Jej používanie je zdravé a komfortné. Môžete ju používať suchú a tvrdú alebo mokrú a mäkkú.
Pri peelingu zbavuje pokožku odumretých buniek, obnovuje ju, zjemňuje, prekrvuje a omladzuje. Je výborná v boji s celulitídou, ale aj na zatvrdnutú kožu. Pri jej pravidelnou používaní budete prekvapení výsledkami.
Možnosťou je aj sisalová masážna kefa alebo drevený „hrebeň“, ktorým vmasírujete do pokožky oleje alebo hydratačné krémy či prípravky proti celulitíde. Na masáž zadných partií tela zas využite sisalový pás.
Návod na domáce spa
- Pustite si príjemnú relaxačnú hudbu. Rituál si môžete urobiť aj zo samotnej prípravy spa.
- Zvoľte si inštinktívne vôňu alebo zmes vôní, ktorá vám je príjemná. Váš organizmus najlepšie vie, čo potrebujete. Majte na výber viacero alternatív, na rôzne nálady a situácie.
- Podľa potreby si pripravte veci na kúpeľ, starostlivosť o pleť, telo, vlasy či nohy.
- Napustite si vaňu a použite do kúpeľa prísadu, ktorú vnímate ako príjemnú. Kúpeľ môže byť osviežujúci, zotavujúci, povzbudzujúci, relaxačný, harmonizujúci, detoxikačný či iný.
- Podľa svojich preferencií si doprajte peeling, kúpeľ, masku na tvár, ošetrite svoje chodidlá a nakoniec celé telo zábalom alebo olejom, krémom či telovým maslom. Ne výber máte nespočetne veľa možností a je len na vás, čo vám je príjemné.
- Po spa rituáloch si doprajte harmonizujúci nápoj, čaj a oddych na dokonalé uvoľnenie.
- Neriešte pri oddychu všetky problémy, ktoré sa vám za posledný týždeň nakopili.
- Uvoľnite myseľ a napäté myšlienky nechajte odplaviť dolu vodou jednoduchou meditáciou. Len takto zregenerovaná dokážete naštartovať organizmus na efektívne fungovanie a riešenie všetkých problémov.