Zápach z úst je problém zdravotný aj spoločenský. Človek, ktorý ním trpí, môže mať problémy komunikovať s ostatnými a hanbiť sa za tento stav, pretože druhým nevonia. Prípadne si svoj "hendikep" ani nemusí uvedomovať.
Vo väčšine prípadov je halitóza, ako sa zápachu z úst hovorí odborne, spôsobená ochorením v ústach človeka. Najčastejšie ide o parodontitídu, teda infekčné ochorenie, ktoré zasahuje ďasná, koreň, kosť aj väzy, ku ktorým je zub ku kosti pripojený.
"Môžu za to zlúčeniny síry, ktoré vznikajú počas bakteriálneho rozkladu aminokyselín. Domovom týchto baktérií je povlak na jazyku, zubný plak či zapálený parodontálny vačok. Preto je halitóza symptómom parodontitídy,“ vysvetľuje stomatologička Valéria Michnová z bratislavskej stomatologickej kliniky ArtDentistic.
Dôležitá je hygiena
Podľa zubnej odborníčky je zapáchajúci dych sprievodným javom niektorých zápalových ochorení ako je napríklad angína či zápal v prínosových dutinách. Obvykle je však príčinou problém v ústnej dutine alebo tráviacej sústave.
Zápach z úst môže súvisieť aj so závažnými ochoreniami.

Hnilobný zápach môže značiť problém s dýchacími cestami, kyslý zápach ochorenie pažeráka či žalúdka, acetónový zápach sa zase objavuje pri cukrovke.
Platí, že najprv je potrebné liečiť primárne ochorenie, ktoré môže halitózu úplne odstrániť. Ak sú však spúšťacím faktorom práve baktérie v ústach, je nutné sa zaoberať ústnou dutinou a zubami.
Niektoré prostriedky ako žuvačky či ústne vody môžu nepríjemný zápach na krátky čas prekryť, znižuje ho aj zvýšená produkcia slín a teda časté žuvanie. Neodstránia však príčinu a k trvalému zlepšeniu obvykle nedôjde.
Podľa Valérie Michnovej ide pri halitóze o riešiteľný problém, dôležité je obrátiť sa na odborníkov, ktorí by mali odhaliť príčinu a ponúknuť vhodné riešenie. Za úplný základ považuje stomatologička dentálnu hygienu.
„Vďaka nej sa totiž odstráni nebezpečný povlak, ktorý je živnou pôdou baktérií. Súčasťou dentálnej hygieny je tiež inštruktáž dôkladnej starostlivosti o ústnu dutinu v domácom prostredí. V prípade parodontitídy alebo zápalu ďasien sa následne odporučí liečba paradontológom,“ vysvetľuje.

Ako si čistiť zuby správne
Ešte predtým, ako človek zavíta k dentálnemu hygienikovi alebo zubárovi, by mal dbať o dostatočnú hygienu aj v domácom prostredí.

Z dlhodobého hľadiska je na efektívne odstránenie zápachu z úst kľúčovým konceptom správne čistenie zubov a medzizubných priestorov.
Dôležité je teda osvojiť si správnu techniku čistenia, používať kvalitnú zubnú kefku a ďalšie doplnky ako nite a medzizubné kefky.
Každému zubu je potrebné venovať sa osobitne, postupovať z jednej strany na druhú a nelietať s kefkou v ústach. Zvýšenú pozornosť treba venovať aj rozhraniu zubu a ďasna. Dôležité je čistiť tiež medzizubné priestory, v ktorých sa nachádza zubný plak. Ten ak sa dlhodobo hromadí, spôsobuje kazivosť.
Nápravu v súvislosti s nepríjemným zápachom z úst môžu urobiť aj výplachy dutiny a čistenie jazyka napríklad škrabkou.