O kokosovom oleji sa dlhodobo hovorí ako o zdravej potravine, ktorú možno využiť nielen v kuchyni, ale aj v rámci starostlivosti o zdravie, pleť či vlasy.

Viaceré prospešné účinky mu pripisuje aj veda, v istých prípadoch však ide najmä o marketing a zázračné pôsobenie kokosového oleja na jednotlivé časti ľudského organizmu bolo buď vyvrátené alebo naň neexistuje dostatok relevantných dôkazov.
Sporné je aj jeho využitie pri problematickej pleti.
Zatiaľ čo niektorí ľudia by odprisahali, že kokosový olej im vyliečil akné, iní, naopak, tvrdia, že sa im vzhľad pleti ešte zhoršil alebo žiadnu zmenu nezaznamenali.
Akné nespôsobujú len baktérie
Keďže o kokosovom oleji vládne povedomie ako o liečivom zázraku na čokoľvek, ľudia ho začali napríklad využívať aj tak, že si ho aplikujú priamo na kožu, aby ich zbavil nepekných vyrážok.

Ako produkt, ktorý by mal na tento problém pôsobiť, ho však skúmalo iba malé množstvo štúdií.
„V súvislosti s nasýtenými mastnými kyselinami v kokosovom oleji sa ukázalo, že majú protizápalové a antimikrobiálne účinky, ktoré pôsobia proti propionibacterium acnesm, teda baktérii, ktorá spôsobuje akné,“ hovorí newyorská dermatologička Sejal Shahová pre magazín Women's Health.
Niektoré štúdie poukázali práve na to, že kyselina laurová obsiahnutá v kokosovom oleji dokáže proti rôznym baktériám bojovať.
Pri vzniku akné však nehrajú rolu iba baktérie, ale aj hormonálny stav organizmu, dedičný faktor, strava, stres a ďalšie.
K jeho vzniku zrejme najviac prispievajú upchaté póry a nečistá pokožka, čo následne vedie k zápalom. Podľa dermatológov je však kokosový olej vysoko komedogénny – teda póry upcháva a to pokožke neprospieva.

Kokosový olej iba na čistenie
Práve upchaté póry aknóznu pleť ešte zhoršujú, preto nechať na nej pôsobiť vrstvu kokosového oleja môže byť krokom, ktorý neprinesie želaný výsledok.
Na druhej strane treba povedať, že tento typ oleja má hydratačné kvality a hydratácia je pri liečbe akné dôležitá. Vysušená pokožka sa totiž horšie hojí a v kombinácii s akné na nej môžu ostať drobné jazvičky.
Vyživovaná a hydratovaná pokožka, naopak, lepšie prijíma zložky kozmetiky, ako sú retinoly, alfa a beta hydroxy kyseliny či benzoylperoxid, ktoré proti akné bojujú.
Pokožke, na ktorej sa vyskytujú čierne bodky a je náchylná na vyrážky, nepomôže, ak kokosový olej použijete ako náhradu krému.
„Myslím, že najlepší spôsob, ako ho použiť, je vo forme odstraňovača make-upu alebo ako súčasť čistenia,“ hovorí Sejal Shahová.
Olej sa totiž spojí s nečistotami a so zložkami, ktoré vytvárajú mazové žľazy, takže pri čistení ich dôkladne odstráni.
Po zmytí vodou je zároveň dôležité, aby sa všetky zvyšky oleja odstránili ešte raz, takže je potrebné urobiť dvojkrokové čistenie. Na pokožke tak nebude kokosový olej vo výsledku pôsobiť ako upchávač pórov.