Jediným liekom na predsudky a extrémizmus v spoločnosti je viac úspešných Rómov. To je hlavný odkaz občianskeho združenia Divé maky, ktoré sa už od roku 2005 venuje vzdelávaniu mladých Rómov.
V súčasnosti sa túto myšlienku snaží podporiť kampaňou na dve percentá z dane s podtitulom Rozplač nácka.
„Tento rok sme sa rozhodli prísť s kontroverznou kampaňou, v ktorej s humorom poukazujeme na to, že agresívna komunita extrémistov nebude mať šancu na šírenie neznášanlivosti, ak bude majoritná spoločnosť naklonená podpore a vzdelávaniu Rómov, ktorým sa aj vďaka tomu bude dariť,“ povedala Barbora Kohútiková, správkyňa združenia Divé maky.
Celospoločenská klíma je podľa nej plná predsudkov a mnohí ľudia neveria, že vzdelávanie mladých Rómov má zmysel, pretože poznajú iba negatívne príklady. Uviedla to vo štvrtok na tlačovej besede, na ktorej sa zúčastnili aj Rómovia z projektu Mladí rómski lídri.

Rómovia, ktorí búrajú predsudky
Divé maky už niekoľko rokov podporujú mládež, ktorá sa aj vďaka získaným vedomostiam rozhodla inšpirovať ďalšie rómske deti. Program Mladí rómski lídri vznikol ako iniciatíva, ktorá chce byť vzorovým modelom pre rómsku komunitu na Slovensku. Stojí za ňou okrem iných aj 18-ročná Dominika Csizmárová.

„Snažím sa búrať predsudky, ale radšej ako slovami to robím skutkami, pretože tie môžu hovoriť hlasnejšie. Na Slovensku je zaužívaný stereotyp, že Rómovia nič nevedia a ak aj niečo, tak je to iba hudba. Myslím si, že ja a nielen decká z Divých makov sme dôkazom toho, že Rómovia vedia študovať na kvalitných stredných a vysokých školách,“ hovorí Dominika, ktorá sa túži stať právničkou.
V rámci Slovenska tiež absolvovala viaceré akcie, ktoré sa snažia robiť osvetu ako pre nerómsku väčšinovú spoločnosť, tak aj pre samotných mladých Rómov, ktorí vidia, že pracovať na vzdelaní a talente sa dá a oplatí.
„Naša prvá akcia bola v Spišskom Štvrtku, predtým sme chodili po dedine, vešali plagáty a pozývali sme deti. Prišli tam aj dievčatká z majority, úžasne si to užili a hovorili, že sa im to páčilo. Myslím, že to pozitívne pôsobí aj na skupinu bielych, aj na Rómov,“ priblížila Dominika.
Potrebná je podpora a pochopenie rodiny
Ísť za svojím snom aj napriek nepriaznivej finančnej situácii a nepochopeniu najbližšej rodiny sa rozhodol aj 17-ročný Daniel Bunda. V súčasnosti študuje na LEAF Academy, ovláda niekoľko cudzích jazykov vrátane japončiny, bavia ho technológie a venuje sa aj dobrovoľníckymi aktivitám.
„Bol som veľmi aktívne dieťa, chcel som sa učiť hrať na klavír a chodiť na rôzne krúžky. Mama mi však povedala, že načo? Aj tak tam nebudeš chodiť a treba to platiť. Neskôr som sa učil programovať, našiel som si sponzora na vlastný projekt a doma som musel stále vysvetľovať, čo to vlastne robím. Hovoril som, že sa vzdelávam a robím niečo, čo ma baví,“ povedal Daniel o svojej snahe presvedčiť blízku rodinu, že to, čo robí, má zmysel.

„Každý potrebuje určitú podporu. Keby ma nepodporovala rodina, asi by som v sebe nenašiel silu ísť si za svojím snom, neviem, či by som to dokázal sám,“ súhlasí 15-ročný Dalibor Cibuľa, ktorý je talentovaným cimbalistom.
„Pochádzam z muzikantskej rodiny a chýbal im cimbalista. Starký ma presvedčil, aby som to skúsil a keď som mal desať rokov, zapáčilo sa mi to. Teraz hrám vo folklórnom súbore, študujem na konzervatóriu, raz by som chcel hrať v orchestri a neskôr aj vyučovať a ďalej posúvať moje znalosti,“ povedal Dalibor.
Priznáva, že sa už stretol aj s predsudkami, keď mu ľudia povedali, že „na niečo nemá, pretože je Cigán“.
„Rómovia sú aj takí, že majú talent, ale nerozvíjajú ho a to je veľká škoda. Ostatní niekedy ani nevedia, čo Rómovia dokážu. Veľa z nich sa nechá odradiť a nesplnia si sen, ktorý by chceli dosiahnuť,“ tvrdí.

Treba ukázať pozitívne príklady
S predsudkami sa stretla aj Marcela Halgašová, mama 9-ročnej Terezky, ktorá je tiež členkou Divých makov.
„Tam, kde žijeme, som to zažila na vlastnej koži. Keď som sa išla pýtať za zamestnanie, pozreli sa na mňa a povedali, že pre vás nemáme miesto. O hodinku sa išla pýtať moja nerómska kamarátka a ju zamestnali bez problémov,“ opisuje svoju skúsenosť s hľadaním práce.
„Terezku podporujem, pretože je pre mňa najväčšia motivácia. Ja sama som nemala možnosť študovať a teraz ako dospelá nemám možnosť sa hlavne kvôli predsudkom zamestnať. Preto jej odmalička vštepujem, že chcem, aby sa učila, aby rozvíjala svoj talent a aby sa niekam dostala,“ povedala Marcela Halgašová.
Terezka je najmladší Divý mak, v programe je prvý rok. Raz by podľa vlastných slov chcela byť doktorka alebo zdravotná sestra.
Okrem toho, že takéto deti dostávajú finančnú podporu organizácie, každé má aj svojho mentora, ktorý sa stará o jeho osobnostný rast a priebežne sleduje, ako sa mu darí.
„Nič nie je na Slovensku ťažšie, ako pýtať finančnú podporu pre Rómov. Jediná cesta je ukázať ľuďom, že sú tu mladí ľudia, rómske deti a mládež, ktorá na sebe chce pracovať a žiť inak. A jediná cesta, ako ľuďom otvoriť oči, že nie každý je rovnaký, je ukázať im tieto príklady,“ zhrnula manažérka Divých makov Mária Potočárová Rybaričová.