Fašiangové obdobie, ktoré si zachovalo status pevnej tradície aj na Slovensku, trvá od Troch kráľov do Popolcovej stredy, no nemá presný termín. Tento rok pripadá Popolcová streda na 6. marca.
Obvykle však fašiangy končia koncom februára, niekedy až v marci. Ich koniec závisí od Veľkej noci.
Koniec fašiangov totiž znamená započatie štyridsaťdňového pôstu. Na území Slovenska sa vo veľkomoravskom období používal výraz mjasopust, v stredoveku už aj názov fašangy alebo fašiangy (z nemeckého Fasten-schank – posledné čapovanie alkoholických nápojov pred pôstom).
Keď cirkev v 4. storočí zaviedla štyridsaťdňový pôst, ľudia sa snažili všemožne využiť obdobie pred ním.

Odhodili zábrany, veľa pili, hodovali, organizovali zabíjačky, zábavy a správali sa často uvoľnenejšie, ako by sa patrilo. Svoje bezuzdné konanie mnohokrát skrývali za masky.
Najveselšie boli najmä posledné tri dni pred Popolcovou stredou.
Typickou pochúťkou okrem mäsitých jedál boli najmä šišky, ktoré sa počas fašiangových osláv podávajú dodnes.
Obdobie svadieb
Počas fašiangov sa tiež veľmi často organizovali aj svadby. Vydajachtivé dievčatá sa na toto obdobie veľmi tešili. Na nerozhodných synov, ktorí si neboli istí výberom nevesty, naliehali rodičia.
Aj preto sa zvyklo hovoriť, že cez kratšie trvajúce fašiangy sa dievčatá vydajú skôr, keďže mládenci nemali veľa času na vyberanie.
Fašiangové zvyky:
Na tučný štvrtok
- má každý veľa jesť a piť, aby bol po celý rok silný
Na fašiangový pondelok
- v tento deň sa konal tzv. “mužský bál”, kam smeli len ženatí a vydaté. Sedliak pri tancovaní vyhadzoval sedliačku vysoko, aby sa mu na poli urodil vysoký ľan a ovos.
Na fašiangový utorok
- sa sliepkam sypalo zrno do kruhu z reťaze, aby nezablúdili a nezanášali
- nemala sa vešať bielizeň na pôjd, lebo to vraj viedlo k premnoženiu bĺch
- ženy nesmeli šiť, aby sliepky dobre niesli
- tanečná sála bola plná dievčat. Uprostred stál dlhý stôl a na ňom boli poháre so sladkým likérom pre dievčatá. Pred každým pohárom namaľoval zvolený mládenec toľko bodiek, koľko musela dievčina zaplatiť zlatiek na muziku za to, že tancovala s chlapcami po celý rok. Tento obyčaj sa nazýval “vyplácanie dievčat”.
- hospodár mal s gazdinou cez fašiangový utorok tancovať, aby sa im vraj v tom roku urodili veľké zemiaky a dlhý jačmeň.
V maskách
Masky mali neskôr aj ochranný význam. Chránili ľudí pred negatívnymi silami, mali zabezpečiť úrodný rok a plodnosť hospodárskych zvierat. Na Slovensku bývalo bežné, že mládenci a muži obchádzali domy v tradičných maskách zvierat, ktoré mali mať magický ochranný význam.

V maskách sa chodilo najmä v posledné fašiangové dni. Najobľúbenejšími maskami boli medveď, turoň, koza, obilník, slameník, muži prezlečení za ženy, svadobný pár či vojak.
Jednou z najobľúbenejších masiek na Slovensku je turoň. Ide o býka alebo vola, ktorý ma byť mohutný.
Aby vyzerala maska veľká, znázorňujú a nosia ju väčšinou dvaja muži. Turoň má vyplazený jazyk rohy a je symbolom zdravia, vitality, plodnosti. Pre ľudí bolo v minulosti typické, že pri výbere masky siahali po tom, čo predstavovalo ich presný opak.
Preto sa ženy obliekali za mužov, muži za ženy, chudobní za bohatých a naopak. Jedným zo zvykov, ktoré mali ukončiť fašiangy, bolo aj pochovávanie basy, ktoré sa tradične konalo deň pred Popolcovou stredou.
Pri tomto symbolickom pohrebe miestni občania prestrojení za farára, organistu a kostolníka uskutočnili obrad, pri ktorom bolo veľa plaču, no aj smiechu a zábavy.

Zábava pre všetkých
„Fašiangovému ošiaľu podliehali v stredoveku všetky sociálne vrstvy vrátane najvznešenejších, ktorí si objednávali drahé masky, skvostné šaty, vyberané jedlá, nápoje, usporadúvali turnaje.
Koncom 19. storočia a začiatkom 20. storočia v bohatom mestskom prostredí predstavovali fašiangy sezónu bálov, plesov, vrátane obľúbených maškarných bálov,“ píše o tradícii Zora Mintalová Zubercová vo svojej knihe Tradície na Slovensku.
Fašiangové pranostiky:
Aké fašiangy, taká Veľká noc.
Keď sa cez fašiangy na slnci opeká, mačka potom v pôste za kachle uteká.
Aký je prvý fašiangový deň, také budú jariny.
Suché fašiangy, dobrý rok.