„Ľudská potreba vlastniť je toxická,“ napísala v roku 2015 blogerka Assya Barrete pre magazín Quartz. Vyskúšala, aké je to byť 200 dní bez nakupovania čohokoľvek nového s výnimkou jedla, liekov a základných hygienických potrieb.
O svojej skúsenosti napísala pomerne detailný text, v ktorom hovorila o nadmernom množstve vecí na planéte, o plytvaní, o tom, že ľudia nakupujú najmä ako dôsledok nutkania a o mentálnom nastavení, že niečo potrebujú, hoci to tak nie je.
Prestať nakupovať však nemusí byť jediným riešením, pretože sa nedá aplikovať celoplošne a zároveň nie je pre každého. Efektívne je podľa blogerky tiež veci vymieňať alebo nakupovať z druhej ruky, a to akýkoľvek tovar. V second handoch, v bazároch, cez inzerát či od známych v okolí.

Trend, ktorý je na vzostupe
Aj použité veci vám môžu poslúžiť rovnako dobre, ako tie úplne nové.

O tomto trende vedia veľmi dobre v zahraničí, najmä v západných krajinách ako sú USA, Veľká Británia, Nemecko či Francúzsko, kde podľa prieskumov narastá záujem o módu zo second handov.
Nakupovanie z druhej ruky však nie je iba o oblečení. Ak človek túži ušetriť peniaze alebo rozmýšľa aj nad ekologickým aspektom hromadenia vecí, môže túto metódu aplikovať na rôznorodý tovar.
Často ide o produkty, pri ktorých by ľuďom ani nenapadlo, že sa viac oplatí kúpiť ich z druhej ruky.
Možno vás odrádza neistota, či budú naozaj funkčné, pekné, čisté alebo podľa vašich predstáv. Veľké percento tovaru predávaného napríklad v bazároch alebo cez inzerát je pritom úplne nových a ešte v záruke.
Dôvod predaja mohol byť taký banálny, ako že napríklad išlo o nevhodný darček a majiteľ ho radšej chce posunúť niekomu, komu spraví väčšiu radosť.