Nastávajúce mamičky dnes považujú za samozrejmosť, že je na trhu dostatok možností na výber, keď hľadajú vhodný tehotenský odev.
Či už je to oblečenie na bežné nosenie, elegantné šaty, úbory na cvičenie alebo nočné košele, mnohé kúsky sa niekedy doslova prispôsobujú tomu, ako tehotné ženy týždeň za týždňom rastú a zároveň sú aj moderné, vkusné a praktické.
No kým si tieto vymoženosti mohli ženy dovoliť, tehotenské oblečenie prešlo stáročiami vývoja a zmien.
Nenáročný stredovek

Historické pramene nedatujú presný začiatok, no prinajmenšom do 13. storočia si ženy s obliekaním počas tehotenstva príliš hlavu nelámali a museli si vystačiť s tým, čo už vlastnili.
Šaty boli zvyčajne voľné a nekopírovali ženskú figúru, takže rastúce bruško sa do nich ľahko zmestilo.
Ak aj niečo vytŕčalo, ženy si takéto časti prekryli zásterou. Výsledok však bol pomerne neforemný a niekedy, keď nastávajúce matky nosili viacero vrstiev, aj nepohodlný.
Zmena prišla okolo 14. storočia, oblečenie začalo dostávať tvar a zároveň s ním ukázalo konkrétnejšie kontúry aj ženské telo.
Dámy z vyšších vrstiev si dávali šiť honosné šaty na mieru, často z ťažkých látok, menej majetné dedinčanky si zase na tesnejšom oblečení uvoľňovali švy, ak už im bolo pritesné.

Prelom nastal v baroku medzi rokmi 1600 a 1750, kedy môžeme hovoriť o prvom skutočne cielenom materskom odeve.
Šaty dostali názov Adrienne a boli charakteristické tým, že išlo o voľnú, splývavú a vzdušnú látku. Zároveň mali aj veľa záhybov a buď boli úplne bez pásu, alebo ho mali vysoko položený tesne pod prsiami.
V nasledujúcom georgiánskom období (18. a začiatok 19. storočia) sa Adrienne začali vyrábať aj s odnímateľnou látkou na prsiach, ktorá umožňovala jednoduchšie dojčenie.