Trendy v starostlivosti o pleť sa zvyčajne uberajú dvoma smermi. Buď sa sústredia na prelomové technológie a zakladajú sa na výsledkoch nových výskumov alebo sa obracajú smerom k osvedčeným a prírodným prostriedkom.
Keď v decembri minulého roku spoločnosť Pinterest zverejnila očakávané trendy v starostlivosti o pleť na rok 2018, objavila sa medzi nimi aj technika masáží s pomocou kamenného valčeka – jade roller.
Fotogenický trend
Valčeky vyrobené z kameňov nefrit, jadeit alebo ruženín sa v Číne používajú už od 17. storočia a patria k bežnej kozmetickej výbave žien v Ázii. Ak teda patríte k ľuďom, ktorí preferujú procedúry overené časom, je nefritová masáž tým pravým spôsobom, ako sa starať o svoj zovňajšok.

Jade roller sa zvyčajne skladá z dvoch častí. Na jednej strane je väčší kameň, ktorým sa masírujú líca, brada a čelo. Na druhej strane rukoväte sa nachádza menší valček určený na masáž oblasti očí.
Už na prvý pohľad je zrejmé, že ide o fotogenický predmet a aj preto je jeho popularita na sociálnych sieťach celkom pochopiteľná.
Jemná masáž adekvátne stimuluje lymfatický systém, znižuje opuchy a spevňuje kontúry tváre. Nadšenci navyše tvrdia, že dokáže stimulovať tvorbu kolagénu v pleti.
Témou sa zaoberajú viaceré zahraničné magazíny. Huffington Post oslovil dermatologičku Jennifer Chwalekovú, ktorá o výhodách a nevýhodách masážnych valčekov povedala nasledovné:
„Vždy, keď v oblasti tváre stagnuje krvný obeh alebo je prítomný opuch, je masáž dobrým pomocníkom. Napomáha, aby sa lymfatická tekutina okolo očí, či iných oblastí, kde má tendenciu sa usádzať, vyplavila do lymfatických kanálov.“ Zároveň však spochybnila možnosť, že by masáž pomocou nefritového valčeka mohla naozaj napomáhať tvorbe vlastného kolagénu.
Prečo práve nefrit a jadeit?
Viacerí nadšenci masáže tvrdia, že výsledok priamo súvisí s vlastnosťami minerálov, z ktorých sú valčeky vyrobené. Jadeit a nefrit sú kamene často využívané v čínskej medicíne. Podľa tohto systému pomáhajú stimulovať obličky a lymfatický systém.

Téme využitia polodrahokamov v kozmetike sa vo svojom staršom článku venoval napríklad aj magazín Elle.
Hoci dávajú pomerne veľký priestor zástancom teórie o prospešnosti minerálov na zdravie a vzhľad človeka, napokon skonštatujú, že neexistujú žiadne štúdie, ktoré by potvrdili alebo vyvrátili vplyv kameňov na zdravie a krásu.
Materiál, z ktorého je jade roller vyrobený, má však bezpochyby svoje opodstatnenie. Minerály pôsobia na pokožku ochladzujúco a relaxačne, a preto sú na masáž veľmi vhodným materiálom.