Silná menštruácia sužuje milióny žien po celom svete. Každý mesiac im nadmerné krvácanie znemožňuje bežné fungovanie a svoj osobný, pracovný aj rodinný život musia prispôsobovať mesačnému cyklu.
Pod silnou menštruáciou pritom rozumieme takú, pri ktorej dochádza ku stratám krvi viac ako 80 mililitrov a ktorá trvá viac ako sedem dní. Podľa správy britských pôrodníkov a gynekológov z roku 2011 sa problém týka 20 až 30 percent žien.
Proteín, ktorý hojí rany sliznice
Silné menštruačné krvácanie môže viesť k viacerým závažným komplikáciám ako je anémia alebo vznik myómov vyžadujúcich chirurgický zákrok. Je preto dobrou správou, že vďaka výskumu realizovanom na Univerzite v Edinburgu sa podarilo nájsť príčinu tohto javu.
Výsledky, ktoré vedci publikovali v časopise Nature Communications, bude možné aplikovať na vývoj liečby silného krvácania.

Počas menštruácie sa sliznica maternice oddeľuje a zanecháva za sebou ranu. Aby nedochádzalo k veľkej strate krvi, produkuje telo proteín nazývaný HIF-1, ktorý priamo podporuje hojenie sliznice.
Deje sa tak pri zníženej hladine kyslíka, odborne nazývanej hypoxia.
Vedci zistili, že množstvo „hojivého“ proteínu HIF-1 je u žien so silnou menštruáciou výrazne nižšie ako u žien s normálnym až slabým mesačným krvácaním. Ich cieľom teda bolo zistiť, aká je súvislosť medzi hladinou kyslíka v maternici a produkciou proteínu.
Pokusy ukázali sľubné výsledky
Pri pokusoch na myšiach, ktorým nasimulovali ženský menštruačný cyklus, vedci zistili, že udržiavanie hyperoxie – zvýšenej hladiny kyslíka, vedie k zníženej hladine proteínu potrebného pre hojenie. Naopak tá vzorka, ktorá podliehala zníženej hladine kyslíka, produkovala proteín normálne.

Vedúca štúdie, doktorka Jackie Maybinová, ktorá je zároveň klinickou lekárkou v oblasti pôrodníctva a gynekológie Centra pre reprodukčné zdravie na Edinburgskej univerzite, vysvetľuje na oficiálnych stránkach organizácie Wellbeing of Women význam tohto objavu:
„Naše zistenie po prvý raz odhalilo, že pre hojenie výstelky maternice je potrebný proteín HIF-1 a znížená hladina kyslíka v maternici.“
Dodáva tiež, že toto zistenie umožňuje prísľub pre vývoj novej, nehormonálnej liečby. Tá je síce účinná, no u množstva žien vyvoláva nežiadúce účinky ako sú hormonálna nerovnováha, nárast hmotnosti či depresia
Tina Weaverová, generálna riaditeľka Wellbeing of Women, ktorá výskum podporovala, sa vyjadrila nasledovne:
„Silné menštruačné krvácanie je jav, ktorý postihuje tisíce žien a dievčat, no veľmi často býva prehliadaný. Wellbeing of Women s potešením podporila prácu, ktorá viedla k prelomovému objavu príčiny tohto stavu. Teraz sa konečne bude môcť vyvinúť liečba. Tento objav dáva nádej ženám, ktoré trpezlivo a príliš dlho trpia.“