Keď mala Fronéma Virglerová osemnásť rokov, kamarát jej rozprával o dohode, ktorú mal so svojou manželkou – obaja sa mohli stýkať aj s ďalšími ľuďmi a všetci o tom vzájomne vedeli.
Zapáčilo sa jej to a o pár rokov neskôr, keď mala vážny vzťah a zároveň sa nečakane zamilovala aj do svojho kolegu v práci, si vyskúšala polyamóriu v praxi. Dnes ju v Čechách považujú za jej najznámejšiu propagátorku.
„Nie som aktivistka a nedefinujem sa tým,“ hovorí pre SME Fronéma (30), ktorá o polyamórii začala rozprávať otvorene a verejne ako jedna z mála. Hlasy však začínajú pribúdať.
Slovo, ktoré je pre mnohých opradené tajomnom, sa čoraz viac dostáva do médií, filmov, seriálov a najmä bežného života. Deje sa to aj napriek tomu, že v našej kultúre sú pravidlá nastavené jasne – monogamia je partnerský ideál a štandard. Existuje však aj alternatíva, ktorá tradičný vzťah dvoch partnerov pozdvihuje na inú úroveň a nie je iba o sexe. Zoznámte sa.
Šanca nasledovať svoje srdce
Prvé použitie slova polyamória sa podľa magazínu Rolling Stone pripisuje americkej kňažke a líderke novopohanskej komunity Morning Glory Ravenheart Zellovej a siaha do roku 1990. Zellová bojovala za otvorené manželstvo a so svojím partnerom ho aj rozvinula.

Polyamória totiž predpokladá, že partneri môžu milovať viacerých ľudí naraz a v praxi znamená, že aj praktizujú viaceré ľúbostné vzťahy súčasne. Všetky zainteresované osoby sú si všetkých vzťahov plne vedomé a súhlasia s nimi.
„Existujú rôzne formy polyamórie ako skupinová, zmiešaná, otvorená alebo zatvorená,“ hovorí psychologička Dagmar Šimkovicová z Goljer Clinic a vysvetľuje, že „ľudia žijúci v tomto zoskupení sú stotožnení s touto formou spolužitia, sú k sebe otvorení a akceptujú svoje vzťahy navzájom.“
Podobne tento koncept vníma aj Fronéma. „Polyamória vám uvoľňuje ruky v tom, ako vaše vzťahy môžu vyzerať a v tom, že môžu byť rôznorodejšie. Jej hlavnou výhodou však je, že máte šancu nasledovať svoje srdce,“ hovorí mladá žena, ktorá prežila už rôzne formy paralelných vzťahov.
V súčasnosti má trojročný vzťah s mužom, ktorý zároveň žije so svojou ďalšou partnerkou „Považujem ju za svoju kamarátku a aj ona má ďalšieho partnera. Všetci dokopy sme taká partia, rozprávame sa, pomáhame si, občas sa niekde všetci stretneme a je to veľmi fajn,“ približuje Fronéma.
Realita takýchto vzťahov je väčšinou iná, než si predstavujú ľudia. „Najčastejšie sa objavujú predstavy, že ide len o sex, že striedame veľké množstvo partnerov za krátku dobu, že prenášame choroby, nevieme, čo je to láska a že z toho vyrastieme,“ vymenúva obvyklé mýty.

Úprimnosť nadovšetko
Zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať je motto, ktoré spopularizoval český psychiater Miroslav Plzák. To však v polyamórii neplatí. Ľudia žijúci v polyamorických zväzkoch vyzdvihujú spomedzi všetkých výhod najmä tú, že na správne fungovanie takéhoto vzťahu sa človek musí naučiť úprimne komunikovať. Znamená to hovoriť o tom, čo sa v ňom deje, čo mu prekáža a robí radosť, čo potrebuje.
„Núti vás to byť k sebe a okoliu úprimní takým spôsobom, ktorý sa pozitívne prejaví aj v iných oblastiach života,“ myslí si Fronéma.
Slováci Saša (24) a Matej (25), ktorí tiež majú polyamorický vzťah, tvrdia, že pri ňom ide najmä o filozofickú stránku celej veci.