Extrémne štíhla až chudá postava prestáva byť po rokoch ideálom krásy. Vyplýva to z dvojstupňového prieskumu, ktorý sa realizoval na vzorke vysokoškolákov na Univerzite v Missouri-Kansas City. Výsledky prieskumu publikovali v časopise Sex Roles.
Vedúca prieskumu Frances Bozsiková a jej tím predložili skupine študentov fotografie víťaziek súťaže Miss USA od roku 1999 až po rok 2013. Ženy na fotografiách mali oblečené dvojdielne plavky, a tak bolo možné zreteľne ohodnotiť ich typ postavy, štíhlosť a podiel svalovej hmoty.
Chudé ženy už nie sú v móde

Študenti mali na fotkách hodnotiť to, aké sú ženy na fotografii štíhle, aké sú svalnaté a ako atraktívne na nich tieto kategórie pôsobia.
Bozsikovej tím zistil, že čím vyformovanejšie pôsobili telá jednotlivých súťažiacich, tým vyššiu atraktivitu im respondenti prisudzovali. Platilo pritom, že väčší podiel svalovej hmoty mali víťazky súťaže bližšie k súčasnosti.
V druhej časti štúdie sa výskumníci zamerali na porovnávanie atraktivity štíhlych a vyformovaných žien. Inej vzorke študentov predložili sériu 14 fotografií.
Každý pár obsahoval fotografiu ženy s vyšportovanou postavou s jasne vyformovaným svalstvom a fotografiu tej istej ženy, ktorej však bola svalová hmota vyretušovaná, takže pôsobila štíhlo, no nie silne.
Na fotografiách prezentovaných v pároch respondenti hodnotili ako atraktívnejšie tie obrázky, na ktorých bolo vidieť svalstvo.
Na základe prieskumu teda možno skonštatovať, že ideál ženskej krásy sa od štíhlosti posúva smerom k fyzickej zdatnosti. Tento trend je prítomný aj v médiách a na sociálnych sieťach, ktoré už niekoľko rokov presadzujú fit inšpirácie ako dôležitý zdroj krásy, zdravia a dokonca úspechu.
Sociálne siete preferujú zdravie
Muži aj ženy neustále prispievajú na sociálne siete fotografiami, ktorými demonštrujú svoj zdravý životný štýl pozostávajúci z pestrého jedálnička a výraznej fyzickej aktivity.

Okrem bežných hesiel a takzvaných hashtagov pozostávajúcich zo slov ako gym, progress, workout či fitness sa čoraz častejšie objavujú aj heslá, ktoré ženy navádzajú od štíhlosti k silnejšiemu zovňajšku.
Sú medzi nimi napríklad hashtagy fromskinnytostrong alebo strongnotskinny. Časté je aj zdieľanie fotografií progresu z štíhlej či chudej postavy na vyformovanú.
Trend preferujúci dostatok fyzickej aktivity a vyváženého stravovania možno bezpochyby vnímať najmä v pozitívach. Vedúca výskumu Frances Bozsiková však upozorňuje aj na riziká spoločenského tlaku, ktoré môžu sociálne siete spôsobiť pri sebahodnotení žien.
Rovnako ako predchádzajúca éra, zobrazujúca extrémne chudé modelky, môže aj nerealistické zobrazovanie svalstva ako hlavného kritéria krásy vyústiť k väčšej nespokojnosti s vlastným telom žien.