Približne pred desiatimi rokmi bola o vás zmienka v takmer každej spoločenskej rubrike. Nebolo významnejšieho podujatia, kde by sa niektorá zo slovenských celebrít nepredviedla vo vašej róbe. Pre koho ste tvorili?
Obliekala som napríklad moderátorky Martinu Šimkovičovú či Soňu Müllerovú. V mnou navrhnutých šatách preberala herečka Diana Mórová ocenenie Krištáľové krídlo i sošku OTO.
Vicemiss Soňa Skoncová kráčala v mojej zlatistej večernej róbe po javisku na svetovom finále krásy Miss International 2009 v Číne a Barbora Franeková na Miss World 2009 v juhoafrickom Johannesburgu. Mala som naozaj množstvo slovenských celebritných klientiek.
Zdá sa však, akoby vás svet spoločenskej módy prestal baviť a v posledných rokoch ste presedlali na niečo radikálne odlišné: dizajn športových odevov. Ako ste sa k tomu dostali?
Preorientovanie sa na športovo-elegantnú módu prichádzalo postupne. K mojej prvej golfovej kolekcii pre belgickú hráčku slovenského pôvodu Victoriu Tomkovú som sa dostala pred ôsmimi rokmi. Neskôr som pracovala pre nemeckú golfovú značku Golfino a na viacerých golfových projektoch.
Medzičasom prišla príležitosť navrhovať oblečenie na jazdu na koni, pre cyklistickú značku Isadore či outdoorovú firmu Zajo. Akosi som cítila potrebu výraznej zmeny z „fashion“ na „sport“ módu a Slovensko mi začalo byť primalé na uplatnenie sa na úrovni, akú som si predstavovala.

Vaším posledným pôsobiskom je miesto na pomedzí golfového ihriska a hôr vo švajčiarskom Hünenbergu, kde sídli dizajnérske štúdio firmy Kjus, nazvanej podľa niekoľkonásobného majstra sveta a olympijského víťaza v zjazdovom lyžovaní Lasseho Kjusa. Aká bola vaša cesta do tejto firmy?
Myslím, že ako zvyčajne som si túto príležitosť „privolala“. Kjus som najskôr spoznala ako lyžiarsku firmu v rámci hľadania inšpirácie. Potom som zistila, že sa venujú aj golfovému oblečeniu, ku ktorému som sa túžila vrátiť. Pamätám si, ako mnou vtedy prebehla vlna pocitu, že to je to, kde sa vidím. S kombináciou golfu a ski som už mala skúsenosti a túžila som ich rozvinúť na globálnej úrovni.
Takže ste začali konať?
Pomohol mi môj profesijný profil na portáli Linked In, kde ma objavila agentúra Sports Recruitment International z Lausanne, ktorá vyhľadáva kvalifikované talenty v medzinárodnom športovom priemysle. Bolo to koncom roka 2015. Práve hľadali dizajnéra pre moju vysnenú pozíciu v Kjuse.
Celý proces prebehol vlastne dosť rýchlo a hladko. Myslím si, že ocenili môj široký záber, čo sa týka dizajnérskych schopností - od kresby a technickej dokumentácie až po modelovanie strihov. Všetko do seba perfektne zapadlo. Dostala som svoj „dream job“ a o dva mesiace som sa sťahovala do Švajčiarska.
Opíšte nám tento športovo zameraný svet módy.
Vyhovuje mi prémiovosť, športová elegancia, minimalizmus a dôraz na technickú dokonalosť produktov, rovnako ako inovatívnosť, ktorá tvorí DNA značky, pre ktorú pracujem. Teší ma tiež fakt, že má zastúpenie aj na Slovensku. Momentálne navrhujem už moju piatu sezónu, a to zimu 2019/20, pretože kolekcie sa tvoria s výrazných časovým predstihom.
Nechýba vám tvorba elegantnej módy?
Nechýba. Tvorbe športovej módy sa už venujem viac ako osem rokov. Páči sa mi, že tvorím oblečenie pre čoraz väčšie množstvo ľudí. Môj čas a práca strávená nad tvorbou daného oblečenia sú hodnotnejšie a zmysluplnejšie.
Výroba večerných šiat na mieru trvá približne dva týždne a žena si ich oblečie len na pár hodín. Za tento čas sa dá v športovej móde na pozícii vo svetovej firme urobiť toho omnoho viac. Napĺňa ma spokojnosťou, keď moje návrhy nosia tisíce ľudí na celom svete a pracujem pre globálnu firmu.
Myslím si, že v budúcnosti bude treba robiť oblečenie, ktoré je ešte stálejšie. Výroba športového oblečenia je dnes závislá od sezón, ale dizajny, ktoré sú úspešné, pretrvávajú viacero sezón. Aj tento fakt je pre mňa dôležitý.

Ako vyzerá proces tvorby športového oblečenia?
Začiatok navrhovania novej kolekcie je kreatívny, no keďže ide v prvom rade o technické funkčné oblečenie, jeho tvorba má svoje pravidlá. V úvode sa vyberá farebná škála a stanovuje sa téma kolekcie. Tá sa stáva inšpiráciou.
Väčšina práce je však technická. Je to tímová práca. Ja ako senior dizajnér nemôžem príliš dlho plávať na obláčiku inšpirácie, keďže sú firmou dané preferencie, rozsah kolekcie a termíny, ktoré treba dodržať.
Pri takom veľkom tíme ľudí to inak nejde. Dizajnér v tejto módnej oblasti musí mať všeobecný prehľad o konkurencii, chodiť na veľtrhy či sledovať trendy, ale samozrejme tiež prinášať do dizajnu niečo zo seba.
Čo by malo mať zimné lyžiarske oblečenie z technického hľadiska a aké sú súčasné trendy?