O wellness cestovaní alebo turizme sa hovorí ako o novom trende, aj keď ste ho možno niektorí aplikovali do praxe už dávno pred jeho oficiálnym vznikom. Jeho zámerom je však stať sa úplným opakom toho, čo si drvivá väčšina ľudí predstavuje pod cestovaním.

Dovolenku totiž často nepojmeme úplne správne a prídeme z nej domov ešte vyčerpanejší ako keď sme odchádzali. Wellness turizmus robí z „dovolenkovania“ skutočný oddych, po mentálnej, fyzickej aj spirituálnej stránke.
Cieľom je cítiť sa po absolvovaní takéhoto výletu oddýchnutý a zdravší. Tento trend je príťažlivý aj pre cestovné kancelárie. Ľudia, ktorí chcú cestovať na spôsob wellness, sú ochotní minúť viac financií, pretože si chcú poriadne dopriať.
A nehovoríme o ultra all inclusive dovolenke, ale skôr o prístupe k oddychu a o vyhľadávaní najvyššej kvality služieb a relaxačných zážitkov.
Ako vyzerá wellness pobyt?
V tomto ponímaní nejde len o návštevu kúpeľov alebo klasický relaxačný pobyt. A nepredstavujte si to ani ako každodenné absolvovanie hodín jogy. Wellness pobyt môže mať nekonečné množstvo podôb.
Jeho krásou je, že sa tvorcom dovolenky môžete stať vy a pretvárať si ho do vlastnej žiadanej podoby. Ide v prvom rade o to, aby ste našli takú destináciu, ktorá ponúka vami vyhľadávané služby a aktivity.
Môžete ísť k moru a popritom sa prihlásiť na športové lekcie, naplánovať si celodenný výlet do blízkych hôr, spraviť si v nich piknik, absolvovať každý deň ranný beh alebo meditovať.
Ak viete, čo robí vášmu telu dobre a čo ho dokáže reštartovať, robte to. Súčasťou wellness cestovania je aj dopriatie si masáží a výživného jedla ako aj príjemného prostredia. Výlet do New Yorku sa len ťažko stane wellness pobytom a ani ostrov plný diskoték a večerných párty nebude ideálnym reštartom tela a duše.

Benefity bez následkov
Pozná to každý. Možno aj vy ste sa už vrátili z dovolenky unavení alebo prejedení. Podvedome si počas letného voľna v zahraničí alebo aj doma dovolíme oddychovať viac, ale nie vždy volíme zdravú cestu.
Dovolíme si zjesť viac, lebo sme si to zaplatili alebo viac spíme či naopak, spíme oveľa menej. Pocit viny sa však dostaví okamžite ako prekročíte prah svojej domácnosti a vrátite sa do reality. A po takej namáhavej dovolenke potrebujete opäť okamžitý oddych.
Princípom wellness cestovania je prinášať dobrodružstvo, zábavu, zážitky a oddych bez negatívnych následkov. Keď jete, degustujte neznáme nové jedlá namiesto toho, aby ste sa prejedali dobre známymi pochúťkami zo švédskych stolov.
Doprajte si exotické ovocie, zeleninu, spoznávajte kraj, ktorý ste navštívili, všetkými zmyslami aj chuťovými pohárikmi.
Pre plnšie peňaženky?
V krátkosti sa z tohto všetkého dá vydedukovať, že si cestovatelia priplácajú za pôžitok a luxus. To však nemusí byť celkom pravda.
Je na vás, aký druh destinácie si vyberiete. Ak sa vyberiete na Maledivy, nečakajte nízke ceny. Wellness pobyt je však veľmi naplňujúci aj na Slovensku alebo v susedných štátoch, najmä ak máte radi prírodu a lesy. Wellness tkvie aj v maličkostiach.
Pribaľte si na cestu, napríklad, zdravé drobnosti a jedlo. Nezanedbávajte pitný režim. Venujte čas sami sebe tak, aby vás jednotlivé aktivity robili šťastnými a vypnite si telefón, vyhýbajte sa internetu. Užívajte si vlastnú prítomnosť.
Tipy na wellness destinácie u nás aj v zahraničí:
- Terchová, Jánošíkové diery
- Slovenský raj, Suchá Belá, Hrabušice
- Zádielská tiesňava
- Kúpele Trenčianske Teplice a orientálne kúpele Hammam
- Tajchy v Banskej Štiavnici
- Vysoké Tatry, Sliezsky dom
- Česká republika, Jeseníky
- Slovinsko, Bled
- Bosna a Hercegovina, mesto Mostar a dedina Lukomir
- Portugalsko, Monsaraz
- Španielsko – Astúria, Oviedo
- Azorské ostrovy
- Faerské ostrovy