Predsavzatia v novom roku nemusia byť veľkolepé. Menšie kroky vás dovedú ďalej a tak to je v každej oblasti života. Keď si plánujete budúcnosť, určujte si len čiastkové ciele. Je tak pravdepodobnejšie, že sa dopracujete k úspešnému koncu. Platí to aj v prípade starostlivosti o krásu.
A v tejto každodennej rutine by sme si mali urobiť poriadok a zamerať sa na veci, ktoré sú skutočne dôležité pre zdravý vzhľad vlasov či pokožky. Tu je niekoľko tipov, ako sa na konci roka a aj počas neho pozerať s radosťou do zrkadla.
1. Spoľahnite sa na oleje
Olejom sa možno vyhýbate, pretože máte problémy s mastnou pleťou a s akné. Predstava, že by ste si ešte mali na tvár aplikovať ďalšiu mastnú vrstvu je možno hrozivá. Takýto pohľad na problematiku pleťových olejov je však nesprávny.

Súčasný trh ponúka suché a hydratačné oleje, ktoré pomáhajú pokožke zachovať pružnosť a dodávajú jej vitamíny, ktoré sa do pleti ľahšie vstrebávajú. Pokožke tiež zabraňujú produkovať nadmerné množstvo mazu a vyživujú ju.
Vyskúšajte napríklad olej na čistenie pleti alebo pár kvapiek vmasírujte do pokožky pred spaním. Urobí s ňou zázraky a k tomu pôsobí veľmi luxusne.
2. Pravidelne meňte posteľnú bielizeň
V posteli strávime niekoľko hodín denne a tým jej dávame zabrať. Na vankúšoch už po pár dňoch vzniká „kokteil“ potu, mazu, nečistôt a odumretých buniek pokožky. Ak náhodou máte psa, ktorého púšťate do postele, pridá tam svoj podiel aj on.
V tomto roku preto meňte pravidelne posteľnú bielizeň a obliečky na vankúše vymieňajte aj každý týždeň. Výhodou bude aj príjemnejšie zaspávanie pod čerstvo vypratými voňavými a sviežimi paplónmi.
3. Krém na opaľovanie každý deň, naozaj
Darmo si povieme, že naši predkovia moderné krémy s ochrannými faktormi nikdy nepotrebovali. Slnko je k našej pleti čoraz neúprosnejšie. Vieme, že by sme si krém mali aplikovať minimálne na tvár každý deň, no nerobíme to.
Zmeny a negatívny vplyv slnečných lúčov sú totiž nebadané. Pravidelnou aplikáciou krémov sa však vyhnete predčasnému starnutiu pokožky a jej vysušovaniu. Využívajte opaľovací krém ako podklad pod mejkap, až kým sa z toho nestane bežná rutina.

4. Umývajte kozmetické pomôcky

Hubky, špongie, štetce, to všetko mnohé z nás používajú každý deň. No k čisteniu u niektorých dochádza až v momente, keď je zanesenie jednotlivých predmetov neprehliadnuteľné. Dajte si naozaj záležať na tom, aby boli čisté.
Ak na nich ostanú nečistoty, na druhý deň si ich pri aplikácii mejkapu nanesiete na pleť opäť a k tomu podporíte vznik rôznych ďalších baktérií. Kozmetické pomôcky preto umývajte aspoň raz týždenne. Ideálne však je umývať ich po každom použití.
5. Stará riasenka za novú
Dobre to poznáme. Keď narazíte na dokonalý kozmetický produkt, je len ťažké vzdať sa ho. A tak sa stane, že používate napríklad maskaru tak dlho, až kým úplne nevyschne. Vymieňať by ste ju mali minimálne každé tri mesiace.
Tým sa vyhnete riziku množenia baktérií na štetci a ich šírenia v oblasti očí, rovnako ako ďalším zdravotným komplikáciám.
6. Nešťastné odličovanie
Zbaviť sa večer prebytočného mejkapu je pre niekoho možno ešte stále neprekonateľná výzva. A tak sa stane, že si do postele ľahnete s mejkapom na tvári a očiach. Na druhý deň sa zobudíte a nemôžete sa na svoju pleť ani pozrieť.
A k tomu ste si ešte zašpinili posteľnú bielizeň. Takéto konanie nikomu neprospieva a rozhodne ani vašej pleti. Na čistenie pleti nezabúdajte. Ak preferujete čistú vodu a mydlo, nie je to ideálne, ale aj to je riešenie.
Nezabúdajte však po umytí pleť hydratovať krémom alebo olejom. Na odlíčenie dobre poslúžia aj micelárne vody.
7. Navštívte dermatológa
Niekedy nestačí len zrkadlo v kúpeľni a váš vnímavý pohľad. Občas to chce bystré oko odborníka. Ak máte pretrvávajúce problémy s pokožkou, nebojte sa obrátiť na dermatológa, ktorý vám poradí. Možno je problém niekde úplne inde, ako si myslíte.
Trpíte rosaceou, akné, máte pigmentové škvrny alebo priehlbinky či jazvy neznámeho pôvodu? Je čas opýtať sa lekára, ako je možné s nimi bojovať. Podstata problému sa totiž môže skrývať aj v žalúdku či imunite.