Aplikácia s názvom Natural Cycles, ktorá v roku 2016 zaujala verejnosť ako prvá aplikácia s antikoncepčným certifikátom, čelí kritike zo strany užívateľov.

Švédska verejnoprávna televízia SVT uviedla, že 37 z 668 žien, ktoré od septembra do decembra minulého roku podstúpili interrupciu v jednej z najväčších nemocníc v Švédsku, používalo ako antikoncepčnú metódu Natural Cycles.
Tvorcami aplikácie, ktorá spojila zaužívaný princíp ranného merania teploty a algoritmov, sú vedkyňa Elina Berglundová, pôsobiaca v CERN-e a jej manžel, fyzik Raoul Scherwitzl. Aplikácia má byť alternatívou k hormonálnej antikoncepcii a tiež mohla byť dobrým pomocníkom ženám, ktoré sa, naopak, pokúšajú o počatie dieťaťa.
Používateľky si každé ráno zmerajú teplotu, údaje vložia do aplikácie a tá im ukazuje stav ich plodnosti v priebehu mesiaca. Bezpečné dni, teda tie, počas ktorých žena nemôže otehotnieť, sú označené zelenou farbou, plodné dni červenou. V čase plodných dní aplikácia odporúča používať inú formu ochrany, napríklad kondóm.
Podobná antikoncepcia je známa ako metóda merania bazálnej teploty a jej miera zlyhania je 24 %. Na situáciu reagovali aj tvorcovia Natural Cycles a vydali oficiálne stanovisko:
„Neželané tehotenstvo je, samozrejme, veľmi nepríjemné a hlboko sa nás dotýka, keď sa dozvieme, že niektorá z našich používateliek otehotnela neplánovane. Bohužiaľ, žiadna antikoncepcia nie je účinná na 100 percent a neplánované tehotenstvo je nešťastným rizikom akejkoľvek antikoncepcie.
Natural Cycles sú pri bežnom použití účinné na 93 %, čo znamená, že 7 zo 100 žien môže kvôli rôznym príčinám otehotnieť. Pri perfektnom použití, keď ženy používajú ochranu v každom plodnom dni, je Natural Cycles účinný na 99%. Prehľad úrovní účinnosti jednotlivých metód antikoncepcie nájdete v informačnom liste WHO," uviedli autori aplikácie a dodávajú, že ju bezproblémovo používajú státisíce užívateľov.