Internet nie je len pomocníkom, ale aj zdrojom rôznych mýtov, ktoré súvisia s ľudským zdravím. Týka sa to aj tehotenstva, v prípade ktorého sa budúce mamičky často spoliehajú na rady z virtuálneho sveta, no neraz nachádzajú informácie, ktoré nemusia byť jednoznačné, prípadne môžu byť úplne nepravdivé.
Spýtali sme sa gynekológa Petra Krajkoviča z martinského sanatória Helios, ktoré z nich sú mýty a ktoré fakty.
1. Prerušovaná súlož môže ženu ochrániť pred tehotenstvom

Pri prerušovanej súloži ide o jednu z metód antikoncepcie, pri ktorej sa mužský ejakulát nedostáva do pošvy.
„Metódu často využívajú hlavne páry, ktoré sú spolu dlhšie a dostatočne dobre poznajú svoje sexuálne správanie. Pri správnom používaní má relatívne vysokú antikoncepčnú účinnosť,“ hovorí gynekológ Peter Krajkovič. Dodáva však, že nie je vhodná na začiatku pohlavného života, pri predčasnej ejakulácii alebo ak muž nevie správne odhadnúť čas ejakulácie.
To, že prerušovaná súlož môže ženu ochrániť pred tehotenstvom zároveň neznamená, že ide o stopercentnú ochranu. Počas sexuálneho styku sa môže v rámci vzrušenia objaviť aj takzvaný preejakulát, ľudovo nazývaný aj kvapka túžby. Ide o seminálnu tekutinu, ktorá v zriedkavých prípadoch obsahuje spermie.
2. Žena nemôže otehotnieť, ak dlhodobo užívala hormonálnu antikoncepciu a zrazu prestala
Podľa lekára je to čiastočne pravda.
„Ak žena užíva antikoncepciu dvadsať rokov a v štyridsiatke chce otehotnieť, tak šancu má vzhľadom na vek výrazne nižšiu. Iný aspekt je u žien s hormonálnymi poruchami pri riadení menštruačného cyklu, kedy pri dlhodobom užívaní antikoncepcie nemusí po jej vysadení menštruačný cyklus nabehnúť,“ vysvetľuje Krajkovič.
„Na druhej strane snaha otehotnieť hneď po vysadení antikoncepcie zvyšuje pravdepodobnosť dvojičiek. Po vysadení antikoncepcie nie je potrebná pauza v snahe otehotnieť, je možné plánovať tehotenstvo hneď v nasledujúcom cykle,“ dodáva.
3. Tehotné ženy by nemali cvičiť, respektíve sa priveľmi namáhať

Práve naopak. „Tehotné ženy majú cvičiť!“ radí gynekológ.
„Cvičenie má byť individualizované podľa kondície ženy a jej predchádzajúcej športovej aktivity. Niektoré cviky nie sú vhodné, napríklad športy s rizikom pádu alebo úderu brucha. Takže cvičiť áno, primerane kondícii a mesiacu tehotenstva,“ hovorí Peter Krajkovič.
4. Tehotné ženy by si nemali farbiť vlasy, pretože by to mohlo ohroziť plod
Žiadna štúdia ešte jasne nepreukázala, že by farbenie bolo pre plod škodlivé a aj podľa lekára ide o opakovanú fámu z internetu.
„Pokiaľ sa farbenie vlasov vykonáva podľa odporučenia výrobcu v dostatočne vetrateľnej miestnosti, tak v tom nie je problém,“ hovorí.

5. Vo vyššom štádiu tehotenstva by ženy nemali mať sex, aby neohrozili plod
Aj táto informácia je mýtus. Gynekológ tvrdí, že sexu nemusia ženy hovoriť nie, treba však zvoliť vhodnú polohu vzhľadom na mesiac tehotenstva.
„Niekedy sa sex dokonca odporúča, pretože prostaglandíny v ejakuláte dokážu uvoľňovať krčok maternice. U niektorých rizikových tehotenstiev, napríklad pri vcestnej placente či hroziacom potrate, sa však sexuálny styk neodporúča.“
6. Je potrebné, aby sa tehotné ženy vyhýbali horúcim kúpeľom či saunám, pretože vysoká teplota môže poškodiť plod
„Platí. Prehriatie organizmu môže nepriaznivo ovplyvniť tehotenstvo a môže zvýšiť riziko potratu. Možný je aj vplyv sedacích kúpeľov na riziko infekcie a predčasného pôrodu,“ upozorňuje Krajkovič.
Riziko potvrdzujú aj viaceré štúdie, ktoré nadmerne vysoké teploty spájajú s možnými poruchami vývoja plodu. [1], [2], [3]
7. Ženy by nemali absolvovať dlhé lety lietadlom, lebo sú vystavené väčšiemu množstvu kozmického žiarenia, čo je rizikové
Názory na lietanie sa podľa gynekológa v porovnaní s minulosťou zmenili.
„Lety sa tehotným neodporúčali pre riziko potratu alebo predčasného pôrodu. Dnes je umožnené lietať do cca 35. týždňa tehotenstva, v jednotlivých leteckých spoločnostiach sa toto číslo líši,“ hovorí.
Peter Krajkovič a aj zahraniční experti sa zhodujú, že riziko vplyvu kozmického žiarenia pri jednorazovom lete je zanedbateľné, či už ide o tehotné alebo netehotné ženy.
Iné je to pri rizikových tehotenstvách, kedy sa lietanie neodporúča. Otázny je tiež vplyv žiarenia pri frekventovaných letoch na tehotné pilotky alebo letušky, ktoré by podľa gynekologičky Yvonne Butler Tobahovej z Mayo Clinic mali byť vopred prediskutované s lekárom.