Lucie Krejčová je česká antropologička, ktorá pracuje v rámci Národného ústavu duševného zdravia v Prahe. Vo svojom výskume sa zaoberá ženskou sexualitou a vzrušivosťou, ženským orgazmom, sexuálnymi fantáziami a užívaním pornografie. V súčasnosti je doktorandkou na Katedre všeobecnej antropológie na Karlovej univerzite.
Čo to vlastne v praxi znamená skúmať ženský orgazmus a čo si má pod tým laik predstaviť?
Skúmanie ženského orgazmu je taká vedecká výzva. Na rozdiel od mužskému orgazmu je ten ženský ďaleko komplikovanejšia psychosomatická reakcia a stále je zastretá radom nejasností. Napríklad merať ženský orgazmus pomocou prístrojov je veľmi náročné.
Je možné zmerať jeho trvanie, množstvo kontrakcií, aké hormóny sa pri ňom vyplavujú či aké časti mozgu počas neho ženy zapájajú.
Ale zmerať priebeh ženského orgazmu trebárs v magnetickej rezonancii? To sa bohužiaľ vzhľadom na obmedzenie pohyblivosti v prístroji ešte celkom neporadilo. Z tohto dôvodu sú zatiaľ preferované skôr dotazníkové štúdie, ktoré sa pýtajú na nespočetné množstvo faktorov ovplyvňujúcich orgazmickosť žien.
Aké otázky napríklad kladiete?
My sme sa napríklad zaujímali, aké sexuálne polohy najlepšie prispievajú k dosiahnutiu orgazmu. Ukázalo sa, že je to poloha, keď je žena na mužovi či keď muž penetruje ženu zozadu postojačky.
Menej orgazmov dosahovali zase tie ženy, ktoré hodnotili ako menej príjemné tie polohy, keď muž ženu penetruje zozadu, keď kľačia či keď ju orálne uspokojuje.
V inom výskume nás zase zaujímalo, ktorá oblasť dráždenia pošvy je dôležitá pre dosiahnutie vaginálneho orgazmu a či to, akým spôsobom žena začínala masturbovať, ovplyvňuje, ako dosahuje orgazmus v súčasnosti.
Na čo ste prišli?

Ukázalo sa, že ženy pre dosiahnutie orgazmu preferujú dráždenie zadnej časti pošvy a tie, ktoré začali práve týmto spôsobom masturbovať, dnes ľahšie dosahujú vaginálny orgazmus.
Môžeme teda hovoriť o tom, že ženy sú schopné sa pomocou masturbácie naučiť dosahovať orgazmu. V poslednej dobe sa zameriavame práve na tie telesné aspekty, ktoré môžu ovplyvňovať orgazmickú funkciu žien.
Moderné štúdie ukázali, že klitoris nie je len malý výbežok nad okrajom vagíny, ale že je to obrovský orgán obopínajúcu ju znútra. Teda aj vaginálny orgazmus je orgazmom klitoridálnym, pretože pri pohlavnom styku sa dráždia vnútorné štruktúry klitorisu. V každom prípade sa veľkosť klitorisu medzi ženami líši, a tak nás zaujíma, či práve tieto anatomické rozdiely môžu mať vplyv na to, či a ako žena dosahuje orgazmus.
Môže byť rozdiel v tom, čo hovoria výsledky výskumu a v tom, čo o svojom tele, orgazme, vzrušení a fantáziách hovoria ženy? Je spoľahlivejšia práve ich subjektivita?