Hoci je menštruácia prirodzená súčasť ženského života, viac ako polovica žien sa za ňu hanbí. Vyplýva to aj z prieskumu americkej spoločnosti THINX, do ktorého sa zapojilo 1500 respondentiek a 500 respondentov. Dôvodom rozpakov pritom nie je samotná menštruácia, ale poznámky okolia. Predovšetkým od mužov.
Prirodzený jav, vďaka ktorému môže ženy na svet priviesť deti a od ktorého je teda závislý aj život celého ľudstva, však vo viacerých kultúrach podlieha tabu.
Ženy v západných kultúrach síce nebývajú počas menštruácie nútené tráviť niekoľko dní v ústraní či dokonca v izolácii, no často sa stávajú predmetom vtipov a poznámok. V škole, na pracovisku aj v rodinnom prostredí. Nemiestne vtipkovanie o zmene nálad a prípadných bolestiach však vyvoláva pocity hanby zo svojho tela.
Najhoršie sú situácie na pracovisku
Americká značka THINX, ktorá sa venuje výrobe menštruačných nohavičiek, zverejnila prieskum zameraný na faktor hanby. Až 58 percent opýtaných žien sa cítia byť v rozpakoch len preto, že menštruujú.

Najviac z nich, konkrétne 20 percent, uvádza, že ich zahanbujú predovšetkým poznámky od mužov. Okrem toho až 12 percent často počúva posmešné poznámky od svojich rodinných príslušníkov a 10 percent sa s podobnými poznámkymi stretáva od spolužiakov v škole.
Z 500 mužských respondentov až 44 percent priznalo, že si neodpustia poznámku alebo vtip o zmenenej nálade svojej partnerky. Ešte nepríjemnejšia je situácia na pracovisku. 51 percent opýtaných mužov sa vyjadrilo, že považujú za nevhodné, aby ženy v práci hovorili o tom, že majú menštruáciu.

Hanba núti ženy klamať
Takmer tri štvrtiny žien preto skrývajú po ceste na toaletu vložky alebo tampóny a až 65 percent z nich volí v čase menštruácie oblečenie, ktoré má maskovať prípadne škvrny. Zaujímavý je tiež fakt, že ak ženy pre menštruačné ťažkosti zrušia stretnutie alebo inú aktivitu, až 40 percent používa na svoje ospravedlnenie inú, ako pravdivú informáciu.
„Podobné pocity hanby a sebannávisti sú posilnené spoločnosťou, ktorá hovorí ženám, že ich telá by mali byť vždy čisté a bez poškvrny. Ak nie sú, netreba o tom otvorene a čestne hovoriť,“ povedala o výsledkoch prieskumu hovorkyňa spoločnosti THINX.
Kultúrne mlčanie môže stáť aj život
Viacero prieskumov a štúdií poukazuje aj na to, že ostych môže mať aj horšie následky. Kultúrou podmienené mlčanie často vedie k tomu, že ženy nie sú schopné rozlíšiť, ktoré krvácianie je normálne a ktoré vykazuje znaky chorobného stavu.
Krvácanie, ktoré súvisí so zdravotnými problémami ako sú napríklad myómy či rakovina, často podlieha rovnakému tabu, ako samotná menštruácia. Dôsledky zanedbanej pozornosti pritom môžu byť pre ženy fatálne.
