Ešte v 20. storočí bola Európa kontinentom monarchií, ktoré ako politický systém fungujú už dlhé stáročia. Dnes ich tu nájdeme iba tucet, pričom mediálne najznámejšou panovníckou rodinou je tá britská. Nezdá sa však, že by sa na ich existencii malo v najbližších desaťročiach niečo zmeniť, navyše vo väčšine z nich v budúcnosti najpravdepodobnejšie zasadnú na trón práve ženy.
Ak opomenieme Andorru, na ktorej čele nestoja aristokrati, ale úradujúci francúzsky prezident s pápežom menovaným biskupom a Vatikán, kde vládne samotný pápež, v súčasnosti spolu s parlamentmi a vládami panujú králi, kráľovné, kniežatá a veľkovojvodovia okrem Veľkej Británie aj v Španielsku, Nórsku, Dánsku, Švédsku, Holandsku, Belgicku, Lichtenštajnsku, Luxembursku a Monaku. Poznáte tieto kráľovské rodiny všetky?
Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska

Kráľovná Alžbeta II. (91) zasadla na trón v roku 1952 a aj dnes vo svojich 91 rokoch sa teší mimoriadnej úcte verejnosti. Hoci sa šepkalo o tom, že by do troch rokov chcela svoje vládnutie zavesiť na klinec, špekuluje sa tiež, že následník trónu, princ Charles, prenechá kraľovanie až ďalšiemu v poradí, ktorým je v nástupníckej hierarchii jeho syn, princ William.
Okrem toho, že kráľovná má so svojím manželom, princom Filipom, ešte ďalšie deti – Edwarda, Andrewa a Annu, verejnosti viac známe tváre sú iné. Keď sa povie britská kráľovská rodina, zrejme každý si predstaví najmä princa Williama a jeho manželku Kate, princa Harryho a predovšetkým zosnulú princeznú Dianu, prezývanú aj kráľovná ľudských sŕdc.
Britská kráľovská rodina si počas svojej modernej histórie prešla všeličím vrátane viacerých škandálov, no aj v súčasnosti si pomerne stabilne udržuje popularitu.
Naj: Kráľovná Alžbeta II. je najdlhšie vládnucou panovníčkou v histórii krajiny.

Španielske kráľovstvo

Na trón nastúpil terajší panovník, Filip VI., (49) roku 2014 po abdikácii svojho otca Juana Carlosa. Ten patril dlhé roky k vysoko rešpektovaným osobnostiam v Španielsku, jeho imidž a s ním aj imidž kráľovskej rodiny sa však pošpinil škandálmi vrátane nemanželských detí, poľovačky na africké slony v čase finančnej krízy aj dlhotrvajúcej nevery.
Kráľ Filip je jeho jediným synom, má však ešte tri dve sestry. V máji 2004 sa oženil s rozvedenou ženou neurodzeného pôvodu, novinárkou Letiziou Ortizovou Rocasolanovou, ktorá sa stala kráľovnou aj bez modrej krvi (a je zároveň aj prvou rozvedenou kráľovnou v tamojšej histórii). Médiá ju vyzdvihujú ako jednu z najkrajších a najšarmantnejších európskych panovníčok, ktorá je zároveň módnou ikonou. Manželia majú spolu dve dcéry, korunnú princeznú Leonor (12) a mladšiu princeznú Sofiu (10).
Od začiatku vládnutia čelil kráľ neľahkej úlohe získať si späť dôveru svojho ľudu, čo sa mu podľa prieskumov verejnosti podarilo a to najmä po katalánskej kríze.

Nórske kráľovstvo
Ústrednými postavami nórskej kráľovskej rodiny sú kráľ Harald V. (80), ktorý vládne od roku 1991, jeho manželka, kráľovná Sonja a následník trónu princ Haakon. Zaujímavosťou je, že aj súčasná, aj budúca kráľovná sú obidve ženy „z ľudu“, čo znamená, že nemajú šľachtických predkov. Manželka princa Haakona, Mette-Marit, má navyše syna z predchádzajúceho vzťahu a priznala aj drogovú minulosť.