Pobyt na horách je pre ľudí, ktorí majú radi zimu a sneh požehnaním. Snehová pokrývka upokojuje dušu a po predvianočných zhonoch dobre padne si oddýchnuť a ešte k tomu aktívne. Lyžovanie však nie je úplne jednoduchý šport, aj preto je potrebné sa naň náležite pripraviť. Nehovoríme o celoročnej príprave olympionika.
No telo stuhnuté zo sedenia za počítačom v kancelárii môžete nepríjemne šokovať intenzívnym fyzickým náporom na zjazdovkách a ono vám to vráti. Ak ste sa vybrali na viacdňovú lyžovačku a nechcete po prvom dni na kopci „aukať“ v hotelovej izbe či chate, myslite na prípravu.
Nájdite opäť svoju kondíciu
Aby sme zvládli fyzickú záťaž na svahu, mali by sme sa dostať do formy ešte predtým, než sa postavíme na lyže. Kondičná príprava pred lyžovačkou je dôležitá vec.

Ak vezmeme do úvahy, že najčastejšími obeťami úrazov sú sviatoční lyžiari, ktorí sa po celoročnom leňošení prišli do hôr „rozhýbať", zistíme, že nás môže uchrániť nielen pred svalovou horúčkou, ale aj pred oveľa väčšími rizikami.
„S lyžovaním sú často spojené úrazy a pády, na ktoré sa prakticky nedá veľmi pripraviť. Ale dôsledkom lyžovania môžu byť aj rôzne svalové či väzivové poškodenia, na zvýšenú telesnú aktivitu môžu reagovať aj kĺby ktorejkoľvek časti tela,“ upozorňuje fyzioterapeutka Adriána Trsťanová z Polikliniky Mlynská dolina.
Lyžovať môže ísť každý človek, ktorému to zdravotný stav dovoľuje. K lepšiemu pocitu na lyžiach dopomôže pravidelná pohybová aktivita počas celého roka.
Stačí začať chôdzou a postupne pridávať náročnejšie aktivity, ktoré vás budú baviť. Takto sa dá zlepšiť stabilita, kondícia, svalová sila či obratnosť na lyžiach a tiež predísť zraneniam alebo svalovej horúčke.

Ako postupovať
„Pred každým lyžovaním je potrebné sa dôkladne rozcvičiť a venovať aspoň 10-15 minút strečingu. Precvičiť treba celé telo, keďže pri lyžovaní používame všetky jeho časti. Svaly sa tak zahrejú a možnosť zranenia je oveľa menšia. Strečing zopakujte aj po lyžovaní,“ radí fyzioterapeutka.
Pri lyžovaní sú veľmi dôležité aj nohy, keďže správny postoj na lyžiach zahŕňa väčšinu času strávenú v miernom podrepe. Práve táto časť tela neskôr trpí svalovou horúčkou. Vyriešiť sa to dá pravidelným precvičovaním zadných aj predných svalov na nohách. Nezabúdajte však ani na zvyšné časti tela.
Správny postoj pri lyžovaní je rovnako jeden zo spôsobov ako sa vyhnúť bolestivým komplikáciám. Osvojte si ho preto čo najskôr.
Nezabúdajte ani na pasívny relax. Tak ako potrebuje telo pohyb a aktivitu, potrebuje aj oddych. Po lyžovačke sa preto nezabudnite venovať regenerácii tela.
„Dôležitý je opäť strečing, vhodné je aj rekreačné plávanie, prvky fyzikálnej terapie, ako napríklad vodné procedúry, tepelné procedúry či masáže,“ hovorí Trsťanová.
Osvojte si lyžiarsky štýl
V súčasnosti môžete na svahoch vidieť ľudí, ktorí sa na zjazdovkách pohybujú rôznorodo. Ich pohyb je závislý od ich schopností, lyží, ale aj štýlu, ktorý je pre nich najpríjemnejší.
Je ich totiž viac a trendy sa menia aj s vývojom výstroje. Pred rokmi lyžiari preferovali takzvaný klasický štýl, ktorý je už starší. Lyže boli úzke a dlhé a lyžiar preto robil krátke a rýchle oblúky, stál na lyžiach takmer vzpriamene s nohami blízko seba a obtáčal sa len okolo lyžiarskej palice na moment zapichnutej do snehu.
Carving je novší štýl a je nazvaný aj podľa carvingových lyží, ktoré sú kratšie, rozšírené a ideálne je, ak s nimi robíte na kopcoch väčšie oblúky.
Pri carvingovom lyžovaní môžete využívať jazdu po oboch hranách lyží a zatáčajú takmer samé. Dôležité je postaviť sa na hrany. Vďaka tomu sú aj bezpečnejšie, pohodlnejšie a jazda je plynulejšia. Práve pri carvingovom lyžovaní je nutné, aby boli kolená poriadne pokrčené a telo naklonené mierne dopredu.
V postoji by ste mali mať telo rovnobežné so zjazdovkou, pre začiatočníkov je to však ešte dlho veľká výzva. Dôležité je „nesadať“ si dozadu, zaťažujete tým nadmerne nohy a riskujete nepríjemný pád. Palice používať a zapichávať môžete a nemusíte, no určite by ste ich pri lyžovaní mali mať v rukách a držať ich mierne vpredu pred telom.
Rady pre začiatočníkov
1. Nájdite si správny kopec
Ak s lyžovaním nemáte skúsenosti, nepúšťajte sa hneď strmým kopcom. Začínajte na tzv. „somárskych lúčkach“ od základov. Nebolo by dobré, ak by vás od tohto športu hneď na začiatku odradilo zranenie.
2. Oblečenie najprv hľadajte v skrini, potom v obchode
Ak sa s lyžovaním ešte len chystáte zoznamovať a nie ste si istí, či to bude dlhodobá známosť alebo len chvíľkové očarenie, nie je nutné, aby ste si nakúpili celú lyžiarsku výbavu. Pozrite sa najprv, či sa u vás doma neskrýva všetko potrebné na lyžovačku. Základom je vrstvenie.
Počasie je nevyspytateľné, preto by celok mal byť najmä hrejivý a vodotesný. No môže sa aj vyjasniť a vtedy sa môžete zbaviť niektorej z vrstiev, aby ste sa zbytočne nespotili. Na lyže sa postavte v termobielizni, tričku, svetri, čiapke, rukaviciach, lyžiarskych nohaviciach a bunde, ktoré vás udržia v teple a suchu v prípade pádov.
3. Lyže aj lyžiarky si požičajte
Je to to najlepšie riešenie, ak ešte nie je isté, či lyžovanie bude pre vás to pravé „orechové“. Lyže aj lyžiarky si môžete zapožičať, prípadne kúpiť v bazári. Množstvo stredísk má dnes k dispozícií lyžiarske potreby a prenajíma ich priamo na svahoch.
4. Nechajte sa poučiť
Lyžiarski začiatočníci si často nechávajú poradiť od svojich známych, rodičov a priateľov. Ak to s lyžovaním myslíte vážne, môžete sa obrátiť na odborníka. Podá vám presné informácie, ako na to, ale aj ako sa na svahu nezraniť či to, aké vybavenie je pre vás ideálne. Lyžiarske školy ponúkajú kurzy pre dospelých, no špecializujú sa aj na deti.
5. Bezpečnosť je prvoradá
Pri učení postupujte pomaly a plynulo. Nesnažte sa vedieť veľa a hneď. Dôležité je, aby ste si neublížili. Ak ste si zaplatili inštruktora či celý kurz, pozorne ho počúvajte. Ak vám dochádzajú sily, radšej si oddýchnite.