Tak ako potrebujeme my dospelí oddych od práce, potrebujú aj deti vydýchnuť si od školských povinností. To však neznamená, že sa zabudnú učiť. No dá sa to aj zábavným spôsobom.
Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako deťom nachystať nezabudnuteľný zimný program a zároveň rozvíjať ich vedomosti a schopnosti.
Program je na rodičoch
Voľný čas je dôležitý pre každého z nás, samozrejme, aj pre deti. Je to čas, keď môžeme zabudnúť na povinnosti, pravidlá a môžeme sa realizovať podľa vlastných záujmov.
Zároveň oddychujeme a regenerujeme telo i myseľ. Dôležité je však dbať na správne využitie voľného času.
„Je dobré, ak rodičia vedia efektívne, zmysluplne a zábavne zorganizovať prázdninový čas svojho dieťaťa. Akékoľvek činnosti, ktoré má dieťa rado, tvorivé aktivity, šport a podobne sú vždy obohatením a prispievajú aj k rozvoju jeho zručností," radí psychologička Eva Smiková z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.
Spoločné pečenie a varenie
Máte deti dostatočne veľké na to, aby vám mohli pomôcť v kuchyni? Urobte si z každodenných povinností či varenia a pečenia spoločnú zábavnú aktivitu.
Nechajte deti vykrajovať sviatočné alebo iné pečivo, zdobiť ho snehom z bielkov alebo krájať ovocie a zeleninu do šalátov. Pomôcť vám môžu aj pri miešaní či šľahaní.
Ak niečo pokazia, ukážte im správny postup namiesto karhania.
Rozdelenie úloh medzi rodinnými príslušníkmi zabaví, zamestná a poskytne viac priestoru na oddych tým, ktorí majú za bežných okolností všetok zhon na pleciach.
Hry v prírode
Ak sa podarí a počas prázdnin nasneží, máte ideálne podmienky na to tráviť voľné dni na čerstvom vzduchu. S deťmi si môžete postaviť snehuliaka a urobiť súťaž o najoriginálnejší výtvor alebo si postavte iglu.
Môžete však vytvoriť aj niečo skutočne užitočné. Napríklad búdku pre vtáčiky, ktorú potom spoločne zavesíte na strom v lese a naplníte ju krmivom.
Nemusíte ju postaviť z dreva. Použite vydlabanú šupku z pomaranča, ktorá bude slúžiť ako miska na krmivo. Alebo na malé kúsky jutového špagátika navlečte oriešky, keksíky či sušené ovocie a vyzdobte zopár stromov v prírode. Táto prírodná dekorácia priamo v lese bude slúžiť ako pochúťka pre vtáky a zároveň ako efektná ozdoba.
Na aktivity v prírode už tradične spoľahlivo poslúžia sánky. Ak ich doma nemáte, použite nafukovačky z letnej dovolenky. Z guľovačky môžete spraviť tréning presnej „mušky“ a vyrobiť si terč, do ktorého budete triafať a súťažiť.
Jedného člena rodiny určite ako rozhodcu. V lese môže jeden z rodičov alebo niektoré zo starších detí prevziať úlohu „sprievodcu“ a zahrať sa na vedúceho kurzu lesníctva.
Zoberte si do lesa na prechádzku encyklopédiu a hľadajte známe stromy, niečo si o nich povedzte alebo si vymyslite príbehy. Najmenší takúto kreatívu určite ocenia.

Honba za vedomosťami
Ak počasie nepraje pobytu vonku, zabaviť sa dá aj doma. Ideálne je, keď sa pri spoločenských hrách zabaví celá rodina. Na trhu dnes nájdete hry zábavné aj edukačné.
Výhodou edukačných hier je, že sa dieťa učí novým veciam, a pritom sa baví, takže si ani neuvedomuje, že by sa jeho myseľ namáhala. Strategické myslenie, rozvíjanie logického myslenia a zároveň ponáranie sa do iných svetov dokáže pobaviť celú rodinu.
„Náučné hry môžu oživiť vedomosti detí z rôznych oblastí alebo im sprostredkovať veľmi veľa nových informácií. Dôležité je, že sa tak deje prostredníctvom hry. Náučné hry sú ideálnym prostriedkom pre tie deti, ktoré majú v škole ťažkosti a je ťažšie ich k učeniu motivovať. Pri hre menej vnímajú svoje zlyhávanie v škole, nie sú natoľko frustrované.
Hra zohráva kľúčovú úlohu v zdravom psychickom vývine detí v predškolskom aj školskom veku. Prostredníctvom hry sa rozvíjajú všetky zmysly, myslenie, fantázia, vnímanie určitých pravidiel, následnosti a v nemalej miere aj trpezlivosť a výmena rolí. Prostredníctvom hry si dieťa cenným spôsobom rozvíja pamäť, sebakontrolu, schopnosť potlačiť nežiaduce impulzy či organizáciu. Tieto funkcie sú kľúčové v úspešnom fungovaní v živote aj v škole,“ vysvetľuje neurovývinová terapeutka Katarína Sipos.
Zábavné hry zas podľa odborníčky dokážu deti uvoľniť. „U detí, ktoré sú pod veľkou psychickou záťažou alebo pod veľkým tlakom v náročnej škole, by som volila skôr tento typ hier, aby mali priestor na uvoľnenie a relaxáciu. Ideálne sú spoločenské hry, kedy rodičia trávia spoločný čas s deťmi. Učia ich pravidlám aj schopnosti prehrávať a zbližujú sa,“ radí odborníčka.
Šesť praktických tipov na zábavné aktivity:
1. Vydajte sa na dobrodružnú výpravu
Máte záhradu? Skvelé, otvára sa vám tým celá škála zábavných činností s vašimi drobcami. Postavte si labyrint, viacero návodov nájdete na internete, alebo usporiadajte hon za pokladom. Stačí šikovne rozmiestniť indície alebo nakresliť mapu pre malých dobrodruhov. Keď chcete docieliť, aby mapa vyzerala skutočne historicky, pofŕkajte ju kávou alebo nechajte obhorieť okraje. Naozaj napínavé to bude, ak na mapu deti natrafia akoby náhodou napríklad pri ustieľaní postele.
2. Naučte deti hrať karty
Kartové hry nikdy nevyjdú z módy a deti sa vám určite poďakujú, keď sa neskôr na párty či chate budú môcť bez problémov pripojiť k ostatným. Kanasta, žolík, bridž, rummy, poker, pasians... „Deti sa potešia kartám primeraným svojmu veku – veľmi populárne sú tie s rozprávkovými,“ vysvetľuje Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik Praha, ktorá si vybudovala meno práve vďaka kartám pre malých i veľkých.
3. Usporiadajte filmový maratón
Možno sa vám dokonca oplatí investovať do domácej premietačky, vďaka ktorej z dlhodobého hľadiska ušetríte na poriadne drahom a trochu neosobnom kine. Pripravte si domáce pukance a zdravé limonády namiesto koly. Skúste napríklad animované klasiky ako Dumbo, Lady a Tramp alebo Snehulienka, ktoré si dnes už v kine aj tak nepozriete.
4. Zahrajte sa na fotografov
Zverte deťom do rúk fotoaparát a dovoľte im, nech fotia všetko, čo im pripadá pekné alebo zaujímavé. Budú sa cítiť ako malí umelci a celá rodina bude mať zdokumentovanú kopu pekných spomienok. Ešte napínavejšie bude, ak budú fotiť klasickým fotoaparátom na film – až po vyvolaní totiž deti zistia, čo sa im podarilo vytvoriť.
5. Púšťajte si šarkana
Na túto zábavku ste určite nezabudli z detstva a je čas sa k nej vrátiť. Šarkana si, samozrejme, môžete kúpiť, ale omnoho väčšia zábava pre deti bude, keď si ho sami vyrobíte.
6. Postavte si kartónový hrad
Bude vás to stáť veľa energie, kreativity a šikovnosti, ale oplatí sa. Potrebujete množstvo škatúľ, nožnice a lepiacu pásku, z čoho vznikne sídlo malého kráľa či kráľovnej.