Z istého pohľadu to bol ťažký a búrlivý rok, ženy však prežili aj veľa výhier. Za ostatných dvanásť mesiacov sa udialo po celom svete aj v rámci Slovenska množstvo situácií, ktoré mali dopad (či už pozitívny alebo negatívny) najmä na ženské práva a rozmach feminizmu. Ktoré boli tie najvýznamnejšie?
1. V desiatkach krajín sa pochodovalo proti Trumpovi
V januári, deň po inaugurácii nového amerického prezidenta, sa milióny žien (aj mužov) po celom svete vybrali do ulíc. Iba v Amerike ich boli podľa odhadov viac než štyri milióny, vďaka čomu išlo o najväčší jednodňový protest v histórii krajiny.

Pochody mali poukázať na vyjadrenia a plánované opatrenia nového prezidenta Donalda Trumpa a zároveň tiež podporiť rovnosť, ľudské a ženské práva, antidiskrimináciu, práva menšín, reprodukčné práva, náboženskú slobodu a ďalšie.
Okrem Ameriky sa konali zo solidarity aj v niekoľkých veľkých britských mestách, v Austrálii, na Novom Zélande, ale aj v metropolách Nemecka, Francúzska, Talianska, Rakúska či Holandska.
Okrem vyjadrenia politickej nespokojnosti boli spúšťačom ďalších krokov a činností, ktorých sa chopili feministické hnutia či skupiny bojujúce za ľudské práva.
2. Boj za reprodukčné práva
Príchod nového prezidenta sa od začiatku spájal aj s obmedzením možností, ktoré ženám v USA priniesla vláda Baracka Obamu. Trump sa v súvislosti so ženami angažoval najmä zásahom do ich ľudských práv, a to prostredníctvom organizácie Planned Parenthood, ktorá ženám umožňuje interrupcie či poskytuje antikoncepciu.
Vláda sa organizácii začala vyhrážať, že jej zastaví financovanie, ak bude aj naďalej vykonávať potraty. Nedávno tiež prezident podpísal nariadenie, ktorým umožňuje všetkým zamestnávateľom dobrovoľne odstúpiť od povinnosti hradiť v zdravotnom poistení položky týkajúce sa antikoncepcie zadarmo. Tým úplne zrušil takzvaný Affordable Care Act, ktorý takúto povinnosť zamestnávateľom ukladal. Podľa prezidentky Planned Parenthood Cecile Richardsovej tak 62 miliónov žien príde o možnosť bezplatnej kontroly počatia, ktorú v USA chápu ako preventívnu zdravotnú starostlivosť.
„Hovoríme tu o základnom práve mať možnosť sa rozhodnúť, či a kedy chceme mať deti. Antikoncepcia nie je kontroverzná, je to zdravotná starostlivosť, ktorú počas života využije majorita žien. Dva milióny z nich ročne sa na našu organizáciu spoliehajú a obracajú práve pre antikoncepciu. Nemôžeme dovoliť prezidentovi Turmpovi, aby zvrátil progres, ktorý ženy počas posledného storočia dosiahli,“ vyhlásila Richardsová.