Kvetinárstvo nie je vaša pôvodná profesia. Čomu ste sa venovali doposiaľ?
Moja bývalá a uvidíme, či aj budúca profesia, je lekárstvo. Som sekundárny lekár zapísaný v atestačnom odbore pediatria, no od leta som mala v rámci zachovania duševného zdravia pauzu od nášho zdravotného systému. Teraz sa do toho opätovne postupne ponáram.
Roberta Horonyová (28)
Vyštudovala medicínu na Lekarskej fakulte UK v Bratislave. Popri medicíne sa vo voľnom čase začala venovať kvetinárstvu, ktoré sa neskôr stalo aj jej druhou profesiou. V Ateliéri Jarabina predáva a viaže netradičné kytice, v ktorých preferuje prirodzenejšie a lúčne aranžmány. Venuje sa aj ekologickej otázke kvetinárstva.
Ako sa lekárka rozhodne venovať sa kvetom?
V podstate to nebolo rozhodnutie, skôr nenápadný chod udalostí. Môj snúbenec sa zaoberá modulovými stavbami a recykluje lodné kontajnery a v istom momente sme mali na záhrade v Kvetoslavove zložený nevyužitý kontajner s chladničkou a solárnymi panelmi.
V ňom snúbenec otvoril prvé kvetinárstvo, v ktorom pracovala moja mama. Bolo jednoduchšie a klasickejšie a s mojou aktivitou sa v ňom ani nerátalo.
No postupne som preberala stále viac povinností, čoraz častejšie som robila výber kvetov, ktorý sa líšil od toho, čo sa bežne vidí v kvetinárstvach, až sa to spontánne a pozvoľna pretransformovalo do dnešnej podoby.
A tak keď som jedného dňa dala výpoveď v nemocnici, na druhý deň som sa úplne prirodzene ocitla v kvetinárstve. Z relaxačnej voľnočasovej aktivity popri medicíne sa stala práca na plný úväzok.
Váš obchod sa vymyká tomu, čo si bežne ľudia predstavujú pod kvetinárstvom. Nenájdeme tu takmer žiadne ruže ani karafiáty. Boli vaše predstavy takéto?

Chcela som niečo oveľa prirodzenejšie, lúčnejšie, lesnejšie, divokejšie. Nechcela som používať len červené ruže, gerbery a karafiáty, čo sú samozrejme vo svojej podstate pekné kvety, ale sú dosť sprofanované.
Odmalička som dostávala voňavé kytice z kvetov z našej záhrady, bez celofánov a striktného viazania do neprirodzených tvarov. Niečo podobné som chcela sprístupniť aj ostatným ľuďom.
Malo ísť o kvetinárstvo, ktoré bude poskytovať čosi viac, ako len narýchlo kúpenú kyticu zo slušnosti. Používame sezónne kvety, plody a zeleň - na jeseň georgíny a šípky, na jar tulipány, cez leto pivónie, černice a mnoho ďalších. Radi spolupracujeme s miestnymi tvorcami a kombinujeme ich prácu s našou.
Je potrebné, aby si človek urobil nejaký kurz?
Ani nie. Všetko, čo viem, som sa učila od mamy alebo sama. Sledujem trendy, študujem si literatúru a chodím po prírode s otvorenými očami.

Ako sa objednávajú kvety do kvetinárstva?
Je viacero možností. Buď sa objednáva priamo vo veľkosklade, alebo sa objednáva cez burzy on-line. Tá vyzerá ako bežný e-shop. Kvety sa v ňom nedražia, no je to veľmi dynamické prostredie, jednu hodinu tam isté kvety sú, ich cena sa hýbe hore – dolu a o hodinu tam už byť nemusia.
To, aké kvety budem mať, teda občas záleží aj na náhode. Chceme však smerovať k lokálnym dodávateľom a vlastnej kvetinovej farme.
Je teda kvalita kvetov kolísavá?
Áno. Treba si uvedomiť, že väčšina kvetov, ktoré sú na burzách, cestujú cez pol sveta a vždy je otázne, v akej kvalite dorazia.
Odkiaľ tie kvety pochádzajú?