Zlomené srdce nie je iba metaforickým označením sklamania v láske. Keď človek zažije rozchod či odmietnutie, jeho telo reaguje viacerými spôsobmi. Niektoré sú viac, niektoré menej závažné.

Bežné sú pocity skľúčenosti, smútku, depresie, búšenie srdca či neschopnosť spánku.
Aj americký psychoterapeut Ronald Alexander hovorí, že „zlomené srdce môže u človeka zanechať pocit, že stratil kormidlo svojho života. Bežné sú plač a vzlyky, rovnako ako pocit melanchólie. Sprevádzajú ich však aj fyzické symptómy.“
V počiatočných štádiách môže ísť napríklad o poruchy spánku. Je to práve stres z nešťastnej lásky, ktorý človeka drží na hrane a ovplyvňuje aj biologický chod organizmu.
„Keď človek trpí zlomeným srdcom, môže byť veľmi náročné stíšiť myseľ, vypnúť ju a oddýchnuť si,“ vysvetľuje Alexander. Je vtedy, naopak, oveľa ľahšie trpieť úzkosťou, upadnúť do depresie či mať pocit straty kontroly.

Zlomené srdce alebo infarkt?
V ťažších prípadoch môže viesť zlomené srdce aj k symptómom, ktoré pripomínajú infarkt. Tento stav sa nazýva syndróm zlomeného srdca a prvýkrát ho japonskí lekári opísali v 90. rokoch.
Malé percento ľudí, ktorí do nemocnice prídu s príznakmi srdcového infarktu, majú v skutočnosti práve tento syndróm.
Od toho skutočného sa nepravý infarkt odlišuje v niekoľkých veciach. Obvykle ide iba o dočasný stav, ktorý privodí stresová situácia ako napríklad rozchod či úmrtie partnera.
Newyorská kardiologička Harmony Reynoldsová pre Huffington Post priblížila, že symptómy a zmeny, ktoré sa zobrazia na EKG a v krvných testoch sú podobné tým, ktoré majú pacienti so skutočným infarktom. Základný rozdiel však tkvie v tom, že pri syndróme zlomeného srdca zostávajú tepny priechodné, zatiaľ čo pri typickom infarkte je to naopak.
Problémom však zostáva to, že pacienti, ktorí takýto incident prekonajú, môžu mať v budúcnosti zvýšené riziko srdcových ochorení či mŕtvice.
So syndrómom sa stretávajú skôr ženy. Nie raz
Reynoldsová je spoluautorkou 20 rokov trvajúcej štúdie, z ktorej výsledkov vyplýva, že syndróm zlomeného srdca postihuje najmä ženy po menopauze. V USA sa ročne objaví asi 6-tisíc takýchto prípadov.
Lekári ich obvykle liečia medikamentmi na zriedenie krvi, ACE inhibítormi a beta blokátormi, najprv však musia vylúčiť všetky potenciálne príčiny a hlavne otázku, či nešlo o skutočný infarkt.
Údajne až desať percent ľudí, ktorí prekonajú syndróm zlomeného srdca, sa s týmto stavom stretne opakovane.
Lekári preto odporúčajú vyhýbať sa stresovým aktivitám a venovať sa činnostiam, ktoré nás od neho rozptyľovali už v čase predtým. Dôležité je vylúčiť alkohol a prejedanie sa, a skôr sa prikloniť k meditácii, joge, práci s vlastným dýchaním či voľnočasovým aktivitám, ktoré nás od smútku a stresu odpútajú.