Pre postavu je ohrozujúcim faktorom nielen prejedanie sa počas sviatkov, ale aj partnerské spolužitie. Príprava jedla a jeho konzumácia sa u mladých manželov a párov, ktoré posunuli svoj vzťah od chodenia k spolužitiu, často stáva spoločnou aktivitou. Tá sa však rýchlo dokáže prejaviť na váhe.
Spolužitie vedie k strate sebakontroly
Podľa doktorky Catherine Hankeyovej z Univerzity v Glasgowe môže prísť k nárastu hmotnosti už v priebehu prvých troch mesiacov spoločného života. Pre The Times uviedla: „Je to obrovský kultúrny problém. Ľudia, ktorí sa nasťahovali spolu, by si skutočne mali strážiť svoju váhu. Obezita je škodlivá pre sebaúctu a môže poškodzovať vzťahy.“

Pochopiteľne v prvých mesiacoch a rokoch spolužitia nejde o žiadne dramatické zmeny váhy. Prieskumy doktorky Hankeyovej hovoria o hmotnostnom prírastku okolo 1,8 až 2,2 kilogramu.
To, prečo ľudia v partnerstve priberajú, je kombináciou viacerých faktorov.
Okrem záľuby v spoločnom jedení a povzbudzovaní partnera , aby jedol viac, zohráva svoju úlohu aj rezignácia na vzhľad či pasívne trávenie voľného času. Viac ako o samotný nárast váhy je teda problémom to, že ľudia ľahko strácajú sebakontrolu, čo napokon môže viesť k nesprávnym vzorcom správania v stravovaní.
Viac šťastia prináša viac kíl
Zaujímavosťou je aj to, čo ukazuje štúdia z roku 2013, podľa ktorej je miera spokojnosti priamo spojená s váhovým prírastkom. Čím spokojnejší a vyrovnanejší je partnerský vzťah, tým viac sa ručička váhy pohybuje smerom nahor. Tie páry, ktoré svoje manželstvá a partnerstvá označovali za menej harmonické a vo vzťahu sa cítili menej šťastne, si aj po dvoch rokoch zachovali svoju pôvodnú hmotnosť.

Žiaľ, priberanie sa oveľa viac týka žien. Podľa prieskumu, ktorý v roku 2014 robila internetová lekáreň UKMedix, až 43 percent žien počas prvého roku vzťahu priberie.
Žien sa však týka aj opačný fenomén, ktorý sa nazýva aj rozvodová diéta. V dôsledku stresu a emocionálnej nestability sa ich hmotnosť po rozvode alebo rozchode znižuje.