Predpovede, aký bude ďalší rok v oblasti cvičenia, pravidelne zverejňujú športové a fitness magazíny, ale aj inštitúcie. Zrejme najrešpektovanejšou je American College of Sport Medicine, ktorá výročný rebríček fitness trendov na ďalšiu sezónu zverejňuje už dvanásť rokov.
Tentokrát sa jej prieskumu zúčastnilo vyše štyritisíc certifikovaných fitness profesionálov, odborníkov na šport a zdravie a aj členov národných športových organizácií. Spoločne zostavili nasledujúci rebríček na rok 2018.
1. HIIT

Vysoko intenzívny intervalový tréning bol číslom jeden v roku 2014 a v roku 2018 sa na čelo rebríčka vracia. Ide o cvičenie, ktoré je už roky obľúbené a stojí na krátko trvajúcich, ale vysoko intenzívnych cvikoch, po ktorých nasledujú prestávky a oddych.
HIIT šetrí čas, pretože celkovo netrvá dlho. Obvykle je súčasťou behu alebo kardio cvičení, pri ktorých sa intervaly tréningu a oddychu striedajú. Pre neskúsených však môžu byť riskantné, preto s ním treba začínať opatrne a postupne.
2. Skupinové cvičenia
Mnoho žien pozná zumbu alebo hodiny jogy, v ktorých sa práca na svojom tele pretavuje do akejsi hromadnej tréningovej činnosti. Skupinové cvičenia však nie sú žiadnou novinkou a už v roku 2017 boli trendom v top desiatke, pretože sú pre jednotlivcov omnoho motivujúcejšie než cvičiť individuálne. Ten budúci sa vyšplhajú ešte vyššie, vzhľadom na to, že sú čoraz populárnejšie a myslia sa tým akékoľvek druhy skupinových tréningov.
3. Nositeľné technológie
Elektronika ako smart hodinky, merače pulzovej frekvencie, merače aktivity alebo GPS zariadenia nie sú na trhu až takú dlhú dobu. Postupne sa však stávajú bežnou súčasťou v oblasti fitness a ich pokrok a neustály rozvoj majú športovo založeným ľuďom uľahčiť trénovanie, prípadne ich v ňom podporiť. Technológie sú skrátka v rámci cvičenia na vzostupe, čo si všimli aj profesionáli z celého sveta, ktorí ich zaradili do rebríčka na tretie miesto.

4. Cvičenie s vlastnou hmotnosťou
Ak sa vám nepáčia činky, môžete ich dať bokom, v roku 2018 bude (rovnako ako tento rok) populárne využívať na posilňovanie iba vlastné telo. Vo fitnescentrách sa tento trend začal objavovať až v posledných rokoch, no nejde len o kliky, drepy či vyťahovanie sa na tyči. Zároveň je to tréning nenáročný na vybavenie, takže je aj lacný a človek ho môže využiť efektívne takmer kdekoľvek.

5. Silový tréning
Na činky však tak celkom zabudnúť nemusíte, pretože ani v roku 2018 z rebríčka trendov nevypadnú. Ide o tradičnú fitness stálicu, ktorej sa ženy dlho vyhýbali. V súčasnosti s nimi cvičia už aj mladší, aj starší ľudia vrátane ženských športovkýň. Cieľom je najmä získať svalstvo a silu a tréneri silové cvičenie neraz používajú pri ľuďoch s kardiovaskulárnymi či inými chronickými ochoreniami. Toto cvičenie tiež býva súčasťou iných druhov tréningov, pretože sa dá do nich ľahko zakomponovať.
6. Vzdelaní, certifikovaní a skúsení fitness profesionáli
Vzhľadom na to, že mnohé organizácie ponúkajú fitness certifikáty a vzdelávanie v tejto oblasti, je pre športujúcich ľudí jednoduchšie si vybrať profesionála, ktorý sa im bude venovať. Na popredných priečkach teda stojí nie cvičenie na vlastnú päsť, ale pod dohľadom vzdelaného a skúseného trénera. Dopyt po nich sa má v roku 2018 zvyšovať.

7. Joga
O jeden stupeň lepšie postavenie bude mať na budúci rok medzi trendmi aj joga. Poznáme desiatky typov tohto cvičenia, ktoré je zamerané okrem tela aj na myseľ, a tak si môže vybrať naozaj ktokoľvek. Je atraktívna najmä pre tých, ktorí chcú posilniť svalstvo, ale zároveň sa aj zrelaxovať.
8. Osobný tréning
Ako to naznačil už bod šesť, pozornosť sa v ostatnom období venuje vzdelávaniu osobných trénerov. Mali by byť najmä kvalifikovaní, no ich prácu možno nájsť vo fitness centrách, wellnes centrách či v rámci zdravotných fitness programov.
9. Fitness programy pre starších dospelých
Dostať k cvičeniu strednú a staršiu generáciu by malo byť o niečo jednoduchšie vďaka špeciálne upraveným tréningovým programom. Aj na dôchodku sa dá fungovať zdravo a aktívne, na čo reaguje aj trh a zameriava sa práve na týchto špecifických klientov.
10. Funkčný fitness
Odborníci ho charakterizujú ako používanie silového tréningu na zlepšenie balansu, koordinácie, sily a vytrvalosti, ktoré sa majú preniesť aj do praktického života a každodenných aktivít v ňom. Toto cvičenie je teda zamerané pragmaticky. Tréneri ho často spájajú s cvičením pre starších ľudí.
Ďalšie predpovedané fitness trendy
Do druhej desiatky fitness profesionáli zaradili ešte cvičenie pre chudnutie, cvičenie ako formu liečby, skupinové tréningy pod dohľadom profesionála, outdoorové športové aktivity, pohyblivé valčeky na dosiahnutie flexibility, získavanie licencií na profesionálne trénovanie, kruhový tréning, wellness koučing, základný tréning a tréning zameraný na konkrétny šport.
Niektoré športové magazíny zase predpokladajú, že na vzostupe bude boxovanie, športovanie s domácimi miláčikmi, rodinné cvičenie, cvičenie v kancelárii, väčší dôraz na kvalitu prijímaných potravín a prekvapivo aj meditácia.