To, že je dlhodobé dojčenie detí prospešné ich zdraviu, psychickému a emocionálnemu vývoju, je fakt potvrdený viacerými rozsiahlymi štúdiami. Vie sa aj to, že dlhodobé, čiže niekoľko mesačné až niekoľkoročné dojčenie prináša zdravotné benefity aj pre dojčiace ženy, pretože účinne znižuje riziko rakoviny prsníka a vaječníkov.
Ak však ženy opäť plánujú otehotnieť alebo otehotnejú, zvyčajne dojčenie staršieho dieťaťa ukončia. Dojčiť počas tehotenstva či dokonca dojčiť dve deti súčasne je tak trochu kuriozita. Stále väčší počet žien sa však rozhoduje inak.
Tandemové dojčenie, teda dojčenie dvoch detí súčasne, je historicky aj biologicky bežné správanie. Ak žena v minulosti počala mladšie dieťa v čase, kedy dosahovalo staršie vek len niekoľko mesiacov, pravdepodobne ani neuvažovala nad možnosťou ukončenia dojčenia. V mnohých prípadoch, by to ani nebolo možné. Dnes je situácia iná.
Spoločnosť prešla obdobím, kedy sa dojčenie odsúvalo na okraj a jeho význam bolo potrebné nanovo dokazovať, a tak aj preto sa dnes stavia k dojčeniu starších detí rezervovane alebo dokonca odmietavo. Navyše ak žena otehotnie v čase, kedy ešte dojčí, očakáva sa od nej, že staršie dieťa odstaví.

Môže dojčenie ovplyvniť plod?
Prvotnou obavou pri dojčení staršieho dieťaťa v následnom tehotenstve je obava, či dojčenie neohrozí plod a nespôsobí spontánny potrat alebo predčasný pôrod vo vyššom štádiu tehotenstva.
Pri dojčení zohráva dôležitú úlohu produkcia hormónu oxytocínu, ktorý spôsobuje sťahy hladkého svalstva. Je potrebný na vypudzovanie mlieka aj na vznik sťahov maternice pri pôrode.
Existuje preto obava, či tvorba oxytocínu vznikajúcom pri dojčení nespôsobí sťahy maternice, ktoré by boli rizikové pre plod. Lekári na túto situáciu nemajú jednotný názor.