Okrem krízy stredného veku, ktorej príčiny, prejavy a dôsledky sú dnes dobre známe, existuje aj nový fenomén. Takzvaná štvrťživotná kríza trápi stále viac mladých ľudí.
Podľa prieskumu LinkedIn, do ktorého sa v priebehu minulého mesiaca zapojilo viac ako šesť tisíc respondentov vo veku 25 až 33 rokov, má až 72 percent z nich skúsenosť s pocitmi úzkosti, beznádeje, frustrácie, nespokojnosti a oklamania svetom. Čo je štvrťživotná kríza a prečo sa vypuklo objavuje práve u tejto generácie mladých ľudí?

Dotlačení do krízy
Prieskum LinkedIn nie je prvý a zďaleka nie jediný, ktorý sa zaoberá dlhodobými zmenami v správaní ľudí narodených medzi rokmi 1980 až 2000. Kríze sa venuje napríklad kniha Damiana Barra, ktorá má slúžiť ako manuál prežitia štvrťživotnej krízy.
„Mnoho ľudí bude tvrdiť, že štvrťživotná kríza neexistuje,“ píše autor v knihe.
„Pravdou však je, že mať 20 v súčasnosti nie je to isté, ako keď mali dvadsať rokov naši rodičia, ktorí si s farebnými kravatami mohli užívať desať rokov zábavy. Byť dvadsiatnikom dnes je desivé - znamená to totiž bojovať s miliónmi ďalších absolventov o vaše prvé zamestnanie, snažiť sa získať hypotéku a nájsť si nejaký čas na žonglovanie so vzťahmi.“
Symptómy jednej generácie
Prejavov a symptómov štvrťživotnej krízy je mnoho a často sa prisudzujú akejsi generačnej nezodpovednosti. Zahŕňajú však aj depresívnosť, zvýšenú úzkostlivosť, izoláciu a pocity bezradnosti a sklamania.