Čím vás fascinuje boj zblízka?
Ak hovoríme o krav mage, fascinuje ma tým, že je to kontaktný bojový systém a že má reálne využitie aj vonku na ulici. Ak by sa čokoľvek stalo, nie je to len o tom, že robíme zápasy v telocvični, ktoré by mali presné pravidlá fair play, pretože krav maga žiadne nemá, ale človek vie ubrániť sám seba alebo môže pomôcť iným ľuďom či svojim blízkym.
Ako ste sa ku krav mage dostali?
Nášho riaditeľa pre KMG na Slovensku - Braňa Križáka som o tom raz počula rozprávať v rádiu a rozhodla som sa aj s kamarátkami, že to vyskúšame. Ich to držalo asi rok a mňa to drží doteraz, čo bude už aj viac než sedem rokov.
Radka Škublová (30) je jedinou slovenskou ženskou inštruktorkou krav magy. Ide o bojový systém, ktorý obsahuje rôzne techniky sebaobrany a využívajú ho aj izraelské bezpečnostné zložky vrátane polície. Svoje skupiny Radka trénuje v Národnom krav maga centre v Bratislave. Venuje sa predovšetkým ženám a deťom. V civile pracuje na ministerstve obrany v rámci Vojenského ústavu hygieny a epidemiológie. Pochádza z Nitry, žije v Bratislave.
Získať licenciu je vraj náročné, vy ste jedinou ženskou inštruktorkou na Slovensku. Ako to prebiehalo?
V prvom rade som už pár rokov krav magu trénovala a následne po dosiahnutí určitého technického stupňa a získaní skúseností som absolvovala intenzívny inštruktorský kurz. Tam človek „makal“ od rána do večera dokopy skoro mesiac. Treba absolvovať trénerskú, respektíve učiteľskú skúšku a tiež skúšku na určitý technický stupeň. A keďže stále som jediná žena inštruktorka, trénujem predovšetkým s chlapmi. Nie je to vždy až také jednoduché, ako sa zdá.
Nechýba vám vzhľadom na to v tíme aj ženský element?
Možno tak trošku, ale ja som rada, že trénujem s mužmi, lebo si reálne vyskúšam stret s niekým, kto je silnejší, ťažší a vyšší odo mňa a na ulici je väčšia pravdepodobnosť, že ma napadne muž, aj keď človek nikdy nevie. Aj preto radšej trénujem s nimi.
Ako si spomínate na prvé skúsenosti s krav magou? Splnilo sa to, čo ste od nej očakávali?
Vnímala som to od začiatku tak, že ma nadchla a naozaj som chodievala na každý jeden tréning a niekedy aj na dva tréningy po sebe. V začiatkoch bolo aj viac zranení. Mala som už takmer zlomený nos a viacero iných zranení, ale neodradilo ma to. Za mnohé z nich som si mohla sama a niekedy sa tomu človek nevyhne.
Ste už teraz na tej úrovni, že si to viete ustrážiť?
Veľa záleží aj na tréningovom partnerovi. Človek si vie veľa vecí korigovať, ale keď má partnera, ktorý sa nevie ovládať, tak to stále môže skončiť zle. Aj moja zlomená noha bola vlastne nešťastná náhoda. Je to sčasti nepredvídateľná aktivita, ale z veľkej časti to vie človek ovplyvniť, teda dobre sa rozcvičiť, aby si niečo nenatrhol a aj vykryť tým, ak je skúsený a vidí, že ten, s kým trénuje, nie je. No niekedy sa skrátka stane, že ujde noha alebo ruka. Napríklad nos mi takmer zlomil jeden z inštruktorov a určite to nebolo úmyselné, ušiel mu lakeť (smiech).

Krav maga má svoju históriu čiastočne aj na Slovensku, kde žil jej zakladateľ.
Áno, Imi Lichtenfeld. Hoci sa narodil v Budapešti, bol to Slovák, jeho rodičia pochádzali z Nových Zámkov a Modry a časť života žil na Slovensku. Niekoľkokrát žiadal o občianstvo, ktoré mu žiaľ bolo zamietnuté. No krav maga má korene práve u nás.
Je to však boj bez pravidiel, ktorý bol pôvodne o tom, aby človek odrazil útok a prežil. Stále to platí?
Áno, stále to platí. Krav maga nemá žiadne pravidlá a fair play, preto sa to nedá nazývať športom, ale bojovým systémom. Jedným z najzákladnejších pravidiel je to, že pokiaľ môžeš, nebojuj a uteč. Ale keď už, tak bez pravidiel a bez fair play ubráň seba a svojich blízkych. Samozrejme tam už potom treba zvažovať aj trestnoprávnu zodpovednosť, ale v nutnej obrane môže človek akoby urobiť čokoľvek. Keď naňho niekto zaútočí nožom, nebude s ním jednať v rukavičkách, ale bude sa snažiť urobiť čokoľvek, aby mu neublížil.
Znamená to teda, že ste schopná sa ubrániť aj vtedy, ak na vás ide človek aj so zbraňou?
Áno, robíme rôzne techniky – jeden útočník na jedného, viacerí útočníci na jedného, potom techniky na obranu proti útoku s nožom, pištoľou, palicou, samopalom, kameňom, techniky na zemi aj viacerí ozbrojení útočníci. Teda taký mix všetkého, ale to už záleží na technickej vyspelosti toho, kto trénuje.