Ste majiteľkou personálnej agentúry a venujete sa kariérnemu poradenstvu. V čom spočíva vaša práca?
"Pomáham ľuďom, ktorí si hľadajú prácu. Pomáham im nájsť si takú, ktorá sa im bude páčiť, v ktorej budú dobrí, budú sa v nej cítiť príjemne a bude im sedieť aj s ohľadom na ich životný štýl.
Veľa ľudí si myslí, že sa nebudú vedieť uživiť tým, čo ich baví. Ja im ukážem, že sa to dá."
Je rozdiel hľadať prácu pre muža a ženu?
"Je a veľmi veľký. Muži si zvyčajne viac veria. Nechcem to zovšeobecňovať, ale je pre nich oveľa jednoduchšie prezentovať sa na pohovore.
So ženami treba oveľa viac a ťažšie pracovať na tom, aby vôbec vedeli povedať, v čom sú dobré.
Najmä tichšie a introvertnejšie typy žien sú v tomto veľmi znevýhodnené. Povedať, v čom je človek dobrý, si musia klienti natrénovať. Ženy oveľa viac ako muži."
Čím je to spôsobené?
Ivana Brutenič (34)
- Je doktorka ekonomických vied, kariérna expertka a majiteľka personálno-konzultačnej spoločnosti. Klientom pomáha nájsť prácu, ktorá bude využívať ich talenty a zároveň im prinášať finančné uspokojenie.
- Pôsobí aj ako odborná garantka a lektora Trend LinkedIn Academy a pravidelne školí personalistov v nachádzaní vhodných ľudí pomocou sociálnych sietí.
- Má 3,5 ročného syna Marcelka, je vydatá a žije v Bratislave.
"Je to tým, že v každej fáze života môže mať žena pocit, že je na pracovnom trhu znevýhodnená.
Niekedy je to len jej pocit, no často to tak naozaj je. Keď je mladá, je pre zamestnávateľa príliš neskúsená. Potom prichádza do obdobia, kedy môže mať deti, čiže zamestnávateľ uvažuje nad touto eventualitou.
Potom má deti, vracia sa z materskej. Má chorľavé deti. A potom sú tu ženy, ktoré majú štyridsať a na pohovore im povedia, že už sú staré.
Po nepríjemných skúsenostiach môže byť žena rok, dva paralyzovaná a nejde na žiaden pohovor, pretože má pocit, že ju nikto nechce. Nemusí to byť pravda, mohli to byť len firmy, ktoré nevedia, ako sa vedie rozhovor, no ženu tento prístup veľmi ovplyvní a klesá jej sebavedomie."
Ženy často riešia, či si majú v životopise uviesť rodičovskú dovolenku. Čo odporúčate?
"Môj názor je, že áno. Keď príde žena na pohovor, na ktorom sa ukáže, že bola posledných päť rokov doma s deťmi a niekto jej to necitlivým spôsobom okomentuje, je to pre ňu horšie, akoby jej vôbec nezavolali.

Dôležite však je, aby v životopise uviedla všetko, čomu sa na materskej venovala.
Pomáhala manželovi vo firme, žiadala o eurofondy na obnovenie ihriska, absolvovala jazykové kurzy a podobne.
Materská dovolenka sa podobá na riadenie tímu. A preto žena získa zručnosti ako napríklad hľadanie win-win riešení, organizačné zručnosti, odolnosť voči stresu, flexibilita a podobne. Všetky tieto informácie sú relevantné, no ženám často prídu ako zbytočné. Nie sú."
Aj napriek tomu, že zákon garantuje žene návrat na pôvodné pracovisko, realita je často iná. Ženu môže čakať preradenie na inú pozíciu, alebo sa možno ani nechce vrátiť do pôvodnej práce. Čo teda robiť, keď si žena po rodičovskej dovolenke hľadá úplne inú prácu?
"Väčšina žien, ktoré za mnou prichádzajú, sa do pôvodnej práce vrátiť nechcú. Ja im však odporúčam návrat. Ak sa majú kam vrátiť, nech to aspoň na istý čas urobia. Poznajú minimálne prácu a prostredie. Hoci sa ľudia mohli vymeniť a mnoho veci zmeniť, nie je to pre ne až také nové prostredie a začiatok pracovného procesu pre ne bude jednoduchší.
Ak to však nejde, potom treba začať hľadať s dostatočným predstihom. Dobré je riešiť to pol roka až rok vopred. Ak totiž začne hľadať prácu až po ukončení rodičovskej, hľadá šesť alebo deväť mesiacov a prichádzajú len negatívne odpovede, jej sebavedomie môže veľmi prudko klesať, s každým neúspešným pohovorom je to horšie a tým sa dostáva do začarovaného kruhu.
Je lepšie absolvovať menej pohovorov v dlhšom čase a len s tými firmami, ktorým nevadí, že sa žena vracia z rodičovskej dovolenky. Odporúčam pri hľadaní využívať aj interné zdroje. Osloviť priateľov, známych, bývalých kolegov, skupiny na sociálnych sieťach. Ženy sa toho často boja. Zdá sa im, že idú príliš s kožou na trh, no práve osobné kontakty sú často najlepšie."

Mnoho žien si myslí, že jedinou možnosťou, ako sa zamestnať je začať podnikať. Aký je váš názor?
"Ja sama som na materskej podnikala, takže vidím nesporné výhody. No má to aj nevýhody, o ktorých treba hovoriť. S klientmi a klientkami vždy preberám to, prečo chcú začať podnikať. Ľudia si myslia, že budú časovo flexibilnejší. Treba si však na rovinu povedať, že podnikanie je často časovo oveľa náročnejšie ako bežné zamestnanie.
Ak chce naozaj rozbehnúť podnikanie, potom sa mu musí intenzívne venovať. Často po večeroch, po nociach. Podnikanie odporúčam ženám, ktorých motiváciou je vytvoriť hodnotu, niečo, čo chcú odovzdať svetu, niečo vybudovať. Ak klientka hľadá flexibilitu, odporúčam skôr pracovať ako freelancerka, ako živnostník alebo skombinovať niekoľko úväzkov a podobne."
Aké sú najčastejšie chyby, ktoré ženy pri hľadaní práce robia?
"Asi najzákladnejšia je, že si nedajú dosť času na to, aby zistili, čo vlastne chcú robiť. Sú na trhu práce, hľadajú, ale nevedia čo.