Vplyvom pribúdajúceho veku sa z našej pokožky postupne vytráca dôležitý kolagén. Gravitácia spôsobuje, že ochabnutá pleť je ťahaná smerom k zemi. Nepomáhame si ani životným štýlom. Príznaky starnutia pleti vidieť skôr u fajčiarov, nevhodné je tiež nadmerné slnenie sa a konzumácia alkoholu.
Bunková terapia môže znieť ako sci-fi, no dokáže prinavrátiť stratenú mladosť, a to jedinečnými bunkami, ktoré telo neodmietne. Sú totiž jemu vlastné. V estetickej medicíne sa za ostatné roky rozpráva a píše veľmi veľa o rôznych omladzovacích kúrach, pri ktorých sa využívajú napríklad kmeňové bunky.
Tie majú omladiť, ozdraviť i skrášliť miesto, v ktorom sú aplikované. Je tu však jedno dôležité ale... Bunky, ktoré sa v estetickej medicíne označujú za kmeňové, sú najčastejšie odoberané z tukového tkaniva. Je otázne, či práve takéto nediferencované bunky dokážu nahradiť v pokožke pôvodné fibroplasty a fibrocity, teda bunky kože. Navyše, aplikované bunky sa svojej novej úlohy nemusia zhostiť a telo ich môže začať odmietať.
Samoliečba tela

Antiaging medicína napreduje míľovými krokmi aj na Slovensku. Neustále sa vyhľadávajú liečebné metódy, ktorých výsledkom je čo najefektívnejší spôsob omladzovania. Jednou z nich je bunková terapia, ktorá na omladenie pokožky využíva práve telu vlastné kožné bunky.
V súčasnosti sa problematike intenzívne venuje Janka Holešovská, vedúca lekárka medicínsko-estetického centra Medicor v Poprade. „Ľudské telo je dokonalý stroj, ktorý sa vplyvom pribúdajúceho veku síce opotrebúva, no zároveň poskytuje veľa možností, ako starnutie spomaliť, a to bez neprirodzeného zásahu.
Bunková terapia je metódou autológnej implantácie. Jednoducho povedané, bunky určené na implantáciu pochádzajú z tela samotného pacienta, z jeho kože a spracovávajú sa za prísnych podmienok v laboratóriu in vitro, teda v skúmavkách,“ vysvetľuje Janka Holešovská.
Na rozdiel od nediferencovaných buniek, z ktorých sa majú stať kmeňové, tak ide o procedúru, ktorá na omladenie pleti využíva vlastné bunky kože. „Telu prirodzené aplikované bunky z miesta podania rovnomerne migrujú, presúvajú sa a začínajú tak produkovať kolagénové vlákna tvoriace podkožnú hmotu. Stimuláciou tvorby týchto proteínov sa pleť opäť napína, čím dochádza ku korekcii a vyhladeniu vrások. Mechanizmus účinku je tak založený na biologických princípoch regenerácie pokožky,“ približuje podstatu metódy lekárka.
Aj nabudúce

Bunky sú uskladnené v tzv. bunkovej banke ešte päť rokov po odobraní. V prípade opakovanej aplikácie v priebehu tohto času nie je ďalší odber nutný.
Hovorí sa, že vek človek neoklame. Naše vlastné telo to však elegantným a rafinovaným spôsobom dokáže, stačí mu len trochu pomôcť.
Naše vlastné
Odber buniek prebieha za prísnych hygienických podmienok na operačnej sále. „Nejde však o bolestivý ani strašidelný zákrok. Bunky sú odoberané prostredníctvom malej vzorky kože spoza ucha. Celý proces netrvá viac ako 15 minút. V súlade so všetkými legislatívnymi úkonmi je vzorka následne uložená do pripraveného transportného média.
Pri teplote medzi dvoma až ôsmimi stupňami Celzia ju do pár minút prepravia do špičkového laboratória, vzdialeného pár desiatok kilometrov od nášho centra,“ opisuje vedúca lekárka medicínsko-estetického centra Medicor.
Zo vzorky sa za prísnych podmienok vyselektujú fibroplasty, teda kožné bunky, ktoré sa v priebehu šiestich až ôsmich týždňov kultivujú. Po kultivácii sa podrobia kontrole kvality a kontrole morfológie.
Až potom sú transportované na kliniku, kde sa aplikujú priamo do podkožia tváre, krku, dekoltu či rúk. „Jedinečnosť bunkovej terapie spočíva aj v tom, že prvé pozitívne výsledky sa dostavia už po šiestich týždňoch od aplikácie.
Navyše, miesto podania nielen omladia, ale majú veľký význam aj pri hojivých a regeneračných procesoch, teda pri minimalizovaní jaziev, akné i popálenín,“ hovorí Janka Holešovská. Ideálne je, ak sa terapia, ktorá je vhodná pre obe pohlavia, opakuje dva až tri razy, v pravidelných intervaloch.