Definícia toho, čo je sexuálne obťažovanie, sa líši nielen medzi mužmi a ženami, ale aj medzi jednotlivými štátmi. Nedávny prieskum, ktorého sa zúčastnilo sedem európskych krajín (Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko, Švédsko, Dánsko, Fínsko a Nórsko), ukázal, ako rozdielne v nich ľudia vnímajú niektoré prejavy sexuálneho obťažovania.

Prieskumná agentúra YouGov skúmala názory viac než 8,500 mužských aj ženských respondentov na niektoré prejavy obťažovania, ako napríklad muža pískajúceho na ženu, fyzický kontakt počas tancovania na párty alebo obnažovanie genitálií.
To, čo bolo pre niektorých ľudí prijateľné, sa už iným zdalo ako prekročenie hranice. Je však jasné, že sexuálne obťažovanie má viaceré formy.
Dáni sú v otázke obťažovania tolerantnejší
Zatiaľ čo takmer všetky krajiny sa vo väčšine zhodli na tom, že neakceptovateľné sú neželané dotyky, fotografovanie intímnych partií, vyžadovanie sexuálnych prejavov priazne či potľapkanie po zadku, v iných otázkach sa ich odpovede odlišovali. V niektorých prípadoch mierne, v iných výraznejšie.
Z výsledkov sa napríklad javí, že Dáni majú oveľa vyšší level tolerancie pri otázke sexuálnych vtipov na adresu žien, než iné národy. Za sexuálne obťažovanie ich považuje iba 17 percent opýtaných. Vo Veľkej Británii si to však myslia vyše dve tretiny respondentov.
Výsledky ukázali, že Dáni vyhodnocovali ako jednoznačné sexuálne obťažovanie iba málo typov správania, v tesnom závese s Nemcami. Omnoho prísnejšie sa na túto problematiku dívajú vo Francúzsku, Fínsku a Veľkej Británii.
Francúzom napríklad viac než respondentom v ostatných krajinách prekáža žmurkanie, popiskovanie či priame poznámky mužov smerom k ženám týkajúce sa ich atraktivity. Približne polovica opýtaných Francúzov, Fínov a Britov tiež odpovedala, že sexuálne obťažovanie je aj pozeranie do ženského výstrihu.

Polovica Sloveniek zažila obťažovanie
Rozsiahly prieskum na tému sexuálneho obťažovania urobila v roku 2014 aj sociologička Joanna Goodeyová z Agentúry EÚ pre základné práva.
Potvrdila, že takéto správanie je naprieč Európou veľmi rozšírené a že polovica všetkých žien bola aspoň raz v živote obeťou sexuálneho obťažovania. Prieskumu sa zúčastnilo 42-tisíc respondentiek zo všetkých členských štátov EÚ.
S jednými z najhorších výsledkov vyšli paradoxne škandinávske krajiny, ktoré sú často považované za vzor, čo sa týka rodovej rovnosti. Napríklad vo Švédsku sa s obťažovaním stretlo až 81 percent žien a podobne to bolo aj v Dánsku, Holandsku či Fínsku.
Nízke čísla vyšli, naopak, v krajinách ako Bulharsko (24%), Rumunsko (32%) a Poľsko (32%). Na Slovensku sa podľa tohto prieskumu stretla so sexuálnym obťažovaním takmer polovica žien.
V Škandinávii sa o probléme hovorí nahlas
To, že sa sexuálne obťažovanie zdá byť menším problémom v krajinách južnej a východnej Európy než v Škandinávii, pravdepodobne súvisí aj s nastavením legislatívy, implementáciou prevencie násilia na ženách, ale aj spoločenským nastavením, v ktorom sú ženy povzbudzované, aby o obťažovaní hovorili.
„Zistili sme, že v niektorých členských štátoch je menej pravdepodobné, že ženy budú o incidentoch sexuálneho násilia alebo sexuálneho obťažovania hovoriť s inými ľuďmi,“ povedala Goodeyová pre Deutsche Welle.
Pre škandinávske krajiny je teda typické, že sa v nich ženy neboja o obťažovaní hovoriť nahlas. Vo všeobecnosti sa v nich diskusie o rovnocennosti mužov a žien vedú už roky.
Rozdielne sú aj sankcie za takéto správanie. Zatiaľ čo v niektorých krajinách, ako je napríklad aj Slovensko, trestný zákon priamo pojem sexuálne obťažovanie nepozná, v Nemecku alebo Francúzsku zaň hrozia finančné pokuty až väzenie.