Chĺpkov na jednotlivých častiach tela sa dnes ženy aj muži zbavujú rôznymi spôsobmi. Niekomu stačí pomoc finančne nenáročných techník ako sú žiletka či vosk. Iní uprednostňujú trvalé riešenia.
Ak už teraz myslíte na leto a hladkú pokožku, ktorú budete chcieť svojmu okoliu predviesť, možnosťou je aj laserová operácia. Tu je niekoľko základných spôsobov, ktorými sa v súčasnosti môžete zbaviť chĺpkov.
Laser je záležitosťou zimy
Laserové ošetrenie sa nepriatelí s UV žiarením, preto nie je vhodné absolvovať zákroky pomocou lasera v letných mesiacoch. „Klient by pred ošetrením nemal byť približne štyri až šesť týždňov vystavený priamemu slnečnému žiareniu, veľmi dôležitá je aj dôsledná ochrana po ošetrení.

Po laserovom zákroku treba približne mesiac chrániť pokožku používaním krému s vysokým ochranným UV faktorom. Ak by sme tesne po zákroku vystavili ošetrenú časť slnečnému žiareniu, mohlo by dôjsť k prejavom popálenia pokožky až tvorbe pľuzgierov, k zmenám sfarbenia pokožky hyperpigmentáciám, dokonca k tvorbe jaziev,“ upozorňuje Janka Holešovská, vedúca lekárka medicínsko-estetického centra Medicor.
Zimné mesiace sú teda ideálnym obdobím na absolvovanie skrášľujúcich zákrokov pomocou lasera.
„Každému laserovému ošetreniu by mala predchádzať podrobná konzultácia s lekárom, ktorý po zhodnotení celkového stavu určí, aký druh laserového ošetrenia je pre daného klienta vhodný, a preberie s ním výhody aj možné komplikácie,“ vysvetľuje lekárka úvodné kroky pred ošetrením.
Laser je vhodný na všetky časti tela, ocenia ho aj tí, ktorí sa chcú zbaviť ochlpenia v oblasti genitálií. Na rozdiel od klasického holenia, depilácie strojčekom alebo voskom, vyrieši takýto zákrok váš problém definitívne, treba ho však viackrát opakovať.
Dokáže totiž zlikvidovať len chĺpky v takzvanej rastovej fáze. Na tie, ktoré sú vo fáze pokoja, si treba počkať do ďalšej procedúry. Počet procedúr je individuálny, niekto potrebuje štyri, iný osem opakovaní.
Epilácia prebieha tak, že laserový lúč prenikne ku korienku chĺpka, reaguje s jeho farbivom a zmenou svetelného žiarenia na tepelnú energiu zahreje korienok na extrémne vysokú teplotu a definitívne ho zničí. Svetlé alebo šedivé chĺpky sú preto na laserovú epiláciu menej vhodné ako tmavé.
Vosk a cukrová pasta
Teplý vosk patrí do rúk odborníčok z kozmetických salónov, studený si môžeme zakúpiť aj v obchodnej sieti. Pokožka sa zalepí vrstvou vosku, ktorá sa po stuhnutí odstráni mechanickým ťahom spolu s chĺpkami a vrátane korienkov.
Epilácia cukrovou pastou sa zvykne nazývať aj brazílska epilácia. Recept pochádza už z čias vládnutia Kleopatry. Pri výrobe sa používa cukrová zmes, slnečnicový olej a citrónová šťava.
Výhodou je lepšia priľnavosť k vlasu, hmota sa viac prilepí na chĺpky a menej na kožu. Povrchová vrstva pokožky zostane neporušená a v porovnaní s epiláciou voskom je táto metóda menej bolestivá.
Na zákrok sa oplatí prísť s dlhším porastom, aby sa mohla hmota na chĺpky pevne zachytiť. Brazílska depilácia je k intímnych partiám určite šetrnejšia ako depilácia voskom rovnako ako k zvyšným častiam pokožky.

Depilačný krém
Je to jednoduchý, rýchly, aj keď jemne zapáchajúci spôsob odstránenia chĺpkov. Stačí si vybrať jeden z množstva prípravkov, ktoré nájdeme v každej drogérii, natrieť ho na inkriminované miesto, počkať pár minút a neestetickú masu odstrániť špachtľou.
Krém pôsobí pod povrchom kože, takže hladké nohy vydržia o niečo dlhšie ako po holení. Ide však o pomerne agresívnu látku, ktorá rozpúšťa vlas, takže u niekoho môžu vzniknúť podráždenia alebo alergické reakcie - najmä vtedy, ak sa čerstvo depilovaná pokožka vystaví slnečnému žiareniu.
Dnešné prípravky sú však pomerne šetrné a nemusí sa ich obávať ani človek s citlivou pokožkou.
Elektrický epilátor
Tajomstvo epilácie elektrickým strojčekom sa skrýva v rotujúcej hlavici, ktorá zachytí a vytrhne chĺpky aj s korienkami, takže pokožka vydrží hladká niekoľko týždňov. Kto dúfa, že sa bude pri epilácii usmievať ako ženy z reklám na strojčeky, bude sklamaný - prvá skúsenosť je bolestivá, no s ďalšími procedúrami sa budú muky zmenšovať.
Moderné prístroje majú navyše zabudované špeciálne chladiče a zmierňovače bolesti. Výhodou sú jednorazové náklady a fakt, že pri epilácii netreba sprchu. Podráždenú pokožku je však vhodné upokojiť ošetrujúcim krémom.
Klasické holenie
Ak máte pocit, že laser nie je pre vás najvhodnejší napríklad preto, že patríte k veľmi bledým svetlovláskam a depilácia voskom alebo strojčekom vám pripadá príliš bolestivá, zrejme vám neostane nič iné, ako ostať pri klasickom holení žiletkou. Aby ste si pri tom pokožku zbytočne neporanili alebo nepodráždili, mali by ste postupovať podľa určitých pravidiel:
1. Chĺpky si najskôr skráťte nožnicami.
2. Okúpte sa v teplej vode, zvlhčíte tak pokožku a aspoň čiastočne zjemníte ochlpenie.
3. Hoľte sa v smere rastu chĺpkov a dbajte na to, aby bola pokožka pri holení napnutá.
4. Po každom ťahu opláchnite žiletku vodou.
5. Používajte kvalitnú penu na holenie.
6. Nakoniec ošetrite pokožku krémom po holení.
V prípade podráždenia odporúča dermatologička Michaela Dubčeková použiť antiseptické roztoky alebo púdre.